Jeśli podoba Ci się wygląd lilii Canna w ogrodzie, ale nie masz miejsca na ich uprawę, można je łatwo rozmnożyć z nasion. Nasiona można wysiać w pomieszczeniu i przesadzić na zewnątrz po przymrozkach.
Na początek wybierz pojemnik, który będzie wystarczająco duży, aby nasiona mogły wykiełkować, i wypełnij go wermikulitem. Ten minerał jest idealny do kiełkowania nasion, ponieważ zatrzymuje wilgoć, tlen i składniki odżywcze.
Zbieranie nasion
Jeśli masz w ogrodzie lilie canna, możesz być zainteresowany zbieraniem ich nasion. Te małe, ciemne, kuliste nasiona są otoczone twardą skorupką, która ma za zadanie chronić nasiona przed warunkami środowiska.
Możesz jednak zebrać te nasiona z roślin, po prostu ścinając je nożycami ogrodowymi. Nasiona zaczną się wysypywać ze strąków, gdy wyschną i nabiorą papkowatego, brązowego koloru.
Zbieranie nasion canna lilii z ogrodu to wspaniałe zajęcie dla dzieci i świetny sposób, by cieszyć się ogrodnictwem! Należy jednak pamiętać, że lilie kanny mają bardzo twardą powłokę, która może być trudna do rozdrobnienia.
Aby zwiększyć kiełkowanie, należy zmiękczyć twardą powłokę nasion, mocząc je w wodzie przez 12-24 godziny – radzi Uniwersytet Stanowy Iowa. Dodatkowo możesz użyć obcinacza do paznokci lub noża, aby wydrapać mały otwór w zewnętrznej powłoce nasion, aby umożliwić wilgoci dotarcie do zarodka.
Przygotowywanie nasion
Jeśli podoba Ci się wygląd canny w ogrodzie, ale nie chcesz czekać, aż kwiaty dojrzeją, możesz zainteresować się uprawą z nasion. Proces przygotowania nasion do sadzenia może trwać kilka miesięcy, więc najlepiej rozpocząć go w domu w szklarni lub propagatorze.
Kanna może być uprawiana z nasion, ale wymaga dużo cierpliwości i opieki. Oprócz czasu potrzebnego do wykiełkowania nasion, potrzebują one również odpowiedniej ilości światła słonecznego i wilgoci.
Kwiaty kanny mają tropikalny urok, który sprawia, że są popularne zarówno w ogrodzie, jak i w pomieszczeniach. Są też łatwe do utrzymania przy życiu jako kwiaty cięte i stanowią świetne tło dla bukietów.
Kiełkowanie nasion
Nasiona kanny można kiełkować na wiele różnych sposobów, ale najbezpieczniej jest to robić w pomieszczeniach, gdzie środowisko jest bardziej chronione. Kiedy nasiono wchłonie wodę, zaczynają działać procesy biologiczne wewnątrz niego, twoje nasiono niejako ożywa i zaczynają się pojawiać maleńkie korzenie.
Kiełkowanie może być szybkie, jeśli temperatura i wilgotność są odpowiednie, ale dobrze jest je obserwować, ponieważ potrzebują one do 14 dni, aby się rozwinąć. Możesz sprawdzić, czy wykiełkowały, sprawdzając, czy mały białawy element (liścień) wyłania się z wierzchu.
W przeciwieństwie do innych nasion, canna ma bardzo twardą okrywę nasienną, która uniemożliwia wodzie dotarcie do znajdującego się w niej zarodka. Aby ułatwić kiełkowanie, niektórzy hodowcy usuwają niewielką część okrywy nasiennej w procesie zwanym skaryfikacją.
Sadzenie nasion
Sadzenie nasion canny może być trudne. Powłoka nasion jest twarda i nie reaguje dobrze na moczenie, podgrzewanie i skaryfikację.
Kluczem do sukcesu jest wcześniejsze przygotowanie nasion. Jeśli namoczysz nasiona i podgrzejesz je, zmiękczą one skorupkę i umożliwią kiełkowanie.
Gdy powłoka nasion jest już gotowa, nadszedł czas, aby je zasadzić na zewnątrz. Canna potrzebuje pełnego słońca i bogatej, dobrze przepuszczalnej gleby, aby dobrze się rozwijać.
Aby zacząć, wybierz pojemnik, który jest wystarczająco duży, aby pomieścić kilka nasion (o ile nie będą na siebie nachodzić). Wypełnij go kompostem lub wermikulitem.
Umieść nasiona na powierzchni mieszanki, nie głębiej niż na 1/4 cala. Lekko podlej kompost.
Jeśli mieszkasz w suchym klimacie, możesz rozstawić namiot wilgotnościowy na kilka pierwszych dni. Zapobiegnie to wysychaniu sadzonek i zmniejszy ryzyko poparzeń.