Jak przyciąć berberys?

Berberys (Berberis thunbergii) to łatwy w uprawie krzew, który tworzy atrakcyjny żywopłot lub może stanowić kolorowe tło dla innych roślin. Wymaga jednak pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby zachować jak najlepszy wygląd.

Krzewy berberysu nie są wybredne, jeśli chodzi o rodzaj gleby, ale potrzebują miejsca dobrze zdrenowanego, aby zapobiec chorobom grzybowym i szkodnikom. Posadź je w miejscu, które będzie miało co najmniej 7 godzin bezpośredniego nasłonecznienia.

Przycinanie dla nadania kształtu

Krzewy berberysu można przycinać, aby nadać im formalny lub naturalny wygląd. Można je także przycinać, aby pobudzić rozwój nowych przyrostów i owoców.

Przycinając berberysy, zacznij od usunięcia martwego lub chorego drewna oraz pędów, które wyrastają poza pożądany kształt rośliny. Następnie wykonaj cięcie czołowe, aby pobudzić wzrost boczny, i cięcie przerzedzające, aby otworzyć środek krzewu.

Przed przycinaniem wybierz bezpieczne miejsce pracy. Załóż grube rękawice ogrodnicze i koszulę z długim rękawem, aby ochronić ręce przed ostrymi kolcami, które mogą przebić skórę.

Najpopularniejszym rodzajem przycinania jest odmładzanie, podczas którego usuwa się jedną trzecią rośliny blisko środka. Inne formy przycinania to przerzedzanie i przycinanie żywopłotów.

Przycinanie dla zwiększenia rozmiaru

Borówki są odporne na warunki klimatyczne w strefach mrozoodporności USDA od 4 do 8. Są to liściaste lub zimozielone krzewy, które kwitną wiosną, a jesienią wydają kolorowe jagody. Są świetnym dodatkiem do każdego ogrodu, ponieważ można je przycinać, aby zachować formalny lub opływowy wygląd, albo uformować z nich żywopłot.

Do przycinania berberysu będziesz potrzebować ostrych sekatorów. Zacznij od usunięcia wszystkich martwych lub chorych gałęzi. Następnie przycinaj gałęzie, które rosną dłużej niż reszta krzewu.

Przycinając gałęzie w górę (tuż nad pąkiem) lub w dół (usuwając całą gałąź), możesz nadać berberysowi pożądany rozmiar i wysokość. Zbyt długie gałęzie mogą sprawić, że krzew stanie się mało wytrzymały.

Przycinanie berberysu poprawi kondycję i wigor krzewu, a także pobudzi nowy wzrost. Pamiętaj jednak, aby przycinać je w odpowiednim czasie. Nieprawidłowe przycinanie może osłabić rośliny i sprawić, że będą bardziej podatne na choroby i uszkodzenia.

Przycinanie w celu uzyskania owoców

Barwa jest uniwersalnym, dekoracyjnym krzewem, który można wykorzystać do tworzenia żywopłotów i dodawania kolorów do krajobrazu. Jak wszystkie rośliny, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i utrzymania.

Pruning pomoże ci utrzymać krzew berberysu na odpowiedniej wysokości, zachować stały kształt i zachęcić do zdrowego rozgałęziania. Zwiększy to także produkcję owoców i ułatwi ich zbiór.

Powinno się przycinać berberysy jesienią i wiosną. Pozwoli to zmniejszyć rozmiar krzewu o jedną trzecią i usunąć martwe gałęzie.

Ponadto przycinanie sprzyja lepszej cyrkulacji powietrza i zwiększa prawdopodobieństwo zapobiegania chorobom. Po przycięciu należy zastosować ściółkę wokół rośliny.

Przycinanie to przyjemna, łatwa i dostępna umiejętność ogrodnicza, z której może skorzystać każdy domowy ogrodnik. Jeśli chcesz nauczyć się przycinania, obejrzyj nasz 30-minutowy film o przycinaniu poniżej.

Przycinanie w celu zapobiegania chorobom

Borówki są odpornymi, zdrowymi krzewami, które mają niewiele problemów z chorobami. Są jednak podatne na kilka chorób grzybowych, które powodują brązowe plamy na liściach.

Najlepszym sposobem zapobiegania tym dolegliwościom jest odpowiednie przycinanie krzewu berberysu. W ten sposób zwiększysz cyrkulację powietrza i zmniejszysz szanse na infekcje grzybicze.

Dobry program przycinania zapewni, że twój krzew berberysu będzie rósł zdrowy i silny przez wiele lat. Ważne jest także regularne podlewanie berberysu, ale nie należy przesadzać z wodą.

Powinno się podlewać berberys tylko zimą, kiedy gleba jest uśpiona, a roślina rośnie wolniej. Pomoże to zapobiec gniciu gleby i innym chorobom roślin.

Oceń artykuł: Jak przyciąć berberys?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5