Jakie są rodzaje zapraw budowlanych?

Określenie “zaprawa budowlana” mieści w sobie naprawdę szeroką gamę produktów. Nie służą one jedynie do spajania ze sobą materiałów budowlanych. Rolą zaprawy może być też wyrównywanie powierzchni czy zapewnianie izolacji termicznej lub akustycznej. Poznajmy rodzaje zapraw budowlanych i dowiedzmy się, gdzie znajdują zastosowanie.

Podstawowe rodzaje zapraw budowlanych

Zaprawy budowlane możemy klasyfikować według różnych kryteriów, ale podstawowa klasyfikacja to ta związana z ich przeznaczeniem. Możemy wyróżnić zaprawy murarskie, tynkarskie, gipsowe, klejące, wodoszczelne, bezskurczowe i specjalistyczne. Pierwsze przeznaczone są do łączenia ze sobą elementów murowych, np. pustaków ceramicznych czy bloczków z betonu komórkowego. Zaprawy tynkarskie służą natomiast do wyrównywania i ochrony ścian. Nakładając je na ścianę, zabezpieczamy ją przed zagrzybieniem czy wilgocią, a także tworzymy podkład, na którym następnie możemy położyć płytki, okładzinę czy tapetę ścienną.

Zaprawy gipsowe również przeznaczone są do wyrównywania ścian, z kolei zaprawy klejące służą do mocowania na nich różnego rodzaju elementów, np. płytek. Z kolei zaprawą wykorzystywaną do izolacji fundamentów, posadzek czy zbiorników wodnych jest zaprawa wodoszczelna. Do przeprowadzania napraw wykorzystuje się zaprawy bezskurczowe, a zaprawy specjalistyczne to produkty o szczególnych właściwościach, np. ognioodporne, mrozoodporne czy wodoodporne, które stanowią skuteczną ochronę dla konstrukcji, na której są kładzione.

Zaprawy budowlane – klasyfikacja według składu

Mówiąc o rodzajach zapraw budowlanych, możemy mieć też na myśli kryterium, jakim jest ich skład. Wyróżnia się zaprawy:

  • wapienne – tworzone z wapna, wody oraz piasku i wykorzystywane do tynkowania ścian wewnętrznych,
  • cementowe – tworzone z cementu, piasku oraz wody i wykorzystywane do tworzenia ścian konstrukcyjnych, fundamentów oraz podłóg,
  • cementowo wapienne – tworzone z połączenia zaprawy wapiennej oraz cementowej i wykorzystywane do wielu prac budowlanych. Cechuje je dobra wytrzymałość i szybki czas wiązania,
  • gipsowo-wapienne i gipsowe – przydatne przy tworzeniu ścian wewnętrznych, ale z pominięciem pomieszczeń, w których będzie podwyższony poziom wilgoci,
  • gliniano-wapienne lub gliniane – stosowane głównie do murowania pieców, ze względu na dużą odporność na wysokie temperatury.

Pamiętajmy, że choć w większości sklepów budowlanych zaprawy dostępne są w workach, nie jest to jedyna forma, w jakiej możemy je nabyć. Producenci oferują także zaprawy w postaci kleju lub piany. W wielu przypadkach stosując te rodzaje zapraw budowlanych możemy uprościć i przyspieszyć pracę.

Szeroka oferta zapraw dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/zaprawy-budowlane

Jak widać, rodzajów zapraw budowlanych jest naprawdę wiele, a każda charakteryzuje się nieco odmiennymi właściwościami. Ważny jest zatem wybór odpowiedniego produktu, który doskonale spełni swoją rolę, a także zastosowanie go zgodnie z zaleceniami producenta.

Oceń artykuł: Jakie są rodzaje zapraw budowlanych?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5