Jak ściąć drzewo od góry?

Drzewa mogą stwarzać problemy z powodu przerośniętych gałęzi, które zakłócają działanie linii energetycznych, ocierają się o dom lub zagłuszają światło słoneczne. W takiej sytuacji może być konieczne ścięcie drzewa.

Najczęściej stosowanym sposobem zmniejszenia rozmiarów drzewa jest obalanie. Proces ten polega na obcięciu wszystkich bocznych gałęzi powyżej określonej wysokości.

Najpierw bezpieczeństwo

Wycinka drzewa to zadanie, którego nie należy podejmować bez odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Piła łańcuchowa jest nie tylko niezbędnym narzędziem do cięcia drewna na opał, ale może być także używana do przycinania drzew i pozyskiwania dużych ilości drewna. Aby bezpiecznie wykonywać te zadania, powinieneś wiedzieć, jak wykonywać trzy podstawowe operacje: ścinanie, okrzesywanie i okrzesywanie.

Przed przystąpieniem do cięcia powinieneś przeanalizować drzewo pod kątem jego stanu. W tym celu należy sprawdzić, czy drzewo znajduje się w pobliżu konstrukcji (np. domu, ogrodzenia lub garażu) lub linii energetycznych. Należy również sprawdzić, czy drzewo nie przechyla się w kierunku, który naraża Ciebie lub osoby postronne na niebezpieczeństwo.

Oczyść ścieżkę

Utworzenie drogi ucieczki, która prowadzi z miejsca cięcia, ma kluczowe znaczenie. Powinna ona być ustawiona pod kątem 45 stopni do kierunku upadku i mieć co najmniej 15 stóp długości. Oczyść ścieżkę z roślinności, kamieni i innych potencjalnych niebezpieczeństw związanych z potknięciami.

Najważniejszą częścią udanej wycinki jest określenie właściwego kierunku cięcia. Dokonuje się tego poprzez ocenę orientacji drzewa, kierunku wiatru i otoczenia. Należy ocenić, czy drzewo nie zwisa z innego drzewa lub czy nie spadło na skałę, która może się roztrzaskać podczas upadku.

Wykonaj cięcie wrębowe

Cięcie wrębowe jest pierwszym cięciem wykonywanym podczas ścinania drzewa. Oddziela ono drzewo od pnia i pozwala pilarzowi kontrolować upadek drzewa.

Zapobiega ono również przyciśnięciu i uszkodzeniu piły lub pilarki podczas ścinki. Ponadto chroni drzewo, sąsiednie budynki i ścinającego.

Aby wyciąć wrąb, zmierz i zaznacz kawałek drewna, który będziesz ciął. Następnie zacznij piłować wzdłuż pionowej linii.

Powtarzaj ten proces, aż drewno osiągnie pożądaną głębokość cięcia. Gdy dojdziesz do końca jednej z linii, zatrzymaj się.

Po zakończeniu nacięcia wykonaj cięcie wsteczne po przeciwnej stronie nacięcia. W ten sposób tworzy się zawias, który pomaga drzewu spadać w pożądanym kierunku i zapobiega przytrzaśnięciu piły lub pilarki.

Wykonaj drugie cięcie

Aby uniknąć rozerwania kory, nie obcinaj gałęzi jednym cięciem. Zamiast tego wykonaj płytkie cięcie na spodniej stronie gałęzi, jeden lub dwa cale za kołnierzem gałęzi, aby zadziałać jak bariera i zapobiec rozerwaniu kory.

Jeśli tego nie zrobisz, gałąź może się złamać podczas cięcia i powstanie rozerwanie kory. Może to być bardzo szkodliwe dla zdrowia drzewa, więc najlepiej tego unikać.

Drugie cięcie powinno być cięciem poziomym z tyłu miejsca nacięcia i powinno odłączyć prawie całe drzewo od pnia, pozostawiając zawias, który pomaga kontrolować kierunek upadku. Zawias kontroluje siłę, z jaką drzewo spada, i może zapobiegać wyrywaniu włókien, rozszczepianiu się tylnej części pnia lub barber chairing.

Wykonaj ostatnie cięcie

Podczas cięcia drzewa od góry wykonaj ostatnie cięcie na szczycie gałęzi przynajmniej o cal dalej od pierwszego cięcia. Dzięki temu gałąź odłamie się i nie będzie dalej wdzierać się w pień drzewa.

Zabezpieczy to drzewo przed gniciem oraz szkodnikami i chorobami, które mogłyby dostać się przez ranę. Pomoże też zapobiec rozwojowi zgnilizny i pleśni w pniu.

To cięcie nazywane jest u drzew „kołnierzem gałęzi”. Jest to lekko uniesiony lub spuchnięty obszar wokół podstawy gałęzi, gdzie łączy się ona z głównym pniem macierzystym drzewa.

Oceń artykuł: Jak ściąć drzewo od góry?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5