Jak uszczykiwać pelargonie?

Przycinanie to rodzaj przycinania pelargonii, który zmusza roślinę do bardziej zwartego i krzaczastego wzrostu. Można je stosować na nowych pelargoniach rabatowych, które właśnie kupiłeś, lub na pelargoniach, które były zimowane.

Młode pelargonie rosną prosto w górę, w kierunku światła słonecznego, wytwarzając po drodze węzły pomocnicze, z których powstają liście. Ten naturalny sposób wzrostu sprawia, że pelargonie wyglądają na rozłożyste, dlatego trzeba je przyuczać, aby w miarę dojrzewania uzupełniały swoje braki.

Pędy

Przycinanie to prosta, ale często pomijana metoda zwiększania potencjału kwitnienia pelargonii. Dzięki temu roślina nie będzie rosła bezpośrednio w górę, a pędy boczne będą miały zwarty, krzaczasty wzrost, który będzie bardziej atrakcyjny.

Aby uszczypnąć łodygi, musisz znaleźć węzeł lub parę pąków na łodydze, a następnie odciąć ich końcówkę. Możesz to zrobić palcami lub sekatorem.

W ten sposób sprawisz, że pelargonia zacznie wypuszczać więcej liści i kwiatów. Sprawi to także, że roślina stanie się silniejsza i bardziej rozkrzewiona.

W lecie powinieneś obcinać pelargonii włosy, gdy tylko zaczną brązowieć lub blednąć. W ten sposób usuwasz łodygę kwiatową z głównej łodygi i zmuszasz nową do wyrastania na miejsce starej, aby miała energię do wytwarzania kolejnych kwiatów.

Aby pelargonie wyglądały jak najlepiej, należy je przycinać wiosną i jesienią. Jest to szczególnie ważne w przypadku bylin, które mają tendencję do wyginania się w długich łodygach.

Liście

Przycinanie kwiatów pelargonii zapewnia im najlepszy wygląd i zapobiega marnowaniu energii na próby zastąpienia uschniętej łodygi. Zamiast tego pelargonia poświęci swoją energię na produkcję nowych kwiatów, więc jest to łatwe zadanie, które możesz wykonać raz w tygodniu, aby utrzymać rośliny w jak najlepszym stanie.

Przycinanie liści pelargonii to kolejny świetny sposób na pobudzenie bardziej krzaczastego wzrostu i zwiększenie wigoru. W tym celu uszczypnij górną 1/2 cala każdej łodygi, tuż nad liściem lub węzłem liściowym.

Spowoduje to, że roślina będzie się bardziej rozgałęziać i stanie się pełniejsza, dzięki czemu nie będziesz musiał usuwać tak wielu liści. Przycinanie jest też dobrym pomysłem po przesadzeniu nowych roślin na stałe do rabat lub doniczek, aby szybciej się rozkrzewiły.

Geranium, podobnie jak pelargonie, szybko rosną i mogą być trudne do przycinania. Najlepiej najpierw zrobić krok w tył i zobaczyć, gdzie trzeba popracować.

Kwiaty

Aby pelargonie obficie kwitły, ważne jest, aby regularnie je przycinać. Pomoże to wymusić bardziej zwarty i silny wzrost.

W tym celu przez cały sezon wegetacyjny codziennie usuwaj niewielką ilość pędów. W ten sposób pobudzisz nowe kwiaty do wzrostu i stworzysz bardziej zwartą, zdrowszą roślinę.

Gdy pelargonie bylinowe zaczną zamierać jesienią, nadszedł czas, by ściąć je sterylnymi sekatorami. Dobrym pomysłem jest cięcie w węzłach, a nie w środku łodygi.

Aby obumrzeć pelargonię, po prostu weź martwą łodygę kwiatową i podążaj za nią do miejsca, w którym łączy się z główną łodygą w węzłach liści powyżej. Możesz użyć do tego rąk lub wysterylizowanych sekatorów.

Zapylacze

Przycinanie to sposób na zmuszenie pelargonii do bardziej zwartego i pełnego wzrostu, dzięki czemu powstaje więcej kwiatów. Proces ten można stosować na nowych pelargoniach lub na tych, które przezimowały kilka lat w ziemi.

Kiedy roślina osiągnie wysokość kilku cali, użyj ostrych nożyczek lub palców i odetnij około pół cala od końca każdej łodygi. Zmusza to roślinę do wytworzenia dwóch nowych łodyg z każdej oryginalnej, dzięki czemu pelargonia będzie pełniejsza, zdrowsza i piękniej kwitnąca.

Zapylacze są bardzo ważne dla zdrowych roślin kwitnących i mogą mieć ogromny wpływ na sukces Twojego ogrodu. Bardzo ważne jest, abyś wybierał rośliny, które zostały wyhodowane tak, by były atrakcyjne dla zapylaczy lub zostały wybrane ze względu na ich zdolność do wytwarzania kwiatów przez cały sezon wegetacyjny.

Poprzedni artykuł

Jak zbierać nasiona kanny?

Następny artykuł

Jak sadzimy tuje szmaragd?

Oceń artykuł: Jak uszczykiwać pelargonie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5