Jak wykorzystać kamienie polne w ogrodzie?

Dekoracyjne kamienie polne mogą dodać Twojemu ogrodowi odrobinę naturalnego piękna. Można je również wykorzystać do stworzenia funkcjonalnych elementów, takich jak paleniska i murki.

Unikalny kształt i różnorodność kolorów kamieni polnych tworzy naturalny, kultywowany wygląd, który może pomóc Twojemu podwórku wyróżnić się z tłumu.

Utwórz granicę

Utworzenie granicy jest doskonałym sposobem na stworzenie wizualnego zainteresowania w Twoim ogrodzie. Stanowi również fizyczną barierę, która pomaga utrzymać chwasty i trawy z dala od rabat kwiatowych.

Kamienie polne są świetnym rozwiązaniem do stworzenia granicy ogrodu i są dostępne w różnych rozmiarach, kolorach i fakturach. Mogą być ułożone w pojedynczym rzędzie, ułożone we wzór lub ułożone w stos, aby stworzyć ścianę.

Kamienne obwódki to świetny sposób na dodanie osobowości i stylu do Twojego ogrodu. Są też łatwe w utrzymaniu i zmniejszają potrzebę pielęgnacji trawnika.

Utwórz ścieżkę

Kamienie polne, czyli kamienie schodkowe, to dobry sposób na nadanie ogrodowi organicznego charakteru. Umożliwiają także wzrost trawnika i roślinności między nimi.

Aby stworzyć ścieżkę z kamieni, najpierw wykop płytki rów, aby wytyczyć krawędzie ścieżki. Wbij paliki na końcach rowu i napnij sznurek, aby je oznaczyć.

Umieść kostkę brukową w rowie, wyrównując ją grabiami ogrodowymi i upewniając się, że nie jest zbyt wysoka ani zbyt niska, a także, że jest równomiernie rozmieszczona na całej długości ścieżki.

Po ułożeniu kostki zasyp ją żwirem i wygrab ziemię na zewnątrz krawężnika. Gotowy krawężnik będzie znajdował się około dwóch cali wyżej niż ziemia, co ułatwi chodzenie boso.

Stwórz wodotrysk

Wodotrysk może wnieść do każdej przestrzeni zewnętrznej poczucie uzdrowiskowego spokoju. Fontanny, oczka wodne i wodospady są uniwersalne, łatwe w budowie i mogą być zaprojektowane tak, aby pasowały do stylu i wystroju ogrodu.

Jedną z rzeczy, o których musisz pamiętać, rozważając fontannę, jest jej dźwięk. Gładka powierzchnia sprawia, że dźwięk płynącej wody jest podobny do dźwięku węża ogrodowego, podczas gdy powierzchnie z fakturą wydają dźwięk bardziej przypominający szmeranie.

Jeśli nie chcesz trudzić się tworzeniem pełnowymiarowego oczka wodnego, możesz też zrobić fontannę bez oczka wodnego, ukrywając pompę pod warstwą kamieni dekoracyjnych (takich jak ten stosik kamieni). Możesz nawet użyć kamienia młyńskiego.

Stwórz kominek

Kamienny kominek to idealny sposób na uatrakcyjnienie podwórka i dodanie ciepła do przestrzeni zewnętrznej. Może być również doskonałym punktem centralnym do przyjmowania gości lub po prostu spędzania przytulnego wieczoru z najbliższymi.

Aby stworzyć kominek, najpierw określ, jaki wygląd chcesz uzyskać. Możesz wybrać cegłę lub sztuczny kamień, aby uzyskać rustykalny wygląd, lub wybrać fornir z kamienia naturalnego, który oferuje bardziej współczesny styl.

Zacznij od ułożenia kręgu kamieni w odległości około 2 stóp od środka miejsca na ognisko, zachodząc na siebie ich wewnętrznymi rogami. Na zewnątrz kamieni pozostaw granicę z żwiru o szerokości około 6 cali.

Po ustaleniu granicy, przygotuj miejsce do siedzenia wokół paleniska. Będzie to wymagało kopania, więc do usunięcia trawy będziesz musiał użyć kultywatora lub wycinarki do sodu z Centrum Wynajmu Domów.

Utwórz mur

Kamienne mury są wspaniałym dodatkiem do ogrodu. Dodają rustykalnego uroku, który trudno przebić.

Na początek wykop rów o głębokości 4 cali i wystarczająco szeroki, aby zmieściły się w nim kamienie. Wsyp do rowu około 5 cali żwiru, wyrównaj i ubij.

Następnie umieść na dnie rowu duże kamienie fundamentowe (zwane też kamieniami stopowymi). Są to największe kamienie w ścianie i muszą być trwałe.

Następnie ułóż warstwę mniejszych kamieni, wypełniając nimi szczeliny między większymi kamieniami. Kiedy wszystkie pierwsze warstwy będą gotowe, wypełnij je żwirem drenażowym.

Oceń artykuł: Jak wykorzystać kamienie polne w ogrodzie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5