Jak podzielić skrzydłokwiat?

Skrzyp jest jedną z najpopularniejszych roślin zimozielonych do obsadzania ogrodów. Jego piękne łodygi tworzą dramatyczny akcent na każdym podwórku.

Rośnie dobrze w różnych klimatach, od pełnego słońca do cienia i w miejscach wilgotnych. Jest szczególnie przydatny wokół stawów i strumieni w ogrodach wodnych.

Jak dzielić

Skrzyp jest małą, zgrabną rośliną, która istnieje od niedawna i nietrudno ją znaleźć w lokalnym centrum ogrodniczym. Jest to niekwitnąca bylina, która w większości krajów osiąga wysokość 1 metra i radzi sobie zarówno w świetle, jak i w cieniu. Ma wiele zabawnych sztuczek w rękawie i jest stosunkowo mało wymagający, co czyni go idealnym kandydatem do obsadzenia podwórka.

Aby jak najlepiej wykorzystać skrzyp, powinieneś wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, zanim zaczniesz kopać. Po pierwsze, najważniejszą kwestią jest rodzaj gleby, na której pracujesz. Dobrze zdrenowana, piaszczysta gleba z odpowiednią ilością materii organicznej i próchnicy pomoże Ci utrzymać skrzyp do końca. Po drugie, musisz poznać potrzeby wodne rośliny i wiedzieć, ile może znieść, zanim zdecydujesz, gdzie ją posadzić. Wreszcie musisz być cierpliwy i postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w przewodniku po skrzypie.

Kłącze

Kłącze to łodyga, która może rosnąć w górę lub pod ziemią, a u niektórych roślin może nawet wytworzyć kilka nowych korzeni i pędów. Ta część rośliny jest czasem nazywana pełzającą łodygą korzeniową.

Powszechną nazwą kłącza jest „korzeń”. Ale ta część łodygi w rzeczywistości nie jest korzeniem. Jest to łodyga, która ma zarówno korzenie, jak i łodygi, czyli węzły, które służą do magazynowania żywności oraz wchłaniania wody i substancji odżywczych.

Kłącza występują na wielu rodzajach roślin, między innymi na imbirze, kurkumie i lotosie. Można je również uprawiać ze względu na ich wartość jadalną.

Skrzypce są rodzajem kłączowej byliny. Mają stożkowate struktury, które pękają, wydzielając zarodniki, które kiełkują w żyznej glebie.

Są uciążliwe w wielu miejscach. Ich kłącza łatwo się rozprzestrzeniają, więc mogą szybko stać się problemem, jeśli nie będą odpowiednio zwalczane. Jeżeli musisz kontrolować skrzyp w swoim ogrodzie, możesz spróbować ściąć zielone przyrosty nad ziemią i zapobiec kiełkowaniu zarodników.

Łodyga

Łodyga skrzypu jest unikalną, pustą i połączoną strukturą, która może przypominać słomę. Poszczególne części łodygi są żebrowane i mają łuski, które pojawiają się u podstawy każdej części.

To właśnie ta cecha sprawia, że rośliny skrzypu są tak charakterystyczne w krajobrazie. Rośliny te rosną w różnych klimatach: od pełnego słońca do półcienia, a nawet w stojącej wodzie!

Skrzyp zwyczajny (Equisetum arvense) osiąga wysokość 1-2 stóp, a jego wąskie liście pojawiają się w okółku na szczycie połączonych łodyg. Skrzyp olbrzymi (Equisetum telmatiea) osiąga wysokość 6 stóp.

Wczesną wiosną zarówno skrzyp zwyczajny, jak i olbrzymi wypuszczają brązowe, płodne pędy, które mają stożkowate końcówki. Później pojawiają się sterylne, zielone pędy. Podobnie jak paprocie, ten gatunek rozmnaża się przez zarodniki. Można go uprawiać z zarodników, podziemnych kłączy i ukorzenionych sadzonek.

Liście

Skrzypy wyrastają z podziemnych bulwiastych podkładek i mają unikalną strukturę łodyg. Wczesną wiosną jako pierwsze pojawiają się jasnobrązowe, żyzne pędy, które są nierozgałęzione i mają około stopy wysokości, a na nich znajdują się zarodnikowe stożki końcowe (przypominające pędy szparagów).

Po wyrzuceniu zarodników z tych pędów rozwijają się sterylne, zielone pędy, które przypominają jodłę. Rośliny te osiągają wysokość do 60 cm i rosną w różnych klimatach.

Liście rośliny są długie, smukłe, rurkowate, z rozgałęzieniami na każdym złączu. Od tego pochodzi nazwa rośliny – „skrzyp”.

Skrzypy są sklasyfikowane jako rząd w obrębie paproci Pterophyta. Są najbliżej spokrewnione z paprociami, ale same nie są paprociami. Mają też bardzo nietypowe zapotrzebowanie na krzem, którego większość roślin nie potrzebuje. Obecność krzemionki w ich łodygach sprawia, że są one ścierne, co tłumaczy ich użycie przez pierwszych Amerykanów jako szorowarki.

Poprzedni artykuł

Jak wygląda majeranek?

Następny artykuł

Jak rosną orzechy ziemne?

Oceń artykuł: Jak podzielić skrzydłokwiat?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5