System nawadniania kropelkowego to prosty, ale skuteczny sposób podlewania roślin. System składa się z rurek z emiterami umieszczonymi obok roślin.
Ważne jest prawidłowe podłączenie wężyka kroplującego. Można to osiągnąć, upewniając się, że masz odpowiednie części i akcesoria.
1. Emiter kropli
Kluczem do podłączenia węża kroplującego jest użycie rurki i emitera o odpowiednim rozmiarze. Dzięki temu system będzie dostarczał wodę potrzebną roślinom ogrodowym, nie podlewając ich nadmiernie i nie pozwalając, aby nadmiar wody spłynął lub wyparował.
Jeśli pracujesz w większym ogrodzie, rozważ podzielenie systemu nawadniania kropelkowego na strefy, aby dostarczać wodę do określonych obszarów w różnym czasie. Można to osiągnąć za pomocą zaworów liniowych lub wielostrefowego rozdzielacza i timera.
Emitery to małe plastikowe zawory zainstalowane wzdłuż linii kroplującej, które utrzymują stały przepływ wody w pobliżu strefy korzeniowej każdej rośliny. Zawory te są dostępne w wielu odmianach i zwykle rozmieszcza się je co 6-12 cali, w zależności od potrzeb nawadniania.
Będziesz też potrzebował reduktora ciśnienia i filtra, aby zmniejszyć ciśnienie wody docierającej do węża kroplującego i emitera. Złączki, których używasz do łączenia węża i emitera, mogą mieć połączenia gwintowane lub zaciskowe.
2. Wąż
Systemy nawadniania kropelkowego dostarczają wodę przez maleńkie otwory lub emitery w rurce, która powoli skapuje do gleby. W ten sposób woda prawie nie spływa, więc pozostaje blisko korzeni, gdzie jest potrzebna, ograniczając parowanie i zapobiegając wymywaniu składników odżywczych z powierzchni gleby.
Systemy nawadniania kropelkowego zapewniają to samo powolne, stałe kapanie, ale nie mają małych otworów ani emiterów. Zamiast tego woda sączy się z nich na całej długości węża i są używane na rabatach róż i bylin, wśród krzewów lub w ogrodzie warzywnym, gdzie wąż może przebiegać równolegle do rzędów upraw.
Węże zraszające są łatwe w instalacji. Wystarczy położyć wąż obok roślin, zrobić w nim otwór i włożyć do niego emiter. Przykryj wąż 2”-3” calową warstwą ściółki, aby ograniczyć utratę wilgoci przez parowanie i pomóc w zatrzymywaniu wody.
3. Złącze
Jednym z najważniejszych elementów systemu kroplującego jest podłączenie węża do kranu lub króćca. Wiele adapterów do kranów ma reduktor ciśnienia, filtr i port do podłączenia rurki nawadniającej 1/2″, często również z zabezpieczeniem przed przepływem zwrotnym.
Jest kilka sposobów na podłączenie węża kroplującego, w tym kolczaste, kolczaste z nakrętkami zabezpieczającymi i kompresyjne. Najlepsze złączki to takie, które współpracują z wieloma różnymi rozmiarami rurek i są łatwe do zainstalowania dla każdego.
To może być najbardziej ekscytująca część systemu kroplującego, ale jest też prawdopodobnie najtrudniejsza do wykonania, więc nie skąp na jakości. Wysokiej klasy łącznik będzie miał gładką powierzchnię wewnętrzną, odpowiednią ilość tarcia i sprytną konstrukcję, która pozwoli na ścisłe dopasowanie rurki bez ślizgania się i zsuwania. Może być również najdroższy, ale będzie wart dodatkowych kosztów, kiedy będziesz zadowolony z rezultatów.
4. Taśma
Połącz swój wąż kroplujący z końcem taśmy, używając końcówki tulejowej taśmy kroplującej lub łącznika tulejowego taśmy kroplującej (warto mieć je pod ręką). Po przepłukaniu linii wodą możesz ją zacisnąć zaciskiem typu 8 lub złożyć na siebie i zabezpieczyć mocną taśmą.
Wybierając taśmę musisz wziąć pod uwagę jej średnicę, grubość ścianek i rozstaw emiterów. Długość przebiegu jest również istotnym czynnikiem. Im dłuższa taśma, tym mniejszy przepływ na jeden emiter.
Przepływ, którego potrzebujesz, zależy od tego, ile wody będzie potrzebował Twój ogród. Jeśli potrzebujesz większej ilości wody, będziesz potrzebował większego przepływu. Ważne jest także uwzględnienie źródła wody i ciśnienia, jakie będzie potrzebne do nawadniania taśmy. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, może być konieczne zainstalowanie zaworu regulującego ciśnienie lub pompy.