Jak doświetlać rośliny?

Rośliny potrzebują światła do procesu zwanego fotosyntezą, który przekształca dwutlenek węgla i wodę w składniki odżywcze. Bez odpowiedniego światła twoje rośliny będą miały problemy z bujnym i zdrowym wzrostem.

Różne rodzaje roślin mają różne potrzeby oświetleniowe w zależności od ich naturalnego środowiska. Zrozumienie tych różnic pomoże Ci wybrać odpowiednie rośliny do Twojego domu i zapewnić najlepsze możliwe oświetlenie roślin w pomieszczeniach.

Świetlówki

Jeśli chodzi o rośliny w pomieszczeniach, popularnym wyborem są świetlówki. Są tańsze, dają dwa i pół do trzech razy więcej światła niż żarówki o tej samej mocy i wydzielają mało ciepła.

Fluorescencyjne są dostępne w różnych kolorach, w tym chłodnej i ciepłej bieli. Są też dostępne w różnych kształtach, w tym okrągłe, kwadratowe i rurowe.

Rośliny dobrze rozwijają się pod lampami fluorescencyjnymi, ponieważ zapewniają one wystarczającą ilość niebieskiego światła, które wspomaga fotosyntezę. Jest to niezbędne do uprawy owoców i warzyw we wnętrzach.

Jednakże istnieją pewne wady stosowania świetlówek. Nie są one tak trwałe i energooszczędne jak diody LED, do ich zasilania używa się toksycznej rtęci i mają krótki okres nagrzewania.

Extension Uniwersytetu Vermont zaleca, aby do włączania świateł używać timera i pozostawiać je włączone przez 14-16 godzin każdego dnia. Zawieś lampy na wysokości około centymetra nad sadzonkami.

Oprawy do warsztatu lub pracowni

Najlepszym sposobem na oświetlenie warsztatu w garażu jest utrzymanie go w czystości i bez bałaganu. Oprócz opraw sufitowych, jako główne źródło światła rozważ klasyczne lampy sklepowe fluorescencyjne lub LED. Wskazówka: wybierz takie, które można łączyć ze sobą w „łańcuch”, aby zaoszczędzić cenne gniazdko elektryczne na ważniejsze rzeczy, takie jak przycinarka do chwastów czy odkurzacz.

Wybór najlepszego światła do swoich celów może być żmudnym procesem, więc warto przeprowadzić małe badania, aby upewnić się, że uzyskasz najlepszy efekt za swoje pieniądze. Zastosowanie najbardziej wydajnych żarówek lub opraw pomoże Ci wykonać więcej zadań w krótszym czasie, a odpowiednie rozplanowanie i rozmieszczenie pozwoli Ci zachować porządek w miejscu pracy. W końcu dobrze zaplanowany i oświetlony garaż może być przedmiotem zazdrości zarówno sąsiadów, jak i twoich nieudaczników. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym majsterkowiczem, czy po prostu zapalonym majsterkowiczem, odrobina wiedzy jest bardzo przydatna.

Urządzenia wiszące

Urządzenia wiszące są świetnym sposobem na dodanie zainteresowania do pomieszczenia. Możesz znaleźć wiele stylów, które będą pasować do Twoich upodobań i wystroju.

Zawieszki to popularny typ wiszącej oprawy oświetleniowej, która jest często używana w kuchniach i jadalniach. Te wiszące lampy są często wykonane ze szkła lub kombinacji szkła z betonem lub metalem.

Innym popularnym elementem wiszącym jest żyrandol. Żyrandole są często wykonane z kryształu i mają różne kształty i rozmiary.

W ogrodzie lub na patio możesz użyć prostego lampionu jako oprawy wiszącej. Są one niedrogie i praktyczne, co czyni je doskonałym wyborem dla kolekcji roślin domowych.

Ogólnie, lampy do roślin powinny być zawieszone w odległości tuż nad baldachimem rośliny, aby zapewnić jej jak najlepsze oświetlenie. Należy to regularnie regulować, aby mieć pewność, że rośliny otrzymują odpowiednią ilość światła.

Światło naturalne

Światło jest pokarmem dla roślin, które wykorzystują je w procesie zwanym fotosyntezą. Wykorzystuje on energię światła słonecznego do tworzenia cukrów i innych składników odżywczych, które napędzają ich wzrost oraz produkcję kwiatów i owoców.

Dla większości roślin domowych 12-14 godzin sztucznego światła każdego dnia zapewni im wystarczającą ilość światła naturalnego dla optymalnego zdrowia i wzrostu. Ponadto większość roślin potrzebuje codziennie trochę czasu na odpoczynek w zacienionym miejscu, aby się odmłodzić.

Niektóre rośliny, takie jak begonie czy szczawiki, potrzebują bardzo intensywnego, jasnego światła słonecznego, aby szybko rosnąć i wykształcić kwiaty lub owoce. Te typy roślin przystosowały się do warunków panujących w ich naturalnym środowisku i dlatego preferują ten rodzaj światła.

Prosty test cienia może pomóc ci ustalić, czy roślina otrzymuje wystarczającą ilość światła z okna lub lampy. Ostry cień oznacza, że roślina otrzymuje jasne, bezpośrednie światło, podczas gdy miękki cień wskazuje na średnie, pośrednie światło.

Poprzedni artykuł

Jak obcinać śliwki?

Oceń artykuł: Jak doświetlać rośliny?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5