Begonie są łatwe w uprawie i występują w różnych kolorach. Można je wykorzystać na wiele sposobów, na przykład jako rośliny do wiszących koszyków lub skrzynek okiennych.
Cebulki begonii bulwiastej są idealne do sadzenia w pojemnikach. Można je także zimować na zewnątrz. W obu przypadkach zacznij od zasadzenia ich w dobrze przepuszczalnej mieszance glebowej, pustą stroną do góry.
Przednia strona
Przednia strona cebulki to miejsce, w którym znajdziesz kwiaty. Mają one jasnozielony kolor i przypominają liście.
Cebulki begonii mają różne kształty, rozmiary i kolory. Niektóre rosną pionowo, a inne są zwieszające się. Są też różne kolory kwiatów, rodzaje płatków i zwyczaje.
Rośliny te doskonale nadają się do wiszących koszy, donic na patio i skrzynek okiennych. Wiele z nich ma podwójne kwiaty, które pięknie kaskadują.
Dostępne są w różnych kolorach, w tym czystej bieli, głębokiej pomarańczy, czerwieni, różu i żółci. Niektóre z nich mają nawet dwubarwne i pikotowe płatki w kontrastujących kolorach.
Bebniaki preferują półcieniste słońce lub jasny cień w organicznie bogatej, dobrze zdrenowanej, wilgotnej glebie. Są trudne w uprawie w niektórych klimatach, ale tworzą atrakcyjne pojemniki w pomieszczeniach i są często uprawiane jako rośliny domowe.
Aby zapobiec gniciu bulw, podlewaj je tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby o grubości 1,5-2 cali jest sucha. Nie tolerują nadmiernego podlewania.
Tył
Tył cebulki begonii jest nieco inny niż przód. Jeśli przyjrzysz się uważnie, prawie zawsze będziesz mógł zobaczyć pustą stronę. Jest to strona, która powinna być skierowana do góry podczas sadzenia.
Inną dobrą rzeczą, którą warto wiedzieć o begoniach, jest to, że kwiaty dzielą się na męskie i żeńskie. Zazwyczaj w środku łodygi znajduje się kwiat męski, a po obu stronach dwa żeńskie.
Jeśli uprawiasz begonie z bulw, należy je wsadzić do środka późną zimą lub wczesną wiosną, zanim nadejdą mrozy. Dzięki temu cebulki wcześnie wykiełkują, a roślina będzie pełniejsza i wcześniej zakwitnie latem.
Bebonia bulwiasta potrzebuje jesiennego okresu spoczynku, aby naładować akumulatory. Kiedy nadejdzie czas przechowywania ich na zimę, powinny być przechowywane w ciemnym, suchym miejscu, w temperaturze powyżej zera. To zabezpieczy je przed gniciem i grzybami.
Dołkowa strona
Sadząc cebulę begonii, musisz zawsze zwracać uwagę na stronę dołkową. Jest to górna strona bulwy, która musi być skierowana do góry, gdy sadzisz ją w doniczce lub na obwódce.
Bardzo ważne jest też, aby gleba wokół bulwy begonii była wilgotna przez cały cykl wzrostu. Zapobiega to gniciu łodyg i kłączy, które mogą zabić roślinę begonii.
Aby rozpocząć uprawę cebulek begonii w domu, umieść je w płytkich skrzynkach z wilgotną mieszanką doniczkową. Ustaw je w słonecznym pomieszczeniu i podlewaj w miarę potrzeby, aby mieszanka była wilgotna, ale nie mokra.
Po 4 tygodniach pojawią się kiełki i możesz przesadzić sadzonki do większego pojemnika. Następnie stopniowo przyzwyczajaj begonie do przebywania na zewnątrz w miarę ocieplania się pogody.
Bagonie liściowe są dostępne w szerokiej gamie kształtów, kolorów i wzorów. Na przykład begonie Rex mają efektowne liście z karbowaniem i falbankami, a ich wysokość i szerokość może dochodzić do 3 stóp.
Górna strona
Bebłyszczące begonie są idealne do sadzenia w pojemnikach i wiszących koszach, gdzie prezentują szeroką gamę kolorów kwiatów. Są też doskonałymi roślinami rabatowymi.
Aby stwierdzić, czy cebula begonii jest begonią bulwiastą, zbadaj górną stronę i poszukaj wgłębienia, które znajduje się na powierzchni gleby. To właśnie tam rozwiną się korzenie.
Niektóre bulwy begonii mają na spodniej stronie zaschnięte resztki zeszłorocznego systemu korzeniowego. Często łatwo jest je usunąć i posadzić cebulkę wypukłą stroną bulwy na wierzchu.
Po posadzeniu trzymaj begonię w ciepłym, słonecznym miejscu i codziennie lekko podlewaj. Uważaj, żeby nie przesadzić z wodą, bo może to spowodować gnicie i pleśń.
Późną jesienią begonie bulwiaste przechodzą w stan spoczynku. Dzięki temu mogą się odmłodzić na wiosnę. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, możesz przezimować begonie bulwiaste w domu i przenieść je do ogrodu wczesną wiosną.