Styk ściany szczytowej z dachem – jak poprawnie wykonać to połączenie?

Połączenie ściany szczytowej z dachem jest ważne dla jej integralności konstrukcyjnej. Idealnie byłoby, gdyby ściana ta była osłonięta lub wykończona w taki sposób, żeby woda deszczowa nie mogła przez nią przeniknąć.

Można to osiągnąć, wyprowadzając dach ponad szczyt ścian szczytowych lub podnosząc je ponad poziom dachu, tworząc gzyms osłonięty wodoodpornym daszkiem.

Drabinki szczytowe

Połączenie ściany szczytowej z dachem jest jednym z najczęstszych miejsc, w których ściana szczytowa może zawieść przy silnym wietrze. Jeśli nie jest ono wykonane prawidłowo, szczyt może się odchylić i częściowo zawalić, narażając ścianę poniżej na większe uszkodzenia spowodowane wiatrem i ewentualnie wodą.

Najważniejszym czynnikiem, który sprawia, że szczyt jest mocny, jest upewnienie się, że połączenie w tym miejscu jest wystarczająco mocne, aby wytrzymać zginanie słupków i poszycia ściany. Jest to szczególnie ważne w przypadku ścian szczytowych o konwencjonalnym szkielecie, gdzie słupki są płasko przylegające do poszycia ściany i nie są do nich przymocowane słupki, których krawędzie przylegają do ścian (patrz rysunki 12 i 13).

Jeśli stwierdzisz, że twoja ściana szczytowa nie jest wystarczająco mocna, powinieneś opracować plan wzmocnienia tej części domu. Oznacza to konieczność wzmocnienia połączenia ściany szczytowej z niższą ścianą, a także połączenia ściany szczytowej z membraną stropu lub konstrukcją dachu.

Podpory drabiny szczytowej

Połączenie ściany szczytowej z dachem jest często miejscem, w którym pojawia się najwięcej problemów z końcami szczytowymi. W tym miejscu ściana traci oparcie wzdłuż górnej krawędzi, a połączenie między ścianą szczytową a dachem (patrz rysunek na okładce) jest najbardziej narażone na awarię.

Duża część tej awarii jest spowodowana tym, że wiatr napiera na ścianę szczytową i ciągnie za dach nad nią. Pierwszym krokiem w modernizacji ścian szczytowych jest wzmocnienie i usztywnienie połączenia ściany ze ścianą. Dokonuje się tego poprzez zamocowanie nowych elementów rusztu budowlanego, zwanych Retrofit Studs, obok istniejących elementów rusztu budowlanego w ścianie. Następnie łączy się je z poziomymi stężeniami za pomocą pasów i bloczków kompresyjnych.

Zatrzaski drabiny szczytowej

Połączenie ściany szczytowej z dachem jest miejscem, w którym należy dołożyć wszelkich starań, aby zmaksymalizować wytrzymałość ściany szczytowej i zminimalizować uszkodzenia poszycia sufitu, suchej zabudowy lub tynku. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest zastosowanie odpowiedniej liczby stężeń poziomych i ich odpowiednich typów.

Po pierwsze ustal, czy ściana szczytowa jest wykonana z kratownicy, czy z konwencjonalnego szkieletu. Prawdziwe kratownice używają metalowych płytek, a nie gwoździ, aby utrzymać ich części razem, podczas gdy ściany o konwencjonalnym szkielecie mogą być sklejone i przykręcone lub stężone na miejscu.

Bez względu na to, czy szczyt jest zbudowany z kratownicy, czy z konwencjonalnego szkieletu, będzie wymagał jakiejś wymyślnej sztuczki, aby wykonać zadanie. Najlepiej zrobić to dobrze za pierwszym razem, a w przyszłości zaoszczędzisz sobie frustracji. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby upewnić się, że zrobisz to poprawnie. Najbardziej oczywistą z nich jest przeczytanie Rozdziału 9 tego przewodnika, zanim wejdziesz na strych, żeby mieć wcześniej pewne pomysły.

Paski do drabiny szczytowej

Połączenie ściany szczytowej z dachem jest głównym słabym punktem konstrukcji i ważne jest, żeby wykonać to połączenie poprawnie. To zadanie polega na zainstalowaniu pasów, wsporników lub śrub pomiędzy dwoma ścianami, aby uzyskać mocne połączenie.

Używane pasy są zwykle wykonane z blachy i mają grubość co najmniej 20. Są one dostępne w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego.

Oceń artykuł: Styk ściany szczytowej z dachem – jak poprawnie wykonać to połączenie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5