Jak wygląda trawa?

Roślina trawiasta ma korzeń, koronę i liść. Ma też chlorofil, czyli substancję, która pomaga jej zbierać światło słoneczne i inną energię w procesie fotosyntezy.

Liście trawy mają kształt wąskiej blaszki. Liście są połączone ligulą, czyli włoskowatym występem, który łączy pochewkę i blaszkę liścia.

Kwitnienie

Kiedy trawa kwitnie, kwiaty nie mają jasnego koloru i są zazwyczaj mniejsze. Kwiaty te nie przyciągają zapylaczy, tak jak inne rośliny kwitnące.

Kwiaty trawy są zwykle zamknięte w zestawie plew zwanych plewami lub przylistkami. Każdy płatek ma dwie przylistki: lemma i palea.

Palea przechowuje wewnątrz organy rozrodcze płatków. Narządy te to pręciki, pylniki, jajniki i zalążnie.

Z jajników kwiatów żeńskich rozwijają się nasiona. Jajnik jest pobudzany do produkcji nasion, gdy przenosi się na niego pyłek z kwiatu męskiego.

Kwiatostany traw dzieli się na trzy główne typy: wiecha, kłos i gałązka. Są one oparte na rozmieszczeniu płatków w centralnej osi główki nasiennej (rachis).

Główki nasienne

Rośliny trawiaste wykształcają wiosną główki nasienne, które są naturalną częścią ich cyklu życiowego. Trawy, które widzisz na swoim trawniku – takie jak Kentucky bluegrass, życica trwała i kostrzewa wysoka – wytwarzają główki nasienne, podobnie jak chwasty, takie jak wiechlina roczna (Poa annua).

Proces powstawania główek nasiennych zabiera roślinie trawiastej energię i może prowadzić do zmniejszenia grubości źdźbeł trawy. Utrudnia to również trawie fotosyntezę.

W rezultacie trawa może wydawać się rzadka i pozbawiona koloru. Jest to krótkotrwały problem, który można zminimalizować, często kosząc trawę.

Aby pomóc trawnikowi wrócić do formy po sezonie wysiewu nasion, zastosuj nawóz letni lub pielęgnacyjny, aby uzupełnić utracone składniki odżywcze. Pomoże to zagęścić trawę i sprawi, że szybko odzyska ona normalny wygląd.

Paski

Czy to na boisku baseballowym w nocy, czy na polu golfowym, paski na trawie przyciągają wzrok. To także prosty sposób na dodanie uroku Twojemu podwórku.

Paski powstają w wyniku wyginania źdźbeł trawy w różnych kierunkach podczas koszenia. W rezultacie jeden zestaw pasków wydaje się ciemny, a drugi jasny.

Tak się dzieje, ponieważ dłuższa strona każdego źdźbła trawy odbija więcej światła słonecznego niż druga. Aby zrobić paski, po prostu zginasz źdźbła trawy w kierunku przeciwnym do tego, w którym je ścinasz.

Poza tym, że paski są dobrym sposobem na dodanie uroku otoczeniu, są też doskonałą praktyką pielęgnacyjną. Pomaga trawnikowi zatrzymać więcej wilgoci i wytworzyć silniejszy system korzeniowy, który zniechęca chwasty do wzrostu.

Sucha trawa

Kiedy jest sucha, trawa wygląda jak kawałek bawełnianej tkaniny. Ale nie można z niej zrobić koszuli ani koca.

Nie jest to też siano, które jest celowo uprawiane, aby zapewnić zwierzętom hodowlanym pożywienie, schronienie, ściółkę i inne. Nie znajdziesz trawnika pełnego siana, chyba że zdecydujesz się je zebrać i nakarmić nim króliki lub krowy.

Trawa może przejść w stan spoczynku w okresach suszy, ponieważ oszczędza energię i wodę. Ale gdy warunki się poprawią, źdźbła odrosną.

Aby sprawdzić, czy w twoim ogrodzie są suche plamy lub martwa trawa, pociągnij za źdźbła i zobacz, czy łatwo się wysuwają, czy stawiają opór. Jeśli trawa jest martwa, zwiędnie i stanie się brązowa.

Suche plamy na trawniku mogą być spowodowane przez grzyby. Grzyby mogą rozkładać strzechę w glebie i czynić ją hydrofobową, co uniemożliwia trawie wchłanianie wody. Usunięcie strzechy pomoże ponownie nawodnić teren.

Następny artykuł

Jakie rośliny?

Oceń artykuł: Jak wygląda trawa?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5