Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym ogrodnikiem, czy doświadczonym hodowcą, odpowiednie podlewanie cukinii jest kluczowe dla ich zdrowia. Ważne jest, aby podlewać wystarczająco głęboko, aby korzenie dotarły do gleby pod nimi.
Właściwa ilość wody jest też niezbędna, aby zapobiec chorobom takim jak mączniak. Aby ich uniknąć, podlewaj je za pomocą systemu nawadniania kropelkowego, który nawadnia bezpośrednio u podstawy roślin.
Podlewanie
Podlewanie jest istotną częścią uprawy cukinii. Potrzebują one wody, aby pozostać zdrowe i produkować owoce i kwiaty.
Roślina, która nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, może być zahamowana lub wyschnąć, co ograniczy wielkość jej zbiorów. Może też stać się żywicielem kilku chorób.
Wirus mozaiki powoduje żółte, białe i zielone plamki na liściach, które w końcu tworzą spaczone, zniekształcone owoce. Jest to poważna choroba, którą mogą przenosić mszyce.
Zgnilizna końca kwiatu rozwija się, gdy owoce cukinii nie otrzymują wystarczającej ilości wapnia, więc podlewaj je głęboko, aby poprawić poziom wilgotności gleby.
Podczas bardzo gorącej pogody rośliny mogą lekko zwiędnąć i wymagają podlewania, aby odzyskać siły w ciągu nocy.
Cukinia jest łatwa w uprawie i daje duże plony, więc warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie ogrodu do obfitych zbiorów. Oprócz dobrego systemu nawadniania, posadź cukinię w dobrze przepuszczalnej glebie i ściółkuj ją wiórkami drzewnymi lub inną materią organiczną, aby zniechęcić chwasty i zatrzymać wilgoć.
Nawożenie
Podczas uprawy cukinii powinieneś regularnie nawozić rośliny. Dzięki temu będą rosły i wydadzą zdrowe owoce.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, powinieneś wybrać zrównoważony nawóz, który zawiera azot, fosfor i potas. Jest to tzw. stosunek NPK, który można znaleźć na etykiecie każdego nawozu.
Polecane są również nawozy zawierające duże ilości wapnia, ponieważ te składniki odżywcze są ważne dla zdrowego wzrostu i kwitnienia. Należy jednak uważać, żeby nie przenawozić roślin, ponieważ może to spowodować słabe plony, a nawet śmierć rośliny.
Dobry nawóz granulowany można stosować za pomocą rozsiewacza lub ręcznie. Granulki o powolnym uwalnianiu składników odżywczych z czasem, więc nie będziesz musiał nawozić roślin tak często.
Zalety
Rośliny cukinii należy obficie podlewać, zwłaszcza jeśli rosną w pojemnikach. Mają one płytkie korzenie i potrzebują głębokiego, równomiernego podlewania, aby wydać zdrowe owoce.
Zaatakować cukinię mogą także szkodniki, takie jak pluskwiaki, chrząszcze ogórkowe i omacnica prosowianka. Regularnie monitoruj cukinię pod kątem oznak uszkodzenia przez szkodniki, jaj lub dorosłych osobników i niszcz je, gdy tylko je zauważysz.
Oprócz owadów, problemem w twoim ogrodzie mogą być choroby grzybowe, takie jak więdnięcie, mączniak rzekomy i mączniak rzekomy. Do zwalczania tych chorób używaj środków grzybobójczych dostępnych w lokalnym centrum ogrodniczym.
Jajeczka i nimfy pluskwiaków można zwalczać olejem neem, naturalnie występującym środkiem owadobójczym znajdującym się w nasionach drzewa neem. Olej neem powleka powierzchnię jaja, zmniejszając prawdopodobieństwo wylęgu osobników dorosłych.
Zbieranie
Cukinia jest płodnym warzywem, które dobrze się rozwija od momentu zasiania do pierwszych morderczych mrozów. Ogrodnicy powinni zasadzić nasiona lub sadzonki cukinii w połowie wiosny, kiedy pogoda utrzymuje się na poziomie powyżej 60 stopni Fahrenheita.
Po zasadzeniu podlewaj ją obficie i konsekwentnie, aby zapewnić jej silny wzrost. Idealna ilość wody to jeden cal na tydzień.
Gleba powinna być wilgotna na głębokości 4 cali, aby utrzymać zdrowe pnącza. W przypadku gleby piaszczystej podlewaj rzadziej. Gleby bogate w torf wymagają częstszego podlewania, ale należy pozwolić im wyschnąć między kolejnymi sesjami.
Gdy zaczynają się tworzyć owoce, podlewaj rośliny cukinii starannie. Korzystne jest także regularne nawożenie.
W miarę jak owoce rosną, zwracaj uwagę na oznaki nadmiernego podlewania, takie jak uschnięte, brązowe końcówki kwiatów i żółte lub blade owoce. Zgnilizna końcówek kwiatowych pojawia się, gdy nadmiar wody wypłukuje wapń potrzebny do uzyskania mocnych owoców.
Jeśli twój kabaczek traci liście lub owoce wydają się być pokryte pudrową warstwą, może być zarażony mączniakiem. Zastosuj fungicyd, aby zwalczyć tego szkodnika.