Zaprawy ciepłochronne – jak je stosować?

Kiedy budujesz komin lub kominek, musisz użyć zaprawy, która jest odporna na działanie wysokich temperatur. Glina, cement, wapno i piasek to materiały naturalnie ognioodporne, ale istnieją specjalne mieszanki zapraw, które zostały stworzone specjalnie do tego celu.

Używanie takich zapraw wokół kominków i kominów może zapobiec pękaniu lub obluzowywaniu się cegieł. Są one również doskonałym sposobem na zapewnienie szczelności połączeń dla dymu i gazu.

Zaprawa termiczna

Jeśli budujesz kominek, komin, palenisko lub piec murowany, musisz koniecznie użyć zaprawy termoochronnej. Są one testowane, aby wytrzymać temperaturę do 2000 stopni Celsjusza i są zaprojektowane tak, aby cegły, gliniane przewody kominowe i inne materiały nie pękały pod wpływem bezpośredniego ciepła ognia.

NFPA i inne przepisy budowlane wymagają stosowania średnio wytrzymałej zaprawy ogniotrwałej zgodnej z ASTM C 199 do komór dymowych, cegieł ogniotrwałych (kominki) i glinianych wkładów kominowych (kominy). Powinna być również nierozpuszczalna w wodzie, co oznacza, że ma spoiwo, które wiąże hydraulicznie, więc nie jest w stanie zmięknąć ani wymyć się pod wpływem wilgoci.

Są dwa główne rodzaje zaprawy ogniotrwałej – hydrauliczna nierozpuszczalna w wodzie i wstępnie wymieszana. Oba rodzaje są doskonałe do budowy kominka, komina lub pieca murowanego i oba sprawdzają się w gorącym, suchym środowisku.

Gotowa do użycia zaprawa ogniotrwała

Gotowa do użycia zaprawa ogniotrwała to sposób na zbudowanie kominka, paleniska lub pieca o wysokiej temperaturze. Ta gotowa do użycia zaprawa w kolorze piaskowca wytrzymuje temperaturę do 1400 stopni Celsjusza i jest wstępnie wymieszana, więc nie ma z tym kłopotu.

Można ją nazwać najlepszą ognioodporną zaprawą na świecie, ale ta odporna na wysoką temperaturę mieszanka to wielka gwiazda w branży murarskiej. Jest to jedyna zaprawa, którą zalecamy stosować do murowania w wysokich temperaturach. Jest to również jedna z niewielu zapraw, które naszym zdaniem są znacznie tańsze od swoich konkurentów. Najlepsze jest to, że jest ich tak wiele do wyboru, że znalezienie odpowiedniej dla twojego projektu nie będzie trudne. Kluczem jest odrobina badań i odpowiednie narzędzia, żeby to zrobić.

Cement odlewany Firewise Instant Brick

Jeśli chcesz zbudować nowy dół kominkowy lub piec do pizzy, rozważ zbudowanie go przy użyciu odlewanego cementu ogniotrwałego. Cement ogniotrwały może wytrzymać temperaturę przekraczającą 2500 stopni, czyli ponad dwa razy więcej niż przeciętny piec do pizzy. Cement ogniotrwały ma kolor brązowy i jest wykonany ze skruszonego szkła, piasku i mieszanki innych materiałów, które są nasycone środkami ogniotrwałymi, żeby nie spalić twojej skóry i płuc. Nierozpuszczalny w wodzie cement ogniotrwały jest łatwy do wymieszania i będzie służył przez lata bez konieczności częstej wymiany. Za niewielką inwestycję możesz błyskawicznie zrealizować swój kolejny projekt na świeżym powietrzu.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, przygotuj miejsce pracy wolne od brudu, rdzy i zanieczyszczeń, a także załóż gumowe rękawice i okulary ochronne dla oczu.

Pożarowa Zaprawa Naprawcza

Z czasem zaprawa otaczająca cegły kominkowe i kominy może pękać i odspajać się. Zaprawa naprawcza Firewise Hot Spot Repair jest odporna na temperaturę do 1400 stopni C i wysycha na powietrzu w ciągu 24 godzin, jest idealna do ustawiania cegieł kominkowych lub instalowania i naprawiania cegieł kominkowych. Zapewnia również szczelność połączeń dla dymu i gazu.

Zanim zaczniesz pracować z zaprawą, ważne jest, abyś dokładnie oczyścił wszystkie kruszące się lub luźne materiały ze spoin cegieł w palenisku i komorach. Możesz to zrobić za pomocą wąskiego dłuta, szpachli lub krawędzi narzędzia z węglików spiekanych. Pomoże Ci to znaleźć najmniejsze szczeliny i ułatwi wprowadzenie do nich odpowiedniej ilości zaprawy. Po wypełnieniu wszystkich szczelin zaprawą powinieneś również wygładzić naprawę, aby była równa. Następnie zastosuj uszczelnienie wokół muru.

Oceń artykuł: Zaprawy ciepłochronne – jak je stosować?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5