Jak obcinać drzewka owocowe?

Przycinanie drzew owocowych jest istotną częścią ich pielęgnacji i pozwala zachować ich piękny i zdrowy wygląd. Odpowiednio przeprowadzone może także pomóc w uzyskaniu obfitości owoców w kolejnych latach.

Sposób, w jaki przycinasz drzewa owocowe, zależy od rodzaju odmiany i miejsca na świecie. Jest to jednak umiejętność, której każdy może się nauczyć i która jest bardzo przystępna.

Przycinanie

Niezależnie od tego, czy masz małe, czy duże drzewo owocowe, przycinanie go jest ważną częścią utrzymywania pięknego wyglądu ogrodu i dobrego owocowania. Przycinanie może poprawić zdrowie drzew, zwiększyć ilość wydawanych przez nie owoców oraz zmniejszyć problemy związane ze szkodnikami i chorobami.

Drzewa owocowe można przycinać, aby zachować ich naturalny kształt lub uzyskać bardziej kultywowany wygląd. Zależy to w dużej mierze od rodzaju wykonywanych cięć i pożądanego stopnia ukształtowania.

Cięcia czołowe koncentrują energię każdej gałęzi i zachęcają ją do wydawania większej ilości owoców w następnym sezonie, natomiast cięcia przerzedzające usuwają niesforne odrosty lub martwe i chore gałęzie. Zmniejszają też ryzyko wtargnięcia owadów, chorób i czynników abiotycznych na drzewa i zniszczenia ich owoców.

Oprócz usuwania gałęzi, które zagłuszają inne, możesz też zmniejszyć wysokość drzewa, przycinając kończyny na szczycie drzewa do gałęzi bocznej o pożądanej wysokości. Zwiększy to wielkość i jakość owoców z pozostałych pędów (rysunek 3).

Przycinanie

Przycinanie drzew owocowych to prosty proces, który może znacznie zwiększyć ilość i jakość owoców. Odpowiednie metody i czas cięcia są kluczowe dla zapewnienia obfitych plonów i zdrowych drzew.

Najprostszym sposobem przycinania jest wykonanie cięcia w połowie każdej gałęzi, która ma się rozwinąć w pąk w nadchodzącym roku. Należy wykonać tylko kilka takich cięć i w miejscu znajdującym się ćwierć cala nad pąkiem, w kierunku, w którym gałąź ma rosnąć w nadchodzącym roku.

Następnym krokiem jest wycięcie wszystkich krzyżujących się i stłoczonych gałęzi, a także złamanych lub chorych kończyn. Pomoże to otworzyć baldachim i zachęci do wzrostu we wszystkich częściach drzewa.

Przycinanie w celu uzyskania owoców

Przycinanie drzew owocowych pomaga hodowcom kontrolować i zwiększać produkcję. Czas i metody przycinania mogą także poprawić cyrkulację powietrza i dostęp do owoców drzewa.

Dobry początek dla większości drzew owocowych to przycinanie ich, gdy są jeszcze młode i rosną. Pomaga to rozwinąć grube pędy i otwarte baldachimy, które pozwalają na dostęp światła i powietrza do gałęzi.

Jednakże ważne jest, aby wiedzieć, jaki typ drzewa się posiada. Niektóre odmiany wytwarzają krótkie pędy owocujące, podczas gdy inne wytwarzają grona owoców na czubku.

Te odmiany są nazywane tip-bearers. Nie trzeba ich przycinać, żeby mogły owocować.

Wielu odmianom jabłoni nadaje się ostrogi – wytwarzają one dużo owocujących ostróg na drewnie dwuletnim i starszym. Niektóre odmiany jabłoni wytwarzają niewiele lub nie wytwarzają w ogóle ostróg i są uważane za zdolne do tworzenia wierzchołków.

Przycinanie drzew owocowych późną zimą i wczesną wiosną to najlepszy czas, ponieważ pozwala kontrolować wzrost bez wpływu na zdrowie drzewa. Pozwala też na bardziej precyzyjne cięcie, ponieważ nie ma liści.

Pruning dla urody

Pruning może poprawić urodę i produkcję owoców, wzmocnić strukturę oraz zapobiec ranom i chorobom. Ale niewłaściwe przycinanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Właściwie przycięte drzewo może produkować więcej owoców, bardziej konsekwentnie i dłużej. Przycinanie otwiera także koronę drzewa owocowego, co może zmniejszyć liczbę chorób grzybowych i szkodników, a także sprzyja kwitnieniu.

Prawie wszystkie drzewa wymagają przycinania, aby nadać im kształt i kontrolować wzrost. Niezależnie od tego, czy uprawiasz jabłoń, gruszę czy śliwę, wymagana ilość przycinania różni się w zależności od rośliny.

Lato to idealna pora na letnie przycinanie, ale trzeba wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Przycinaj gałęzie do długości kilku cali, a wszystkie cięcia wykonuj czysto i gładko.

Należy ciąć blisko nowego pąka, aby soki z pąka skupiły się w tym miejscu. Jeśli będziesz ścinać zbyt daleko, stworzysz ranę, która wyschnie i zablokuje następny pąk.

Oceń artykuł: Jak obcinać drzewka owocowe?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5