Bloczki do murowania ścian – jak używać?

Murowanie z betonu to popularna metoda budowania. Składa się z wody, cementu i kruszywa, takiego jak skała lub piasek.

Aby ściana była skuteczna, powinna być prawidłowo zbudowana. Zapobiegnie to problemom w przyszłości, takim jak przecieki lub uszkodzenia fundamentu przez wodę.

Jak postawić ścianę

Betonowa ściana z bloczków to świetny sposób na budowę domu. Jest o wiele mocniejsza niż dom o konstrukcji drewnianej i może wytrzymać huragany i tornada.

Zacznij od rozłożenia warstwy podkładowej z piasku lub żwiru na obszarze, który ma być wyłożony blokami żużlowymi. Użyj długiej łaty 2×4 i poziomicy, aby wygładzić i wyrównać warstwę bazową przed rozpoczęciem prac murarskich.

Następnie ułóż warstwę bloczków w układzie bieżącym. Dzięki temu mur nabierze wytrzymałości i zwiększy się jego stabilność boczna w miarę wznoszenia.

Podczas układania każdej warstwy bloczków upewnij się, że kołnierze bloczków są „nasmarowane” zaprawą przed połączeniem z poprzednim bloczkiem. Staraj się uzyskać szczeliny o szerokości 3/8 cala między każdym blokiem, zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Układanie pierwszej warstwy

Bez względu na to, czy budujesz mur oporowy, czy po prostu nowy fundament pod pokład, układanie betonowych bloków jest prostym przedsięwzięciem nawet dla najbardziej początkującego majsterkowicza. Przed ułożeniem bloków przygotuj podłoże, wykopując stopę fundamentową poniżej linii mrozu dla danego obszaru.

Ułóż bloki na szczycie stopy fundamentowej tak, aby ich krawędzie się stykały. Upewnij się, że boki bloków są pokryte zaprawą.

Ułóż warstwę zaprawy o grubości 2,5 cm wzdłuż górnej krawędzi każdego bloku. Wyznacz bruzdę na środku zaprawy, tak aby podczas układania bloków przylegała do ich krawędzi.

Powtarzaj tę procedurę, aż do uzyskania pełnej warstwy bloków. Użyj sznurka murarskiego i poziomicy, aby często sprawdzać, czy każda warstwa jest równa i prosta.

Układanie drugiej warstwy

Po ułożeniu pierwszej warstwy w zaprawie można wykonać układanie na sucho, aby sprawdzić, jak ściana pasuje do planu podłogi lub fundamentu. Bloki układa się na całej szerokości fundamentu i płyty podłogowej, a nawet w poprzek otworów, żeby sprawdzić, jak blok będzie się układał.

Murarze zazwyczaj układają bloki w wiązaniu bieżącym, w którym pionowe spoiny czołowe są przesunięte o połowę długości bloku. Ten rodzaj konstrukcji zwiększa wytrzymałość muru.

Aby rozpocząć drugą warstwę, ustaw połówkę bloczka na każdym końcu pierwszej warstwy, gładką stroną na zewnątrz. Zazwyczaj blok jest używany do ustanowienia bieżącego wzoru wiązania, który zwiększa wytrzymałość i plastyczność muru.

Układanie trzeciej warstwy

Budowanie narożnika ściany jest jednym z najbardziej precyzyjnych zadań, jakie stoją przed murarzem. Dzieje się tak dlatego, że narożniki nadają kierunek reszcie ściany. Aby ułatwić sobie to zadanie, zaznacz słupki narożne co 4 lub 8 cali (102 do 203 mm) i upewnij się, że linka murarza pozostaje pomiędzy nimi napięta.

Następnie ustaw narożny bloczek i użyj poziomicy, aby sprawdzić jego poziom i wyrównanie. Jeśli to konieczne, usuń nadmiar zaprawy.

Powtarzaj tę czynność, aż dojdziesz do przeciwległego końca planowanej ściany. W tym momencie zakończ kurs kolejnym bloczkiem narożnym.

Po ułożeniu dwóch pierwszych kursów bloczków, użyj mieszanki zaprawowej do ułożenia zaprawy fundamentowej na każdym końcu ściany. Rozprowadź zaprawę na głębokość około 1 cala i na szerokość 8 cali.

Wykończenie ściany

Bloczki do murowania ścian to świetny sposób na zbudowanie mocnej, pięknej i niedrogiej ściany. Wymagają jednak trochę umiejętności i dbałości o szczegóły.

Zacznij od elementów narożnych i ustaw każdy blok na miejscu, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na złącza 3/8 cala. Po zakończeniu pierwszej warstwy, nałóż na nią grubą warstwę zaprawy i zacznij układać drugą warstwę. Aby związać ścianę razem, użyj kołnierzy na jednym końcu każdego bloku żużlowego, aby połączyć je z kołnierzami na jednym końcu następnego bloku.

Po związaniu zaprawy wygładź świeże spoiny za pomocą narzędzia do wykańczania. Zapobiegnie to powstawaniu pęknięć w ścianie spowodowanych skurczem, rozszerzaniem się/kurczeniem pod wpływem temperatury oraz różnym osiadaniem fundamentów.

Oceń artykuł: Bloczki do murowania ścian – jak używać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5