Kulki to świetny sposób na dodanie zieleni na zewnątrz domu. Te sztuczne kule z bukszpanu są łatwe do uformowania i można je umieścić w różnych donicach w pomieszczeniach i na zewnątrz.
Przed posadzeniem sprawdź, czy gleba ma odpowiedni drenaż. Bukszpany tolerują większość rodzajów gleby, ale preferują dobrze zdrenowaną, piaszczystą glinę.
Przycinanie pędów
Jeśli próbujesz uformować krzewy bukszpanu w okrągły kształt, musisz przyciąć pędy. Samodzielne wykonanie tego zadania może być trudne, dlatego najlepiej mieć dodatkową parę rąk do pomocy.
Celem przycinania jest ujednolicenie wyglądu krzewu bukszpanu, a także umożliwienie mu odnowienia liści i zwiększenia gęstości. Pomaga też zapobiec przerastaniu bukszpanu, co może być oznaką choroby lub inwazji owadów.
Przycinanie bukszpanu rozpocznij od sprawdzenia, czy nie ma w nim martwych lub chorych gałęzi. Usuń je natychmiast, aby zapobiec infekcji. Następnie usuń wszelkie pozostałości, aby umożliwić przepływ powietrza do wnętrza rośliny.
Umieść pędy w styropianowej kuli
Wieńce, kule i drzewka stołowe z bukszpanu to wiecznie zielone dekoracje, które przynoszą szczęście podczas świąt. Łatwo je wykonać ze świeżych materiałów, które mają naturalny wygląd i przetrwają cały sezon wakacyjny.
Krok pierwszy: Potnij łodygi bukszpanu na małe kawałki o długości około pół cala. Użyj szczypiec do cięcia drutu, aby utrzymać je w jednolitym rozmiarze.
Weź łodygi bukszpanu i włóż je do pianki florystycznej, rozmieszczając je równomiernie wokół kuli. Do stworzenia pełnego wieńca będziesz potrzebować 5-7 rzędów.
Dalej dodawaj gałązki, aż cała kula zostanie pokryta bukszpanem. Po zakończeniu sprawdź, czy wszystkie gałązki są głęboko włożone w piankę.
Owijanie łodyg wokół styropianowej kuli
Aby ułożyć kulę z bukszpanu, owiń każdą łodygę wokół styropianowej kuli w okrąg, zaczynając od największego kwiatu i kierując się w dół. W ten sposób uzyskasz najlepsze pokrycie materiału kwiatowego, zachowując jednocześnie zrównoważony wygląd.
Użycie włóczki jest idealnym materiałem do osiągnięcia tego efektu, ponieważ jest ona lekka i wystarczająco elastyczna, aby uformować się wokół styropianowej kuli, a jednocześnie nie jest zbyt ciężka. Zacznij od nałożenia niewielkiej ilości kleju na pętlę spinacza do papieru i przymocuj do niej koniec włóczki, a następnie owijaj włóczkę w kółko, aż Twoja piankowa kula zostanie całkowicie pokryta.
Podtrzymując trend z włóczką, możesz również dodać trochę polotu do swojej styropianowej kuli, tworząc urządzenie przypominające różdżkę, wykonane z łodyg szenili. Możesz nawet dodać trochę blasku, spryskując ją brokatem.
Umieść styropianową kulę w styropianowym pojemniku
Styropian jest popularnym materiałem używanym w wielu projektach artystycznych i rękodzielniczych. Jest łatwy w użyciu i może pomóc Ci stworzyć solidny, trwały projekt do domu lub na prezent.
Pakowanie styropianowe ma jednak znaczący wpływ na środowisko. Jest wrażliwy na światło słoneczne, które rozkłada go w procesie zwanym fotodegradacją.
Może też wymywać niewielkie ilości styrenu do produktów w nim zapakowanych, co czyni je niebezpiecznymi dla konsumentów. Z tego powodu ważne jest, by nie wyrzucać styropianu na wysypiska śmieci.
Do cięcia styropianu możesz użyć noża lub nożyc do cięcia kartonów. Aby uzyskać gładsze cięcie, możesz zanurzyć blok w wodzie przed wykonaniem cięć. Dzięki temu małe okruchy nie będą fruwać po całym bloku, co pozwoli Ci przeciąć piankę bez robienia bałaganu.
Przycięcie łodyg
Przed uformowaniem bukszpanu w kulę ważne jest jego odpowiednie przycięcie. Pomaga to utrzymać ich kształt i zapobiega nadmiernemu zagęszczeniu lub rozrośnięciu się w niepożądanym miejscu.
Zapobiega też rozprzestrzenianiu się chorób. Przed przycinaniem sprawdź, czy roślina nie ma martwych lub zainfekowanych gałęzi.
Dobra para ostrych, czystych sekatorów lub nożyc może pomóc w tym procesie. Do mniejszych prac świetnie nadają się sekatory, a do większych cięć – nożyce do gałęzi.
Jednym z najlepszych sposobów na odmłodzenie zmęczonych bukszpanów jest przycinanie ich w taki sposób, aby stworzyć w krzewie duże okna świetlne. Jest to praktyka kulturowa, która poprawia ogólny stan zdrowia i wygląd rośliny – mówi Jim Orband, agent York.