Jeśli szukasz szybko rosnącego, wiecznie zielonego drzewa, Thuja Green Giant jest idealnym rozwiązaniem. Nie tylko szybko dorasta do pożądanego kształtu i rozmiaru, ale także dba o siebie, nie wymagając przycinania, gdy już się zadomowi.
Tak jak inne drzewa iglaste z rodziny Cupressaceae, rośnie dobrze w prawie każdej glebie. Jednak najbardziej odpowiada jej wilgotna, dobrze zdrenowana gleba o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego (6,0-8,7) i z dużą ilością materii organicznej.
Zalety
Tuja iglasta to jasny i atrakcyjny krzew ozdobny lub drzewo do każdego ogrodu. Można ją wykorzystać do stworzenia żywopłotu lub udekorowania ścieżki ogrodowej. Wydziela także fitoncydy, które poprawiają mikroklimat w ogrodzie.
Mnożenie thuja z sadzonek jest stosunkowo prostym procesem. Dopiero po kilku latach pojawiają się pełnowartościowe drzewa.
Tuję możesz wyhodować z sadzonek pędowych, które zostały pobrane ze zdrowych, odpornych na choroby roślin arborvitae. Powinny być zdrewniałe i mieć 2-3 lata.
Sadzonki wykonuje się z końców pędów o długości 30-50 cm i szerokości 10-15 cm. Najlepiej, żeby były to pędy boczne pierwszego rzędu, które wyrosły w ciągu 2-3 lat, ale można też wziąć pędy nie pnące.
Korzonki kondycjonowano w postaci proszku lub zanurzano w wodzie z roztworem stymulatorów i ANA (100 ppm przez dwie godziny). Ta metoda pozwoliła uzyskać najdłuższe korzenie.
Rokowanie
Thuja Green Giant jest jednym z najpopularniejszych drzew do tworzenia żywych ekranów w ogrodach. Rośnie szybko i jest odporna na lekkie zacienienie i umiarkowaną suszę.
Najwygodniejszym i najskuteczniejszym sposobem rozmnażania thuja jest sadzonka. Metoda ta pozwala uzyskać sadzonki z drzewa w ciągu zaledwie dwóch lub trzech lat i zachować cechy odmianowe rośliny.
Aby ukorzenić sadzonkę, należy ją usunąć z rośliny macierzystej w specjalny sposób. Należy ją przyciąć do długości od 6 do 10 cm, przy czym piętka (część gałęzi macierzystej pozostawiona u podstawy sadzonki) powinna pozostać nienaruszona.
Sadzonki umieszcza się następnie w podłożu o dobrym drenażu. Najbardziej odpowiednią mieszanką gleby do ukorzeniania jest połączenie równych części próchnicy liściowej, piasku i torfu. Do mieszanki glebowej można dodać roztwór nadmanganianu potasu.
Sadzenie
Thuje można sadzić jako żywopłoty lub ekrany w ogrodzie, są bardzo uniwersalnym drzewem. Mają wiele różnych form, od wyprostowanych po zaokrąglone, i mogą być używane jako rośliny akcentujące.
Generalnie rzecz biorąc, nie wymagają nawożenia i dobrze rosną w większości gleb, dostosowując się do ciężkich gliniastych lub piaszczystych gleb ogrodowych, a także do gleb zasadowych i kwaśnych. Możesz jednak zasilić je szczepionką mikoryzową, aby przyspieszyć wzrost i lepiej pobierać składniki odżywcze.
Po posadzeniu musisz utrzymywać glebę w stanie wilgotnym, ale nie mokrym. Dobrze jest też ułożyć warstwę mulczu wokół podstawy drzewka, co pomoże zatrzymać wilgoć i uregulować temperaturę gleby.
Gruba warstwa mulczu zapobiegnie też wzrostowi chwastów i pomoże zatrzymać wodę, co jest niezbędne dla zdrowia drzewka. Ponadto utrzyma ciepło w zimie i chłód w lecie.
Pielęgnacja
Drzewa thuja są nie tylko estetyczne, ale oferują też wiele korzyści, w tym właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dlatego właśnie thuja jest tak popularna wśród ogrodników.
Z łatwością rośnie w wielu rodzajach gleby i może być sadzona w różnych warunkach, w tym na terenach wilgotnych lub bagnistych. Preferują jednak dobrze zdrenowane, żyzne gleby.
Drzewa te mogą przetrwać w suszy, ale wymagają regularnego podlewania, aby zachować zdrowie. Przyda im się także warstwa ściółki na ziemi wokół nich, która pomoże zatrzymać wilgoć i ochroni korzenie przed wahaniami temperatury.
Dostępnych jest wiele odmian, więc możesz wybrać tę, która najlepiej pasuje do środowiska Twojego ogrodu. Na przykład thuja zielona olbrzymia to doskonały wybór do ogrodów, w których będzie rosła jako gęsty żywopłot. Może być też uprawiana jako krzew, na przykład w ogrodach skalnych.