SPLOTY PODSTAWOWE

Jeśli robisz coś na szydełku, prawdopodobnie będziesz musiał wpleść końcówki. Jest to świetny sposób, aby gotowy projekt wyglądał schludnie.

Możesz to zrobić za pomocą igły do gobelinu (zwanej też igłą do szydełkowania). Igły do gobelinu są dostępne w różnych odmianach, w zależności od potrzeb. Możesz wybierać spośród igieł plastikowych i metalowych, dużych i małych, o prostej końcówce i wygiętych.

Splot poziomy

Bez względu na to, czy łączysz nową przędzę, czy po prostu wiążesz swój projekt, wplatanie końcówek jest konieczne, aby gotowy przedmiot był schludny i aby zapobiec rozplataniu się przędzy. W zależności od rodzaju użytej włóczki i wzoru ściegu, może być konieczne zastosowanie jednej z kilku różnych metod wplatania końcówek włóczki.

Wplatanie końcówek poziomo przez podstawę ściegu jest jednym z najczęstszych sposobów. Dobrym pomysłem jest też kilkukrotna zmiana kierunku, aby maksymalnie zabezpieczyć końcówkę.

Aby to zrobić, nawlecz igłę do włóczki i przeciągnij ją przez tył każdego ściegu na około 2 do 3 cali po przekątnej. Ta metoda sprawdza się w wielu projektach, takich jak czapki, szaliki i torby.

Inną popularną metodą wplatania końcówek włóczki jest powielanie ściegów, które wykonałeś we wzorze. Ta technika może być bardzo mocna i prawie niewidoczna, ale wymaga więcej włóczki niż inne metody.

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, celem jest ukrycie odsłoniętych końcówek, tak aby były niewidoczne zarówno z przodu, jak i z tyłu gotowego przedmiotu. Użycie tej metody pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wysiłek, a jednocześnie sprawi, że Twoja praca z końcem włóczki będzie wyglądać bardzo profesjonalnie.

Splot pionowy

Użycie szydełka do wplatania końcówek jest ważnym krokiem, który musi być wykonany prawidłowo. Niezależnie od tego, czy pracujesz nad czapką, swetrem czy kocem, twój gotowy projekt będzie wyglądał o wiele lepiej z plecionymi wykończeniami niż z tymi, które zostały zawiązane na supeł i zszyte.

Tkanina ma wyraźny wzór w kratkę, który powstaje, gdy przędza lub nić przechodzi nad i pod osnową. Można ją wykorzystać do wielu rzeczy, ale większość ludzi zna szydełkowanie, które jest często używane do tworzenia skomplikowanych koronek, które można przymocować do innych tkanin.

Oprócz stosowania podstawowych technik pionowego i poziomego tkania, istnieje kilka odmian splotu koszykowego, który jest również świetnym sposobem na uzyskanie teksturowanych ściegów w projekcie szydełkowym. Można to zrobić za pomocą wielu różnych ściegów, w tym podwójnego szydełka przedniego (fpdc), szydełka treflowego i ściegów linowych.

Podstawowa technika jest podobna do splotu poziomego, ale wymaga przyzwyczajenia i być może będziesz musiała poćwiczyć na kawałkach włóczki, zanim nabierzesz pewności siebie w tej metodzie. Najlepsze w tej technice jest to, że możesz ją stosować do każdego rodzaju włóczki i nada ona Twojemu końcowemu produktowi fakturę!

Szycie biczowe

Szycie biczowe to popularna metoda szycia ręcznego, którą można stosować do łączenia dwóch elementów. Jest szczególnie popularny w przypadku wzorów z filcu i nadaje się również do aplikacji.

Jest łatwy do wykonania i tworzy mocny szew, który nie dodaje objętości. Jest to świetny wybór do łączenia granny squares lub szydełkowanych motywów w kocyk.

Zacznij od wyrównania dwóch brzegów tkaniny, którą chcesz połączyć. Tylne strony obu tkanin powinny być skierowane na zewnątrz podczas całego procesu.

Następnie przełóż igłę przez pętlę na jednym kawałku szydełka i przeciągnij ją przez tylną pętlę na brzegu drugiego kawałka szydełka. Pociągnij za nitkę, aż krawędzie zostaną mocno połączone i nie będzie nadmiaru nitki po obu stronach szwów.

Powtórz te kroki, aby połączyć każdą z krawędzi. Ścieg biczowy będzie łatwiejszy, jeżeli użyjesz grubszej nici, np. nici do haftu.

Przy wykańczaniu obszycia ścieg biczowy może pomóc ukryć węzły w złożonym obszyciu i uczynić je mniej widocznymi. W przeciwieństwie do ściegu kocowego, ścieg biczowy nie ma obramowania wzdłuż krawędzi materiału.

Oceń artykuł: SPLOTY PODSTAWOWE

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5