Spalarnia ogrodowa to świetny sposób na bezpieczne i efektywne spalenie odpadów ogrodowych. Jest to również o wiele tańsze niż płacenie za ich odbiór i wyrzucanie do kosza lub na wysypisko.
Spalarki ogrodowe są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, aby dopasować je do Twoich potrzeb. Często są wykonane z metalu z otworami wokół podstawy, aby powietrze mogło dostać się do ognia.
1. Wybierz pojemnik
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, kup aluminiową beczkę (55 galonów lub 210 litrów), która jest solidna i wytrzyma wysoką temperaturę. Poszukaj pojemnika z 6 równomiernie rozmieszczonymi skośnymi nacięciami w pobliżu podstawy, które posłużą jako otwory wentylacyjne i zapewnią bardziej równomierny płomień i żar.
Następnie wyłóż dno beczki zgniecioną gazetą i umieść na niej kilka większych gałęzi, ale uważaj, żeby ich zbytnio nie zgnieść. Podpalaj papier za pomocą eleganckiej zapalniczki lub długiej zapałki i pamiętaj, aby dodawać tylko suche odpady, ponieważ ogień będzie się dusił, jeśli będzie zbyt mokry.
2. Wiercenie otworów
Wywiercenie otworów w koszu pozwala na cyrkulację powietrza, co pomaga utrzymać świeżość jego zawartości. Ułatwia też układanie pojemników w stosy.
W podstawie kosza musisz wywiercić około czterech otworów. Mają one służyć do odprowadzania wody deszczowej i wspomagać przepływ powietrza.
Otwory powinny znajdować się kilka centymetrów od dna i być rozmieszczone w odległości kilku centymetrów od siebie. Pomaga to w zasysaniu strumienia powietrza, który zasila ogień i zapewnia, że pozostaje on stały i bezpieczny.
3. Wyłóż dno
Najlepsze palniki ogrodowe są wykonane z trwałej stali ocynkowanej. Są solidną i bardzo miłą alternatywą dla płacenia za wywóz śmieci lub czekania w kolejce na lokalnym wysypisku. W przeciwieństwie do niektórych innych materiałów, metal jest w stanie poradzić sobie z ciepłem wytwarzanym podczas spalania odpadów, dzięki czemu proces kompostowania jest wydajny i przyjazny dla środowiska. Właściwy pojemnik może na dłuższą metę zaoszczędzić Ci fortunę. Kluczem do znalezienia idealnego pojemnika jest znalezienie modelu, który odpowiada Twoim potrzebom.
4. Dodaj odpady ogrodowe
Jeśli masz dużo odpadów zielonych, których nie chcesz zużyć robiąc kompost, to spalanie ich jest świetnym sposobem na pozbycie się ich. Zostaną one zredukowane do postaci popiołu i mogą być wykorzystane jako nawóz do ogrodu lub dodane do kompostownika.
Należy pamiętać, że odpady ogrodowe powinny być wysuszone przed spaleniem. Wilgotne odpady będą wytwarzać nadmierny dym.
5. Rozpal ogień
Ogień może być wspaniałym przyjacielem, ale trzeba go kontrolować. Spalarnia ogrodowa jest idealnym sposobem na osiągnięcie tego celu.
Aby zacząć, włóż do otworu kilka kawałków żarna, a następnie podpal je długą zapałką lub podpałką. Gdy podpałka już się zapali, możesz włożyć w szczelinę trochę suchej rozpałki i kłód, aby stworzyć podstawę dla ognia.
6. Dodaj więcej odpadów ogrodowych
O tej porze roku ogrodnicy często mają mnóstwo liści i innych materiałów roślinnych. Jeśli chcesz pozbyć się tych odpadów, masz dwie możliwości: Spalić je lub skompostować.
Chociaż spalanie nie jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, może być świetnym sposobem na pozbycie się odpadów ogrodowych. Ważne jest jednak, aby przed rozpaleniem ognia przestrzegać lokalnych przepisów i zasad bezpieczeństwa.
7. Zdejmij pokrywę
Dobrze zaprojektowany i skonstruowany kosz wytrzyma próbę czasu i kilka kropel deszczu. Najlepsze jest to, że będziesz mógł podziwiać owoce swojej pracy przez wiele miesięcy, a może nawet lat. Aby zachować świeżość, wystarczy kilka uncji wody na godzinę. Na szczęście nie musisz jeszcze brać pod hipotekę rodzinnych klejnotów. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, warto zrobić listę, sprawdzić ją dwa razy, a potem dać sobie prezent na resztę roku.
8. Dodawanie popiołu
Dodawanie popiołu do ogrodu to prosty sposób na dodanie składników odżywczych, których brakuje w glebie. Popiół pomoże uzupełnić niedobory wapnia, potasu i magnezu, których zazwyczaj brakuje w glebie.
Przed rozsypaniem popiołu drzewnego wokół roślin powinieneś wykonać analizę składników odżywczych gleby, aby dowiedzieć się, jakie są jej potrzeby. Pozwoli to określić, ile popiołu należy zastosować i jakim roślinom przyniesie to korzyść.