Jak podcinać jabłoń?

Niezależnie od tego, czy uprawiasz tylko jedną jabłoń, czy cały sad, ustalenie zasad przycinania pomoże Twoim drzewom owocowym utrzymać zdrowy wzrost i produkować wysokiej jakości owoce.

Pierwszym krokiem w dobrym planie przycinania jest usunięcie martwych, uszkodzonych lub chorych gałęzi. Takie gałęzie mogą osłabić Twoją jabłoń i spowodować jej późniejsze złamanie.

Odkrycie pnia

Jeśli kora Twojej jabłoni pęka w dużych miejscach, może to oznaczać, że cierpi ona na raka. Jest to choroba grzybowa, która może zaatakować jabłonie i grusze, a także jesion wyniosły, grab, jarzębinę, topolę, głóg i wierzbę.

Tradycyjna jabłoń ma półkolisty pień z szerokimi, rozłożystymi gałęziami. Jabłonie karłowate mogą mieć zaledwie 10 stóp wysokości, podczas gdy jabłonie standardowe dorastają do 20 stóp wysokości i wymagają przycinania, aby zachować swój kształt.

Wiosną kwiaty jabłoni są obfitością różowych lub białych kwiatów, które układają się w kępy o pięciu płatkach i średnicy do trzech czwartych cala.

Jabłka są ulubionymi owocami ludzi na całym świecie. Są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu i można je rozpoznać po liściach, kwiatach i owocach.

Rozpoznawanie gałęzi

Rozpoznawanie gałęzi na jabłoni jest ważne przy przycinaniu, a zrozumienie zwyczajów rozgałęziania się drzewa może pomóc w określeniu, jakie owoce uprawia. Istnieją trzy podstawowe rodzaje pąków owocowych u jabłek i gruszek: pąki z ostrogami, pąki z wierzchołkami i pąki z częściowymi wierzchołkami.

Pąki owocowe są wytwarzane na krótkich gałązkach, rozgałęzionych pędach lub na wierzchołkach długich pędów. Najłatwiej odróżnić pąki owocowe od pąków drzewnych lub wzrostowych, obserwując ich kształt, wielkość i kolor.

Przebieganie drzew owocowych regularnie zmniejsza liczbę chorób, usuwając nadmiar liści i uszkodzone gałęzie. Poprawia też penetrację światła, co pozwala owocom rosnąć bardziej efektywnie.

Zwykle jabłonie owocują co roku, ale mogą mieć dobre i złe lata, więc nie jest niczym niezwykłym, że co roku owocują na przemian. Jest to zjawisko naturalne, a także spowodowane niewłaściwym przycinaniem poprzedniego lata, które może spowodować, że kwiaty zostaną pominięte lub opóźnione.

Rozpoznanie pąków

Pąki na Twoim drzewie owocowym są bardzo ważną częścią ogólnego rozwoju i zdrowia rośliny. Zrozumienie, czym są i gdzie rosną, jest kluczowe dla podejmowania świadomych decyzji o przycinaniu jabłoni.

Pąki można podzielić ze względu na ich położenie (terminalne i boczne) oraz zawartość (liściowe, kwiatowe lub mieszane). Z pąków liściowych powstaną liście, z pąków kwiatowych – kwiaty, a z pąków mieszanych – pędy zawierające zarówno kwiaty, jak i liście.

Pąki terminalne powstają zazwyczaj na końcach pędów, które zostały wyprodukowane w poprzednim sezonie. Na czubkach tych gałęzi zaczną rosnąć przyszłoroczne pąki owocowe.

Inne drzewa tworzą pąki owocowe na czubkach pędów, które są już w stanie spoczynku. Ten rodzaj spoczynku nazywa się endo spoczynkiem i występuje wtedy, gdy czynniki wewnętrzne ograniczają zdolność rośliny do wzrostu, nawet gdy warunki zewnętrzne są sprzyjające.

Przycinanie

Przycinając jabłoń, możesz wykonać kilka rodzajów cięć. Należą do nich cięcia przerzedzające, czołowe i na pniu.

Cięcie przerzedzające usuwa 20-30% zeszłorocznego wzrostu i kieruje pędy do istniejących gałęzi. Jest to dobra technika przycinania dla młodych drzew.

Cięcie prześwietlające: Usunięcie pączka końcowego na gałęzi lub pędzie zmienia kierunek wzrostu gałęzi i tworzy gęstszy baldachim. Ponadto ożywia pąki i pędy znajdujące się najbliżej miejsca cięcia.

Ważne jest, aby cięcie głowicy wykonać tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. Zapobiegnie to wrastaniu nowych gałęzi do środka drzewa.

Wiersze: Jeśli gałęzie rosną w kłębie, gdzie z tego samego miejsca wyrastają trzy lub więcej małych gałęzi, wybierz do usunięcia zdrowszą i silniejszą.

Sukcesy: Jeśli z zeszłorocznej gałęzi wyrastają odrosty, najlepiej je wyciąć.

Ważne jest też usuwanie gałęzi o dużym kącie nachylenia. Są to gałęzie, które mają tendencję do pękania w przyszłości.

Oceń artykuł: Jak podcinać jabłoń?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5