Jak zrobić terrarium dla patyczaka?

Owady patyczaki są wspaniałymi zwierzętami domowymi, ponieważ są łatwe w utrzymaniu, prawie bezgłośne i nie mają nieprzyjemnego zapachu. Ale jak każde zwierzę domowe potrzebują jedzenia, opieki i troski, aby były zdrowe.

Musisz zapewnić im ładne pomieszczenie do wspinania się, odpoczynku i jedzenia. A jeśli chcesz dodać trochę dekoracji, to też dobrze!

Podłoże

Podłoże w Twoim terrarium powinno pochłaniać wilgoć, jak mech torfowy lub włókno kokosowe. Pomoże to utrzymać w pomieszczeniu owada patyczaka umiarkowaną wilgotność, a także stworzy idealne środowisko do wylinki.

Podłoże powinno być wymieniane co najmniej raz w miesiącu, jeśli nie częściej. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju pleśni i grzybów w siedlisku, które mogą zabić owady patyczaki.

Podłoże powinno być wykonane z mieszanki mchu torfowego, włókna kokosowego i okruchu critter crumble. Lubimy zostawiać w podłożu niewielką warstwę wody o głębokości około 5 mm, co pomaga utrzymać wilgoć i wilgotne powietrze wokół niego.

Zasadą jest, że powinieneś dawać owadom patyczakom tylko takie rośliny, które będą je naturalnie karmić. Na przykład żywopłot z pnączy i bramin są świetne dla owadów lepowych, ponieważ w większości przypadków stanowią naturalne źródło pożywienia.

Rośliny

Owady lepowe są bardzo wybredne i jeśli chcesz je hodować, powinieneś wiedzieć, jakie rośliny preferują. Niektóre gatunki jedzą tylko kilka różnych roślin, podczas gdy inne zjedzą wiele rodzajów liści.

Utrzymanie tych owadzich zwierzątek przy życiu nie jest trudne, o ile masz dla nich odpowiedni typ siedliska. Siedlisko powinno być wystarczająco wysokie, aby owad mógł zawisnąć na gałązkach i liściach oraz powinno mieć bezpieczną pokrywę z drobną siatką, aby zapobiec ucieczce.

Podłoże powinno być mieszanką mchu torfowego/włókna kokosowego/kruszonu dla owadów i powinno mieć co najmniej 5 cm głębokości. Dzięki temu podłoże będzie dobrze trzymać wilgoć i stworzy idealną wilgotność do wylinki.

Urozmaicenie

Zależnie od gatunku owada patyczaka, który trzymasz, ważne jest, aby zapewnić mu stały dopływ świeżej zieleni. Wiele owadów patyczaków woli jeść liście bluszczu, pędów, braminów, róż i dębów.

Jeśli nie możesz znaleźć konkretnych roślin, których potrzebuje Twój owad patyczak, możesz je również wyhodować samodzielnie w ogrodzie. Pamiętaj jednak, że liście roślin mogą być trujące dla Twojego pupila.

Aby liście, które zjada Twój owad patyczak, były świeże, koniecznie umieść je w wazonie z wodą. Jest to podobne do przechowywania kwiatów ciętych, ale liście muszą pozostać wilgotne, aby owad patyczak mógł je zjeść.

Aby zapewnić owadowi patyczakowi wystarczającą przestrzeń do przepoczwarczenia, musisz tak ustawić siedlisko, aby było co najmniej dwa razy wyższe od jego ciała. Pozwoli to na prawidłowy przebieg procesu linienia bez przeszkód w postaci kawałków egzoszkieletu, które mogłyby zakłócić linienie i spowodować śmierć owada patyczaka.

Oświetlenie

Oświetlenie terrarium jest bardzo ważnym elementem. Nie tylko zapewnia światło, ale także pomaga kontrolować temperaturę i wilgotność.

Większość roślin, zwłaszcza sukulentów, wymaga jasnego, pośredniego światła, aby prawidłowo rosnąć w zamkniętych terrariach. Innym przykładem są mchy, które wolą rosnąć w bezpośrednim świetle słonecznym, ale radzą sobie również w zacienionych miejscach, jeśli temperatura jest odpowiednia i są nawodnione.

Wiele wiwariów jest zaprojektowanych tak, aby naśladować warunki panujące w naturze, dlatego terrarium musi mieć odpowiednie oświetlenie. Oznacza to stosowanie żarówki, która wytwarza wystarczającą ilość światła, aby stymulować wzrost roślin, oraz lampy grzewczej, która utrzymuje w pomieszczeniu komfortową dla zwierzęcia temperaturę.

Najczęściej stosowanymi typami oświetlenia wiwarium są świetlówki i świetlówki kompaktowe. Świetlówki wytwarzają wysokiej jakości światło o wskaźniku oddawania barw, dzięki któremu zarówno zwierzęta, jak i rośliny wyglądają najlepiej. Mają też dłuższą żywotność niż żarówki i emitują fale o długości UVA i UVB, które mogą być korzystne dla zdrowia zwierzęcia.

Oceń artykuł: Jak zrobić terrarium dla patyczaka?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5