Jak rozmnożyć kalanchoe?

Kalanchoe to niewymagająca roślina pokojowa, która przyciąga do centrów ogrodniczych ze względu na swoje wesołe, drobne kwiaty. Jednak te niedrogie rośliny często są wyrzucane po sezonie kwiatowym, ponieważ nie rozwijają się w pomieszczeniach zamkniętych.

Na szczęście kalanchoe może zakwitnąć ponownie, jeśli zapewni się jej odpowiednią opiekę. Po pierwsze, zapewnij roślinom jasne, pośrednie światło, aby pobudzić je do kwitnienia. Następnie wystawiaj kalanchoe na krótsze dni, aby imitowały zimę.

Sadzonki łodygowe

Sadzonka łodygowa kalanchoe obejmuje kawałek łodygi wraz z dołączonymi liśćmi lub pąkami. Jest to najczęstszy sposób rozmnażania kalanchoe.

Aby zrobić sadzonkę, wybierz zdrową łodygę kalanchoe, która aktywnie rośnie, ale nie ma kwiatów. Przytnij ją czysto i na długość co najmniej 3 cali.

Następnie umieść sadzonkę w pustej doniczce na dwa lub trzy dni, aby na przeciętym miąższu łodygi utworzył się odcisk. Zapobiega to gniciu łodygi w podłożu i sprzyja szybkiemu rozwojowi korzeni.

Po uformowaniu się modzeli zasadź łodygę kalanchoe w mieszance glebowej typu pustynnego, składającej się w równych częściach z perlitu, piasku i mchu torfowego. Taka gleba jest dobrze zdrenowana i bogata w składniki odżywcze, co pomoże roślinie dobrze się rozwijać.

Sadzonki liści

Kalanchoe to jeden z najpopularniejszych sukulentów na rynku i świetny dodatek do każdego ogrodu. Kwitną raz w roku przez kilka miesięcy i są łatwe w uprawie.

Kalancho możesz rozmnażać za pomocą sadzonek łodygowych lub sadzonek liściowych, w zależności od preferencji. Do sadzonek liściowych potrzebne jest dobrej jakości podłoże i doniczka odpowiedniej wielkości dla sadzonki.

Dla tej rośliny, zwłaszcza trzymanej w domu, zalecana jest dobrze zdrenowana mieszanka glebowa. Możesz kupić specjalną mieszankę do uprawy sukulentów lub kaktusów albo stworzyć własną, składającą się w równych częściach z piasku, perlitu i mchu torfowego (dobrze sprawdza się też kokos).

Gdy sadzonka jest już zrogowaciała, umieść ją w sterylnej doniczce wypełnionej tą mieszanką i usztywnij ją. Umieść roślinę w jasnym miejscu, w którym średnia temperatura wynosi około 70 stopni Fahrenheita i unikaj bezpośredniego działania promieni słonecznych na sadzonkę. Pozostaw ją w tym stanie na kilka dni, aby utworzyć kalus.

Odcinki

Jeśli chcesz rozmnażać kalanchoe, masz dwie możliwości: sadzonki łodygowe i odrosty. Obie te metody są łatwe i skuteczne, pozwalają uzyskać klony rośliny macierzystej o tych samych cechach.

W przypadku sadzonek łodygowych wystarczy wybrać zdrową łodygę, która ma co najmniej kilka centymetrów długości i co najmniej kilka liści. Następnie wykonaj czyste cięcie tuż nad liściem lub węzłem łodygi. Pozostaw szczepkę na tydzień, aby zgorzała, a następnie posadź ją w dobrze przepuszczalnej glebie.

Następnie posadź ją w doniczce i przestrzegaj zasad podlewania sukulentów – nie przesadzaj z wodą, bo roślina umrze. Gdy roślina zapuści korzenie, możesz ją przesadzić do większego pojemnika.

Kalanchoe są niezwykle łatwe do rozmnażania, a ich uprawa jest nawet łatwiejsza niż wielu innych roślin domowych. Są też świetną opcją dla osób, które nie znają się na uprawie roślin z nasion, ponieważ nie wymagają żadnego specjalnego sprzętu ani zaopatrzenia.

Nasiona

Rozmnażanie nasion z kalanchoe jest stosunkowo łatwym sposobem na rozmnożenie roślin. Zanim jednak zaczniesz, wysterylizuj wszystkie narzędzia ogrodnicze, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób na sadzonki i istniejące kalanchoe – radzi University of Florida IFAS Extension. Możesz użyć do tego celu domowego środka dezynfekującego, wybielacza chlorowego, alkoholu izopropylowego, fosforanów trisodowych lub olejku sosnowego.

Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się rozmnażać kalanchoe, ważne jest, aby zapewnić roślinie odpowiedni poziom światła i wilgoci. Te sukulenty przystosowały się do suchego klimatu, więc zbyt duża ilość wody lub siedzenie w mokrej ziemi może spowodować ich gnicie i śmierć.

Zależnie od regionu, kalanchoe można uprawiać na zewnątrz przez cały rok lub w pomieszczeniach jako rośliny domowe. W pomieszczeniach dobrze sprawdzają się w skrzynkach okiennych lub innych pojemnikach, gdzie mają jasne, pośrednie światło. Na zewnątrz wymagają pełnego słońca lub częściowego cienia i powinny być sadzone w miejscu, w którym zapewniony jest dobry drenaż.

Oceń artykuł: Jak rozmnożyć kalanchoe?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5