Podczas spalania kominki i piece na drewno uwalniają do komina niebezpieczne produkty uboczne, takie jak dym, para wodna, gazy, niespalone cząstki drewna, węglowodory, mgła smoły i minerały. Może to prowadzić do nagromadzenia się kreozotu na wewnętrznej stronie wkładu kominowego, wysoce łatwopalnej substancji, która może się zapalić i spowodować pożar domu.
Jak się tego pozbyć
Jednym z głównych problemów, które mogą powodować śmierdzący komin, jest nagromadzenie się zanieczyszczeń. Brud znajdujący się w kominie może sprawić, że kominek będzie miał bardzo nieprzyjemny zapach, a także może spowodować zablokowanie komina, co uniemożliwi dymowi łatwe opuszczenie kominka. Może to również prowadzić do utrzymywania się zapachu dymu po ugaszeniu ognia.
Brudu znajdującego się w kominie możesz się pozbyć, regularnie go szczotkując lub używając polan czyszczących do jego usunięcia. Nie możesz jednak wyeliminować całego kreozotu, który znajduje się w kominie. Kreozot jest bardzo niebezpieczny i może powodować pożary kominów, jeśli osiągnie stopień 2 lub 3. Powinieneś wezwać kominiarza, który przeprowadzi inspekcję i wyczyści Twój kominek, tak byś mógł uniknąć kreozotu trzeciego stopnia. Pomoże Ci również znaleźć źródło zapachu i rozwiązać problem.
Czyszczenie komina
Kreozot gromadzący się na wewnętrznych ścianach komina jest nie tylko nieestetyczny, ale również niebezpieczny. Może się zapalić i wywołać pożar, który może zniszczyć Twój dom.
Aby tego uniknąć, regularnie czyść komin. Usunie to zwykłą sadzę i zapobiegnie gromadzeniu się ciężkiego kreozotu.
Jeśli nie czujesz się komfortowo, pracując na dachu lub nie jesteś pewien, jak wyczyścić przewód kominowy, wezwij certyfikowanego kominiarza. Są oni przeszkoleni w dostrzeganiu uszkodzeń i mogą przeprowadzić dokładną inspekcję, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w przyszłości.
Aby wyczyścić komin, wejdź na dach po drabinie lub użyj innych bezpiecznych sposobów, zabierając ze sobą wszystkie narzędzia do czyszczenia kominka. Następnie zdejmij kapturek przeciwdeszczowy lub osłonę przed zwierzętami i nawlecz szczotkę kominową na przedłużacz. Zacznij od góry i pracuj w dół, szorując szczotką każdy odcinek.
Naprawa komina
Kominy, czy to opalane drewnem, czy gazem, są przytulnymi elementami, które pomagają właścicielom domów czuć się bezpiecznie i komfortowo. Spełniają też ważną funkcję – odprowadzają z domu szkodliwe gazy pochodzące z pożarów.
Jeśli Twój komin wymaga naprawy, ważne jest, abyś znalazł wykwalifikowanego eksperta kominiarskiego, który pomoże Ci wykonać tę pracę bezpiecznie i skutecznie. Będzie on w stanie powiedzieć, jakiego rodzaju prace są potrzebne i czy naprawa lub wymiana jest odpowiednia w danej sytuacji.
Jeśli zaprawa między cegłami na kominie kruszy się lub niszczeje, warto zlecić ponowne sparafinowanie. Polega to na wyskrobaniu zniszczonej zaprawy i zastąpieniu jej świeżą.