Co posadzić pod sumakiem?

Jeśli szukasz rośliny, która zapewni pożywienie i schronienie dzikim zwierzętom albo doda koloru lub tekstury do krajobrazu twojego gospodarstwa, nie szukaj dalej niż sumak. Te zdrewniałe krzewy i małe drzewa pochodzą z całej Ameryki Północnej, od wschodniego do zachodniego wybrzeża.

Te łatwe w uprawie rośliny są przystosowane do prawie każdych warunków glebowych, słonecznych i wodnych. Są też bardzo odporne na suszę, kiedy już się zadomowią.

Sumak ostrolistny

Sumak ostrolistny, Rhus typhina, to wspaniała roślina dla ogrodnika, który chce dodać do swojego krajobrazu ciekawy akcent. Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej i należy do rodziny Anacardiaceae.

Wyrasta na duży krzew lub małe drzewo o wysokości i szerokości 15-25 stóp. Młode gałęzie mają aksamitną fakturę, podobną do poroża jelenia, z której wyrastają gęste skupiska czerwonych, rozmytych owoców, utrzymujących się przez zimę.

Owoce te są smaczne i przyciągają dzikie zwierzęta, takie jak drozd obrożny, drozd śpiewak i drozd pustelnik. Ptaki jedzą również kwiaty, które są żywicielami larwalnymi ćmy Luna i motyla Spring Azure.

Sumak ostrogorzki jest rośliną szybko rosnącą i łatwą w pielęgnacji. Może być sadzony w różnych typach gleby, pod warunkiem, że ziemia jest dobrze zdrenowana i ma dużo światła słonecznego. Jest bardzo tolerancyjny na słoną wodę i doskonale nadaje się do sadzenia przy drogach i na chronionych przed wiatrem terenach nadmorskich.

Sumak tygrysi

Jeśli chcesz mieć krzew, który będzie interesujący przez cały rok, to sumak tygrysi (Rhus typhina 'Bailtiger’ PP 16 185) jest doskonałym wyborem. Może być stosowany jako roślina masowa w całym krajobrazie lub jako punkt centralny w pobliżu drzwi wejściowych.

Nowy wzrost pojawia się w kolorze szarozielonym, który szybko zmienia się na żółty, a jesienią przybiera odcienie pomarańczu i szkarłatu. Kontrast między tymi kolorami a różowymi łodygami liści jest oszałamiający.

Ten kultywar sumaka pospolitego toleruje szeroki zakres warunków glebowych i dobrze radzi sobie w obszarach miejskich. Jego wytrzymałość i niskie wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że jest doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się sumaka przez odrosty korzeniowe, przycinaj długie pędy późną wiosną lub wczesną jesienią. Wykopuj także pojawiające się po wykiełkowaniu odrosty korzeniowe. Pozwoli to kontrolować rozprzestrzenianie się sumaka i zachować schludny wygląd.

Sumak gładki

Rhus glabra, powszechnie nazywany sumakiem gładkim, to doskonały krzew do naturalizacji w krajobrazie. Tworzy krzewiaste skupiska kwiatów i jagód, które przyciągają do ogrodu ptaki, dzikie zwierzęta i pożyteczne owady.

Ten pionierski gatunek najlepiej rośnie na dobrze zdrenowanych glebach i w pełnym słońcu. Łatwo go rozmnażać przez siew, podział lub sadzonki.

Aby zasadzić, wystarczy uciąć zdrową łodygę i włożyć ją do ziemi. Łatwo się ukorzeni i szybko wyrośnie z niego piękny krzew.

Owocem tego sumaka są czerwone, owłosione pestkowce, które utrzymują się przez zimę i stanowią pożywienie dla ptaków i innych dzikich zwierząt. Są one ulubionym pożywieniem bażantów, przepiórek, dzikich indyków i około 300 innych gatunków ptaków śpiewających.

Sumak skrzydlaty

Sumak skrzydlaty (Rhus copallinum) to krzew ozdobny lub małe drzewo, które jest często uprawiane. Jest ceniony ze względu na błyszczące ciemnozielone liście, które jesienią stają się pomarańczowo-czerwone, oraz atrakcyjne i trwałe czerwone jagody.

Ten gatunek jest tolerancyjny w szerokim zakresie warunków wzrostu, w tym na glebach kwaśnych, piaszczystych i skalistych. Zazwyczaj rośnie na żyznych terenach górskich, takich jak otwarte lasy, drogi dojazdowe, wapienne wychodnie, obrzeża i skraje lasów.

Ulistnienie jest źródłem pożywienia dla ptaków, ssaków i zapylaczy, zwłaszcza pszczół. Kwiaty i jagody stanowią również zimowe pożywienie dla wielu gatunków ptaków.

Roślina ta toleruje różne warunki wzrostu, ale najlepiej radzi sobie na dobrze przepuszczalnej glebie. Ponadto nawóz zastosowany zaraz po posadzeniu sprzyja zdrowemu wzrostowi i zmniejsza ryzyko wystąpienia szkodników i chorób.

Poprzedni artykuł

Jak rosną orzechy ziemne?

Oceń artykuł: Co posadzić pod sumakiem?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5