Jak przyciąć jabłoń po posadzeniu?

Przebieganie jabłoni po posadzeniu pomaga utrzymać jej silny, zdrowy pokrój. Sprzyja też lepszej cyrkulacji powietrza i zmniejsza problemy związane ze szkodnikami i chorobami.

Sadząc jabłoń z gołym korzeniem, wybierz i zachowaj 3 do 4 pędów bocznych oraz centralny przewodnik. Pędy te powinny mieć dobre (szerokie) kąty nachylenia i być dobrze rozmieszczone zarówno wokół, jak i w pionie na pniu.

Przycinanie na wiosnę

Po długiej, mroźnej zimie większość ogrodników chętnie wychodzi do swoich ogrodów i zaczyna przycinać drzewa i krzewy. Ważne jest jednak, by robić to we właściwym czasie.

Przycinanie na wiosnę jest niezbędne, ponieważ pomaga pobudzić do wzrostu różne rośliny i kwiaty. Pomaga też usunąć martwe, uszkodzone lub zniekształcone pędy.

Krzewy, które kwitną wiosną, takie jak lilaki, forsycje, wiciokrzewy, niektóre rodzaje iglaków i kaliny, powinny być przycinane, gdy tylko przestaną rozwijać się pąki kwiatowe. Dzięki temu w nadchodzącym sezonie wydadzą one więcej kwiatów, co jest niezbędne, aby te krzewy dobrze się rozwijały.

Drzewa i krzewy, które są podatne na owady i choroby, również należy przycinać wiosną. Pomoże to utrzymać te organizmy w ryzach i sprawi, że roślina będzie bardziej odporna.

Przycinanie latem

Przycinanie latem może być istotnym elementem utrzymania zdrowia drzewa owocowego. Usuwanie martwych, uszkodzonych lub chorych gałęzi sprawi, że drzewa będą zdrowe i silne, a ich struktura będzie dobrze zbudowana i poradzi sobie z silnymi wiatrami i burzową pogodą.

Przebieganie może także pomóc w zwalczaniu szkodników i chorób, ponieważ usuwa się gałęzie uszkodzone przez roztocza lub mszyce. Zapobiegnie to wydawaniu przez drzewa porażonych owoców, a także ochroni ich ogólne zdrowie i długowieczność.

Inną korzyścią z przycinania jest to, że może ono pomóc w nadaniu drzewom i krzewom bardziej atrakcyjnego kształtu. Można także usunąć agresywny wzrost roślin takich jak pnącza i róże pnące, aby nadać im bardziej kontrolowany wygląd i zachęcić do gromadzenia potasu sprzyjającego powstawaniu kwiatów.

Ważne jest także przycinanie drzew owocowych latem, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby srebrnych liści. Ta choroba grzybowa jest wywoływana przez zarodniki przenoszone przez wiatr i mogą one dostać się do świeżo przyciętych drzew.

Przycinanie jesienią

Jesień to czas porządkowania ogrodu na zimę i przygotowania go na nadchodzące długie, zimne miesiące. Ważne jest jednak, by przycinać prawidłowo, nie uszkadzając ani nie zabijając roślin.

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, że drzewa i krzewy rosną wolniej jesienią, ponieważ przygotowują się do nadchodzących chłodów. Przestają wtedy wytwarzać chlorofil, a energię kierują do korzeni, aby odżywić je na nadchodzący sezon.

Innym powodem, dla którego warto zrezygnować z przycinania jesienią, jest to, że wiele roślin jest podatnych na problemy z insektami lub chorobami, gdy są przycinane w tym czasie. Drzewa i krzewy, które wciąż rosną jesienią, mogą zostać uszkodzone przez szkodniki, zwłaszcza jeśli wycinasz gałęzie z uszkodzoną korą lub takie, które stanowią zagrożenie dla ludzi.

Krzewy, które kwitną wiosną, takie jak lilaki, azalie, forsycje, fothergille, weigelie, wibratory, hortensje wielkolistne i deuterie, należy przycinać dopiero po zakończeniu kwitnienia. Jeśli przycinasz je jesienią lub zimą przed kwitnieniem, obcinasz pąki, które rozwinęły się przez zimę, i nie zakwitną one w następnym roku.

Przycinanie zimą

Zima to idealny czas na przycinanie roślin liściastych, takich jak drzewa owocowe, azalie i rododendrony. Daje to roślinie czas na zagojenie się po cięciu, zanim cieplejsza pogoda przyniesie owady i patogeny powodujące choroby.

Przycinanie w zimie pomaga też utrzymać atrakcyjny, naturalny kształt drzewa (zdjęcie powyżej), który ogranicza występowanie szkodników i zwiększa produkcję owoców. Baldachim w kształcie pucharu sprzyja ruchowi powietrza i przenikaniu światła.

Aby uzyskać taki kształt, usuń niepotrzebne gałęzie i skup się na tych najlepszych. Przycinaj gałęzie wewnętrzne, które ocierają się o siebie lub konkurują o przestrzeń, lub miejsca, w których dwie lub więcej gałęzi wydaje się wyrastać z tego samego punktu.

Możesz też przerzedzić pędy owocujące, które powstały latem, aby zaoszczędzić energię i skupić ją na tych pąkach, które są gotowe do kwitnienia lub owocowania w przyszłym roku. Za pomocą cięć przerzedzających możesz usunąć 20-30% aktywnego wzrostu z zeszłego roku.

Poprzedni artykuł

Jak doświetlać rośliny?

Następny artykuł

Jak przycinać grusze?

Oceń artykuł: Jak przyciąć jabłoń po posadzeniu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5