Jak wygląda brokuł?

Po wysianiu nasion brokułów w pomieszczeniu lub bezpośrednio do gleby kiełkowanie powinno nastąpić w ciągu 10-14 dni. Po wyłonieniu się z okrywy nasiennej, radlica zaczyna pobierać wilgoć i składniki odżywcze z gleby, co napędza wzrost rośliny.

W miarę rozwoju radlica zaczyna rosnąć w górę i na zewnątrz. Ten etap rozwoju nazywamy fazą wegetatywną.

Liście

Liście brokułów są doskonałym źródłem beta karotenu i witaminy A, a także innych fitoskładników, których nie ma we florecie czy łodydze. Są świetnym dodatkiem do każdej sałatki i mogą być spożywane na parze lub na surowo.

Jak większość roślin, brokuły najlepiej radzą sobie w dobrze przepuszczalnej glebie, bogatej w materię organiczną, o odpowiedniej wilgotności, ale nie nasiąkniętej. Preferuje chłodną temperaturę (65-70 stopni Fahrenheita) i dobrą cyrkulację powietrza wokół podstawy rośliny.

Środkową główkę brokuła należy zbierać, gdy powiększą się płatki i zanim rozpocznie się kwitnienie. Boczne pędy można zbierać ze środka rośliny, gdy są małe i zaczynają wytwarzać pachnące kwiatki.

Bardzo ważne jest regularne zbieranie liści, aby roślina nadal rosła i rozwijała się. Nie przesadzaj jednak. Jeśli usuniesz ich zbyt wiele, roślina będzie mniej wydajna i możesz zostać nagrodzony mniejszymi główkami.

Kwiaty

Wiele osób wie, że łodygi, łodygi i liście brokułów są jadalne, ale mogą być ciekawi, jak wyglądają kwiaty brokułów. Te jaskrawożółte kwiaty są smacznym dodatkiem do sałatek lub dań typu stir-fry, a w niektórych marketach sprzedaje się je jako przysmak.

Kwiaty brokułów powstają, gdy główna główka brokuła zaczyna kwitnąć. Może się to zdarzyć, gdy rośliny brokułów są zestresowane z powodu warunków środowiskowych, takich jak zbyt wysoka temperatura, brak wody lub zbyt mała ilość składników odżywczych.

Jeśli zbierzesz brokuły, gdy centralna korona jest szczelnie zamknięta, zazwyczaj są one nadal smaczne i aromatyczne. Jeśli jednak poczekasz dłużej, kwiaty korony zaczną się otwierać i sprawią, że zbiory będą twardsze i mniej aromatyczne.

Możesz też wyciąć centralną koronę i zostawić pędy boczne, z których wyrosną mniejsze różyczki brokułów. Są one dobrym źródłem witaminy C i pomagają przyciągnąć do ogrodu zapylacze.

Łodygi

Łodygi brokułów mogą być nieco twarde, ale po odpowiednim ogoleniu i ugotowaniu są wspaniałym dodatkiem do potraw. Dodają smaku przepisom, rozjaśniając smak tacki z warzywami lub stanowiąc smaczny dodatek do hummusu.

Szef kuchni wykonawczej OzHarvest, Travis Harvey, zaleca przygotowanie łodyg brokułów przed gotowaniem, dobrze je obierając, aby pozbyć się twardej warstwy zewnętrznej. Po ogoleniu i pokrojeniu można je dodawać do zup, piec jako dodatek lub dodawać do zapiekanek, ciast i tart. Możesz je również zetrzeć na tarce do surowej sałatki z marchewką, ogórkiem i fetą, aby uzyskać chrupiący i świeży dodatek.

Nasiona

Nasiona brokułów są małe (wielkości ziarnka ryżu) i okrągłe. Są przyczepione do dolnej części łodygi i mają żółty kolor.

Nasiona są produkowane przez męskie kwiaty roślin brokułów. To ten sam rodzaj kwiatu, który wytwarza główkę brokuła.

Nasiona brokułów możesz wysiać bezpośrednio do ogrodu wiosną lub zimą, możesz też zachować nasiona z zeszłorocznych zbiorów i wysadzić je w następnym roku. Niezależnie od tego, gdzie uprawiasz brokuły, ważne jest, aby rozpocząć uprawę w pomieszczeniu przed przesadzeniem nasion do ogrodu.

Po wysianiu nasion brokułów nadszedł czas, aby je zahartować. Ten proces pomoże im przyzwyczaić się do środowiska zewnętrznego i sprawi, że będą bardziej odporne na szok związany z przesadzaniem.

Następny artykuł

Jak się zbiera szparagi?

Oceń artykuł: Jak wygląda brokuł?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5