Ściana nośna – co to znaczy?

Gdy remontujesz dom, ważne jest, abyś wiedział, które ściany są nośne. Ściany tego typu są niezbędne, żeby dom nie zawalił się na siebie.

Ściany nośne przenoszą ciężar z dachu na fundamenty. Pomagają zapobiegać zapadaniu się podłóg i dachów, co może prowadzić do problemów konstrukcyjnych.

Co to jest ściana nośna?

Ściana nośna jest kluczowym elementem każdego budynku. Pomaga rozłożyć ciężar konstrukcji od dachu przez każde piętro aż do fundamentu.

Ściany nośne są również nazywane ścianami konstrukcyjnymi. Oznacza to, że nie podtrzymują one jedynie własnego ciężaru ściany, ale ciężar całego budynku znajdującego się nad nią oraz wszelkich mebli i innych przedmiotów umieszczonych na piętrach nad ścianą.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje ściany wewnętrzne są nośne, czy nie, warto zatrudnić specjalistę, który je sprawdzi. Będzie on w stanie udzielić cennych rad i wskazówek, które z nich są nośne, a które nie.

Niektóre z najczęstszych wskaźników świadczących o tym, że ściana jest nośna, to:

Jak sprawdzić, czy ściana jest nośna

Niezależnie od tego, czy remontujesz dom, czy dobudowujesz, ważne jest, żebyś zrozumiał, co oznacza ściana nośna, zanim zaczniesz ją burzyć lub modyfikować. Nie jest łatwo samodzielnie stwierdzić, czy ściana jest nośna, ale jest kilka prostych wskazówek, które pozwolą ci się upewnić.

1. Sprawdź położenie ściany w stosunku do belek stropowych i dźwigarów. Zazwyczaj ściany wewnętrzne są nośne, jeśli przecinają prostopadle belki stropowe lub dźwigary.

2. Przestudiuj oryginalne plany domu.

Posiadając kopię oryginalnych planów budynku, możesz się zorientować, gdzie znajdują się belki nośne i które ściany były oryginalnymi ścianami zewnętrznymi.

3. Poszukaj ścian wewnętrznych, które mają duże zakończenie.

Te ściany zazwyczaj zawierają w swojej konstrukcji główną belkę nośną domu. Mogą też mieć duże pudełkowate sekcje lub powiększone kolumny na swoich końcach.

Jak usunąć ścianę nośną

Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim usuniesz ścianę nośną. Chodzi o to, jak stwierdzić, czy ściana jest nośna i co należy zrobić, aby przygotować się do tego typu rozbiórki.

Jeśli planujesz usunąć ścianę nośną, ważne jest, abyś skorzystał z pomocy profesjonalisty. To nie jest projekt dla majsterkowiczów i nigdy nie powinieneś próbować robić tego sam!

Ściany nośne można znaleźć w całym domu. Mogą nad nimi przebiegać prostopadle belki stropowe lub rozpórki, które są ustawione pod kątem, aby podtrzymywać dach i sufit.

Jeśli planujesz usunąć zewnętrzną ścianę nośną, najlepiej jest współpracować z inżynierem budowlanym. Pomoże Ci on określić odpowiedni rozmiar i typ belki dla Twojego projektu.

Co zrobić po usunięciu ściany nośnej

Właściciele domów często usuwają ściany nośne, kiedy przebudowują domy, żeby stworzyć bardziej otwarte plany. Może to doprowadzić do znacznego wzrostu ogólnej wartości domu, ponieważ może powiększyć pomieszczenia, poprawić widoczność i otworzyć przestrzeń.

Podczas usuwania ściany nośnej należy podjąć wiele kroków, aby chronić konstrukcję budynku. Na przykład należy zerwać płytę gipsowo-kartonową i przełożyć wszystkie przewody, instalacje wodno-kanalizacyjne i kanały HVAC.

Po wykonaniu tych czynności należy umieścić nową podporę konstrukcyjną. Może to być albo belka pozioma, która rozciąga się na całej długości otworu, albo belka pionowa, która biegnie od końca do końca.

W przypadku pojedynczego przęsła jako belki używa się zazwyczaj tarcicy wymiarowej. W przypadku większych rozpiętości bardziej efektywne jest użycie laminowanej tarcicy fornirowanej (LVL). LVL jest zazwyczaj droższa niż tarcica wymiarowa, ale jest bardziej wytrzymała i odporna na wypaczenia.

Oceń artykuł: Ściana nośna – co to znaczy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5