Jak ocieplić luksfery?

W trakcie szkolenia podstawowego każdy żołnierz uczy się techniki i strategii budowania i utrzymywania własnej lisiej nory.

Używając narzędzia do okopywania, małej składanej łopaty, żołnierze dobierają się w pary i otrzymują polecenie wykopania dziury na tyle dużej, żeby obaj członkowie mogli wygodnie zmieścić się na wysokości klatki piersiowej.

Celem lisiej nory jest zapewnienie schronienia przed ogniem wroga. Chroni żołnierzy przed bezpośrednim ostrzałem z broni strzeleckiej, czołgowej i rakiet.

Materiały izolacyjne

Zależnie od zastosowania i konstrukcji, istnieją różne rodzaje materiałów izolacyjnych. Typ wskazuje na wewnętrzną strukturę materiału i jest zwykle ogólnym określeniem szkła, spienionego tworzywa sztucznego lub izolacji włóknistej. Forma to ogólny kształt lub zastosowanie izolacji, np. płyta, blok, izolacja rur, otulina lub elastyczne koce.

Izolacja to materiał nieprzewodzący, który zapobiega przepływowi ciepła przez niego. Jej właściwości termiczne obejmują współczynnik R, przenikalność cieplną i emisyjność. Ważna jest również palność materiału, zwłaszcza w miejscach, gdzie występują lotne substancje chemiczne lub gdzie materiał może być narażony na działanie atmosfery korozyjnej. Ważna jest też gęstość, stabilność wymiarowa i wytrzymałość na ściskanie izolacji.

Przewodność cieplna materiału „C” odzwierciedla szybkość przepływu ciepła przez jego grubość. Ponadto opór cieplny materiału, zależny od grubości izolacji, jest istotny w przypadku zastosowań, które wymagają kondensacji wilgoci lub ochrony personelu przed skutkami temperatury powierzchni izolowanej.

Śnieg

Jednym z najciekawszych sposobów izolacji lisiej nory jest wykorzystanie śniegu i lodu. Podczas mroźnych zimowych miesięcy wiele gatunków zwierząt wykopuje sobie dziurę w śniegu, żeby się zahibernować. To dobry pomysł, ponieważ jest to wydajny i skuteczny sposób na zatrzymanie ciepła. W epoce lodowcowej Eskimosi wykorzystywali śnieg jako masę termiczną, co pozwalało im utrzymać ciepło nawet wtedy, gdy temperatura spadała poniżej zera stopni. Inuici wykorzystywali podobną koncepcję do izolacji swoich igloo, a mianowicie kładli śnieg na dachu.

Najlepsze w tym rodzaju izolacji jest to, że jej wykonanie nie wymaga wiele czasu i wysiłku. Inuici są znani z tego, że budują swoje igloo w mniej niż jeden dzień!

Skały

Kiedy nasi żołnierze zatrzymują się, od razu zaczynają zapewniać sobie i swojej broni najbardziej indywidualną ochronę, jaka jest dostępna. Stosują wiele różnych metod, by osiągnąć ten cel, ale najlepsze są indywidualne schrony przeciwatomowe, których budowa zajmuje zaledwie kilka minut i które dobrze spełniają swoje zadanie. Taka okopnica ochroni cię przed bombami, pociskami i ogniem z broni ręcznej. Zapewni ci również suchość, gdy spadnie deszcz. Najlepsze jest to, że ten rodzaj okopu wymaga tylko kilku minut czasu na budowę i nie wymaga żadnych narzędzi poza łopatą lub kilofem.

Woda

Kiedy oddział wojskowy zatrzymuje się w pobliżu oddziałów wroga, kopie indywidualne schrony, aby zapewnić każdemu żołnierzowi ochronę przed odłamkami bomb i pocisków oraz ogniem z broni ręcznej. Jeżeli te okopy są wystarczająco głębokie, mogą stanowić rozsądną ochronę przed przeciętnym japońskim lub nazistowskim czołgiem. Umożliwiają również żołnierzowi spanie w nich i są często używane przez żołnierzy, którzy mają dłuższe postoje.

Innym dobrym wyborem na izolację jest polistyren, który występuje w postaci sztywnych płyt piankowych i ma zwykle współczynnik R od 3,6 do 4,0 na cal grubości. Jest droższy niż włókno szklane lub wełna mineralna, ale lepiej uszczelnia przecieki powietrza, zapobiega przeciekom wody i jest mniej łatwopalny niż większość innych materiałów izolacyjnych. Nie jest też tak podatna na szkodniki i rozwój pleśni. Można jej używać do izolowania dachów i podłóg, wypełniania pustych przestrzeni i pomagania przy rekultywacji rowów. Jest to również produkt zrównoważony, zmniejszający zużycie energii i ilość odpadów.

Poprzedni artykuł

Ile waży domek holenderski?

Oceń artykuł: Jak ocieplić luksfery?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5