Za pomocą kilku materiałów i wolnego weekendu możesz stworzyć wspaniały wodotrysk na swoim podwórku. Niezależnie od tego, czy wybierzesz kolorową, okrągłą urnę, czy bulgoczący strumień, istnieje wiele możliwości, aby uczynić tę fontannę z kamienia naturalnego swoją własną.
Na początek wykop dół, który będzie wystarczająco głęboki, aby pomieścić wiadro z pompą i linię wodną. Zasyp żwirem, aż wysokość kubła znajdzie się około dwóch cali poniżej poziomu terenu.
Wiercenie w skale
Wiercenie otworów w drewnie to podstawowe zadanie, z którym poradzi sobie większość majsterkowiczów. Ale wiercenie otworów w skałach może być trudne, zwłaszcza jeśli nie znasz specjalistycznych narzędzi i procedur.
Na początek znajdź naturalny kamień, który przypomina wygląd, jaki chcesz nadać fontannie. Na przykład skały z mchu są sękate i pełne naturalnych kanałów lub rynien, które mogą być idealne dla Twojego projektu.
Wybierz odpowiedni kamień i zabierz go ze sobą do domu. Najlepiej będzie, jeśli sam wywiercisz otwór w kamieniu za pomocą wiertła z diamentową końcówką, które możesz kupić w wypożyczalni.
Umieść kamień w wiertarce i zabezpiecz go zaciskami. Ustaw w pobliżu wiadro z wodą, aby schłodzić kamień i wiertła podczas pracy.
Następnie wykop dół pod fontannę, który będzie głębszy o sześć cali od wysokości wiadra z pompą i nieco większy od średnicy zbiornika. Wypełnij otwór warstwą tkaniny krajobrazowej, aby wspomóc drenaż i ograniczyć wzrost chwastów po bokach kamienia.
Podłączenie węża
Kluczem do sprawnie działającej fontanny jest pompa, która pompuje wodę przez korpus kamienia, co powoduje efekt bąbelkowania. To wydajny i łatwy sposób na stworzenie elementu krajobrazu, który zużywa niewiele energii.
Do pompowania wody przez kamień możesz użyć węża ogrodowego, ale bezpieczniej jest użyć pompy, która ma wbudowaną kontrolę przepływu. Większość pomp fontannowych można ustawić tak, aby kontrolowały przepływ wody za pomocą kilku kliknięć przycisku.
Następnie będziesz potrzebował węża, który połączy dyszę pompy z każdym kamieniem. Możesz kupić zestaw, który zawiera wąż i złączki, albo zrobić go samemu.
Zacznij od wykopania dołu o głębokości około sześciu cali niż wysokość każdego wiadra i o szerokości sześciu cali niż zbiornik wodny fontanny, w którym będzie umieszczona pompa. Jeśli masz większą fontannę, może być konieczne wykopanie nieco szerszego otworu na zbiornik, aby zmieścił się w nim wąż.
Wypełnianie zbiornika
Fontanna z kamienia polnego łączy w sobie ciekawość wizualną z dźwiękiem spadającej wody, dodając relaksujący akcent do przestrzeni na zewnątrz. Dostępne są fontanny z różnych materiałów, od przypominających naturalny kamień granitów i wapieni po szkliwioną ceramikę i lekkie włókno szklane.
Glazurowane fontanny ceramiczne są dostępne w wielu kolorach, które są odporne na warunki atmosferyczne, a fontanny z brązu i miedzi dodają elegancji każdemu ogrodowi. Niezależnie od wykończenia, fontanny muszą być łatwe w utrzymaniu i napełnianiu.
Aby uzyskać wygląd płynącej rzeki, wybierz kamień z naturalnymi rynnami lub kanałami, które kierują wodę w dół do naturalnej niecki. Fontanna z bulgoczącym strumieniem z okrągłej urny jest bardziej zabawna niż taka, w której wymuszony strumień wylewa się do otwartych basenów.
Napełnij nieckę wodą na głębokość o kilka cali większą niż średnica podstawy fontanny. Zapobiegnie to osiadaniu wody i uchroni zbiornik przed kołysaniem podczas ulewnych deszczy. Jeśli poziom wody spadnie, uzupełnij ją jak najszybciej.
Podłączanie pompy
Fontanny wodne dodają odrobinę natury do przestrzeni zewnętrznej i są prostym sposobem na wprowadzenie światła do ogrodu. Sprawiają też, że ogród jest bardziej zachęcający i mogą przyciągać dzikie zwierzęta.
Wybierając fontannę, wybierz taką, która pasuje do twojego planu zagospodarowania terenu i do miejsca, w którym chcesz ją umieścić. Fontanna z ceramiki szkliwionej, lekkiego włókna szklanego lub odlewu betonowego może dodać element koloru, który będzie się wyróżniał na twoim podwórku.
Następnie wybierz pompę, która może dostarczyć wystarczającą ilość galonów na godzinę (gph), aby wypchnąć wodę na wybraną wysokość. Pompy można znaleźć w większości centrów domowych i ogrodniczych.