Jak posegregować rzeczy w domu?

Jeśli twój dom jest pełen bałaganu i powoduje u ciebie stres, czas to uporządkować. Nie musi to być przytłaczające ani czasochłonne.

Zacznij od jednego pomieszczenia i zajmij się nim po kolei. Przekonasz się, że to najskuteczniejszy sposób na zorganizowanie się. I w krótkim czasie będziesz mieć czystą i uporządkowaną przestrzeń!

1. Zacznij od dużych rzeczy.

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się bałaganu jest odłożenie rzeczy na miejsce. Dla większości ludzi oznacza to rozpraszanie i zmniejszanie ilości posiadanych rzeczy. To jest czas, żeby przemyśleć swoje podejście, pozbyć się rzeczy, których już nie potrzebujesz lub nie używasz i ustalić system priorytetów. Najlepiej zacznij od rzeczy dużych, czyli od dużych pudeł, dużych toreb i tych nieporęcznych, zbyt dużych przedmiotów, które gromadziłeś przez lata. W krótkim czasie zostaniesz nagrodzony bardziej zorganizowanym i funkcjonalnym domem. Dzięki uporządkowanej przestrzeni dla Twoich najcenniejszych rzeczy będziesz mógł poświęcić więcej czasu na rzeczy, które kochasz, a mniej na szukanie nieuchwytnego, zagubionego drobiazgu.

2. Sortuj według kategorii.

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie czystości i organizacji w domu jest sortowanie rzeczy według kategorii. W ten sposób łatwo znajdziesz to, czego potrzebujesz, bez konieczności tracenia czasu na pracę detektywistyczną.

Na przykład, jeśli szukasz baterii lub kabli do ładowarki, łatwiej będzie Ci je znaleźć, gdy będziesz miał przed sobą ich konkretną kategorię.

Mając kategorię dla każdego przedmiotu, pomożesz sobie również w ich śledzeniu. Dzięki temu nie zgubisz żadnej rzeczy.

Dodatkowo ułatwi to sortowanie rzeczy i ustalenie, co chcesz sprzedać, oddać lub poddać recyklingowi.

Może to być pracochłonne, ale na dłuższą metę pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Ponadto pozwoli Ci stworzyć dom dla wszystkiego, co znajduje się w Twoim domu. Możesz więc pozbyć się śmieci i być na dobrej drodze do stworzenia schludnej przestrzeni.

3. Stwórz dom dla wszystkiego.

Jednym z najlepszych sposobów na zorganizowanie domu jest stworzenie miejsca na wszystko. Pomoże Ci to śledzić swoje rzeczy i zapewni, że wszystko w Twoim domu ma swoje miejsce – koniec z pudełkami i szufladami, które trzeba otwierać za każdym razem, gdy czegoś potrzebujesz!

Jeśli chodzi o sortowanie rzeczy, najlepszym sposobem jest zastanowienie się, czego oczekujesz od każdego pomieszczenia i spisanie tych wymagań. Dzięki temu będziesz mógł podzielić swoje rzeczy na strefy, które odpowiadają Twoim potrzebom i budżetowi, a także zapewnić, że wszystko będzie miało swoje miejsce, gdy będzie potrzebne.

Kluczem do tego, aby to się udało, jest upewnienie się, że używasz tylko najważniejszych przedmiotów w każdej strefie, ponieważ zapobiegnie to przytłoczeniu i powrotowi do starych nawyków. Pozwoli Ci to również zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę, ponieważ nie będziesz musiał kupować miejsca do przechowywania rzeczy, które nie są potrzebne.

4. Pozbądź się gratów.

Jeśli poważnie podchodzisz do kwestii rozpraszania i organizowania domu, musisz pozbyć się gratów. Na początku może się to wydawać przytłaczające, ale pozbycie się rzeczy, których nie potrzebujesz, zwolni miejsce i ułatwi znalezienie przedmiotów.

Ważne jest również posortowanie rzeczy w domu, abyś mógł je umieścić tam, gdzie powinny. Na przykład przedmioty, których używasz najczęściej, umieść w łatwo dostępnych miejscach.

Po posortowaniu rzeczy nadszedł czas na pozbycie się śmieci. Dotyczy to wszystkiego, co jest wyraźnie nieaktualne lub czego już nie używasz.

Profesjonalna organizatorka Felice Cohen zaleca, by uczynić z wyrzucania śmieci jeden z pierwszych kroków w procesie declutteringu. W ten sposób możesz szybko i łatwo wyrzucić opakowania po przyprawach, przeterminowane kupony i inne śmieci, nie myśląc o tym zbyt intensywnie.

Oceń artykuł: Jak posegregować rzeczy w domu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5