Jak zrobić kompostownik z palet?

Kompostowanie to świetny sposób na stworzenie wspaniałej materii organicznej dla Twojego ogrodu. Jest to również tani i łatwy sposób na pozbycie się wszystkich odpadów ogrodowych.

Palety są świetnym materiałem na pojemniki kompostowe, ponieważ są wytrzymałe i tanie. Są też łatwe w montażu i można je wykonać w różnych rozmiarach.

Wybierz swoje palety

Użycie palet do wykonania kompostownika to prosty i tani sposób na zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie. Odpowiednie materiały do tego projektu to odpady kuchenne i ścinki trawy.

Wybierając palety, szukaj takich, które mają jednakowy rozmiar i są odporne na gnicie. Sprawdź też, czy drewno zostało poddane obróbce termicznej lub wysuszone w piecu. To konieczność w przypadku kompostownika, ponieważ oznacza, że nie ma w nim toksycznych chemikaliów ani szkodników, które mogłyby przedostać się do produktu końcowego.

Najlepsze palety do wykorzystania w kompostowniku dla majsterkowiczów powinny mieć wytłoczone logo IPPC lub EPAL oraz litery HT, co oznacza, że zostały poddane obróbce termicznej. Powinieneś unikać palet z literą MB, ponieważ oznacza to, że zostały poddane obróbce bromkiem metylu, który jest toksycznym pestycydem.

Przygotowanie

Kompostownik to świetny sposób na przekształcenie odpadów z ogrodu lub kuchni w użyteczną zmianę gleby. Niezależnie od tego, czy są to ścinki trawy, liście czy resztki jedzenia, przekształcenie ich w kompost zmniejszy ilość odpadów trafiających na wysypisko i pomoże Twojemu ogrodowi wyhodować zdrowe, silne rośliny.

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie terenu, który zamierzasz przeznaczyć na kompostownik i, jeśli to możliwe, wyrównanie go za pomocą szpadla lub grabi. Kompostownik wymaga podłoża o swobodnym odpływie, co oznacza, że powinna to być ziemia, darń lub podłoże porowate – nie utwardzone.

Następnie umieść w ziemi palik na każdym końcu jednej z tylnych palet. To zabezpieczy ją na miejscu i zapobiegnie wysypywaniu się zawartości.

Na koniec weź ostatnią drewnianą paletę i przetnij ją piłą na pół poniżej usztywnienia po obu stronach. Następnie oszlifuj przycięte krawędzie, aby były czyste.

Po połączeniu palet przykręć po dwa wsporniki w każdym rogu kosza. Możesz również dodać wsporniki płytowe na tylnych rogach. Pomogą one dodać sztywności i mogą posłużyć jako podpora dla przedniej części, gdy kompost będzie wsypywany.

Montaż

Używanie palet jako podstawy kompostownika to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i zmniejszenie ilości odpadów. Są one łatwo dostępne w większości lokalnych sklepów i magazynów i stanowią doskonały materiał budowlany wielokrotnego użytku dla majsterkowiczów.

Montaż kompostownika jest dość prostym zadaniem i może być wykonany nawet przez osobę o ograniczonych umiejętnościach majsterkowania w mniej niż godzinę, jeśli wszystkie materiały są pod ręką. Wybierz palety poddane obróbce termicznej (HT), a nie chemicznej, ponieważ będą mniej podatne na grzyby i szkodniki.

W zależności od wielkości ogrodu i tego, czy chcesz zbudować pojedynczy czy potrójny kosz, możesz potrzebować mniej lub więcej palet. Z tego powodu ważne jest, aby przed rozpoczęciem budowy zdecydować, jak będziesz używać swojego kompostownika.

Wykończenie

Drewniane palety często można znaleźć porzucone za budynkami i magazynami, ale mogą być przydatne w projektach dla majsterkowiczów, ponieważ można je łatwo zdobyć za darmo. To świetny sposób na ograniczenie ilości odpadów, a także na zaoszczędzenie pieniędzy dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na nowe materiały.

Aby uatrakcyjnić wygląd kompostownika, możesz pomalować lub zabejcować zewnętrzną stronę palet. Dobrze jest też owinąć go drutem lub siatką, ponieważ zapobiega to wydostawaniu się resztek organicznych.

Po zakończeniu budowy pojemnika wypełnij go resztkami kuchennymi i organicznymi materiałami ogrodowymi, takimi jak liście, trawa, fusy z kawy i resztki owoców. Możesz też dodać robaki, aby przyspieszyć proces.

Aby zakończyć budowę pojemnika, zabezpiecz przednią paletę opaskami drucianymi w każdym rogu, aby pełniła funkcję drzwiczek, co pozwoli Ci na łatwy dostęp podczas dodawania lub przerzucania kompostu. Pomoże to również zniechęcić szkodniki, takie jak mrówki, do kradzieży materiału organicznego znajdującego się w kompostowniku.

Poprzedni artykuł

Jak zaszczepić sansewierie?

Następny artykuł

Jak długo żyje mrówka?

Oceń artykuł: Jak zrobić kompostownik z palet?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5