Jak przycinać grusze?

Jeśli planujesz uprawę grusz w sadzie, w kordonie, wachlarzu, w donicy lub w ogrodzie wolnostojącym, przycinanie grusz jest niezbędne dla ich sukcesu. Celem przycinania jest kontrolowanie wysokości i kształtu drzewa, a także usuwanie martwego, chorego lub uszkodzonego drewna.

Po pierwsze, usuń gałęzie, które krzyżują się lub rosną do wewnątrz w kierunku pnia drzewa. Jest bardziej prawdopodobne, że w przyszłości będą one stanowić problem.

Przycinanie w celu uzyskania owoców

Zdrowa grusza wymaga przycinania, aby pobudzić produkcję owoców i chronić ją przed chorobami. Przycinanie pomaga też ukształtować ładne, funkcjonalne drzewo z gałęziami, które pozwalają światłu i powietrzu dotrzeć do wnętrza korony.

Wczesną wiosną lub późną zimą przycinaj drzewo przed rozpoczęciem wzrostu, aby przerzedzić drewno nośne i promować nowy wzrost. Dzięki temu drzewo zachowa witalność i siłę, a także będzie chronione przed uszkodzeniami spowodowanymi zimowym chłodem lub chorobami – wyjaśnia Steve Cummins z Zelah w Yeo Valley.

Większość grusz wydaje najlepsze owoce na pędach, które mają od 2 do 3 lat. Aby ułatwić formowanie się kwiatów i przenikanie światła, oddziel te powierzchnie nośne od innych warstw drewna na około 18-24 cale w pionie.

Zdrowa, dobrze przycięta grusza powinna być w stanie utrzymać dwa do czterech owoców w jednym gronie bez zbytniego zagęszczania owocujących ostróg. Usuń małe lub uszkodzone owoce, gdy tylko je zauważysz, aby poprawić ich wielkość i jakość.

Przycinanie dla uzyskania kształtu

Drzewa owocowe wymagają regularnego przycinania, aby utrzymać ich kształt i pobudzić wzrost nowych owoców. Przycinanie wspomaga cyrkulację powietrza, co zmniejsza liczbę chorób grzybowych.

Zwykle przycinanie powinno być wykonywane wczesną zimą. Ułatwia to formowanie, zwłaszcza początkującym ogrodnikom, i jest mniej kosztowne, bo wymaga mniej środków ostrożności.

Raz w roku obcinaj martwe, złamane lub chore gałęzie i kończyny, które się krzyżują, rosną do środka w kierunku pnia lub ocierają się o siebie. Nie usuwaj więcej niż jedną trzecią przyrostu drzewa w ciągu jednego roku.

Po kilku latach możesz zdecydować się na przyuczenie drzewa do centralnego lidera. W tym celu wybierz kilka gałęzi, które wyrosły powyżej dolnego zestawu rusztowań, i przytnij je tak, aby ich dolna część znajdowała się około dwóch stóp nad górną gałęzią dolnego rusztowania.

Po stworzeniu drugiego zestawu rusztowań możesz zacząć nadawać drzewu kształt. Generalnie powtórzysz czynności przycinania, aby stworzyć kolejny zestaw rusztowań.

Przycinanie dla zdrowia

Korzyści z przycinania jest wiele i obejmują:

Usuwanie martwych, chorych i uszkodzonych gałęzi pomaga drzewu rosnąć zdrowiej. Poprawia też cyrkulację powietrza w koronie i zmniejsza ilość szkodników i chorób.

Przycinanie dojrzałych drzew sprzyja poprawieniu ich ukształtowania, pozwalając na przenikanie światła do środka korony. Usuwa też gałęzie, które są stłoczone, i pobudza wzrost nowych, silniejszych.

Przy cięciu gruszy upewnij się, że najpierw usuwasz najsłabszą gałąź. Następnie wykonaj cięcia przerzedzające, aby słońce mogło dotrzeć do wnętrza drzewa pod każdym kątem.

Unikaj zbyt mocnego przycinania gruszy, ponieważ silne cięcia mogą być szkodliwe. Zamiast tego przycinaj w spokojnym tempie. Pozwoli Ci to zachować zgodność z kształtem drzewa i pomoże utrzymać dobrą strukturę dla owocującej gruszy.

Przycinanie dla piękna

Grusze są pięknymi drzewami krajobrazowymi, a jeśli są dobrze przycinane, mogą zwiększyć wartość Twojego ogrodu. Ale prawidłowe przycinanie nie jest łatwe – wymaga wiedzy i umiejętności.

Bez względu na to, czy przycinasz drzewo owocowe dla zdrowia, kształtu czy piękna, istnieją podstawowe zasady, których należy przestrzegać. Pomogą Ci one zapewnić, że Twoja grusza pozostanie zdrowa i wydajna przez wiele lat.

Na przykład wszystkie drzewa owocowe wymagają przycinania, aby usunąć martwe, chore lub uszkodzone drewno w celu zapewnienia zdrowego i długiego życia drzewa. Ograniczy to także rozprzestrzenianie się owadów i chorób z otwartych ran na pniu.

Przycinanie można wykonywać o każdej porze roku, ale przycinanie w zimie jest dobrym wyborem do kontrolowania wzrostu lub poprawiania struktury.

Przycinając drzewo, zacznij od najniższych gałęzi, aby pomóc im szybciej uformować grubszy pień. Ta metoda treningu, nazywana często „pniem trashowym”, tworzy silny, mocny pień, który jest odporny na złamania, gdy przycinasz niższe gałęzie.

Oceń artykuł: Jak przycinać grusze?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5