Owoce pestkowe – brzoskwinie, nektarynki, wiśnie, śliwki i morele – to podstawa w lecie. Są też ulubionym składnikiem deserów i dań wytrawnych, takich jak placki i dżemy.
Jeśli przygotowujesz dżem lub ciasto z owoców pestkowych, być może będziesz musiał usunąć z nich pestki przed gotowaniem. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i wysiłek.
Jak usunąć pestki
Śliwki są częstym składnikiem wielu potraw. Są słodkie, soczyste i stanowią dobre źródło witaminy C.
Zawierają też błonnik i przeciwutleniacze. Pomagają zmniejszyć ryzyko cukrzycy, niektórych nowotworów i wysokiego poziomu cholesterolu.
Przygotowując śliwki do spożycia, pamiętaj o usunięciu pestek. Mogą one być lekko toksyczne po połknięciu i mogą uszkodzić przełyk lub spowodować zadławienie.
Aby usunąć pestki ze śliwek, zacznij od przekrojenia ich na pół. Następnie za pomocą noża przekrój je po obwodzie, zaczynając od góry i kończąc na dole.
Następnie przekręć obie połówki, aby je rozdzielić. Następnie ostrożnie wyciągnij pestkę, starając się nie rozerwać zbyt wiele miąższu.
Niektóre odmiany śliwek są nieco trudniejsze do drylowania, np. śliwki wiśniowe. Śliwki te mają tendencję do zlepiania się i trudno je wydłubać.
Przygotowanie
Niezależnie od tego, czy lubisz je jeść na surowo, przepołowione i upieczone, ugotowane na parze, duszone czy upieczone w plackach lub kruszonce, śliwki są wspaniałym dodatkiem do każdej kuchni. Istnieje tak wiele odmian, że możesz wybierać spośród słodkich i cierpkich, bardziej suchych i ostrych.
Aby jeść je na surowo lub gotować z nimi, zbieraj śliwki, które są jędrne w dotyku i nie mają siniaków ani uschniętych miejsc. Skórki powinny być dojrzałe i mieć pełny kolor (czerwone śliwki powinny być czerwonawe, a fioletowe głównie fioletowe).
Zbierając śliwki do przetworów, przed pokrojeniem dobrze je umyj, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą się na nich znajdować. Możesz również nakłuć je nożem, aby umożliwić im rozwinięcie się przed puszkowaniem.
Śliwki mają w środku otwór, który może być trudny do usunięcia. Niektóre odmiany mają pestkę, którą łatwo usunąć i są to tzw. śliwki freestone, takie jak czarki czy Victoria. Śliwki te mają cieńszą skórkę, przez co ich powidła są bledsze niż w przypadku bardziej wytrzymałych odmian typu „clingstone”, ale i z nich możesz zrobić powidła.
Gotowanie
Śliwki są jednymi z naszych ulubionych owoców pestkowych, a ich słodki smak rozświetla się podczas gotowania. Spróbuj przepołowić je i upiec (w 15-20 minut); ugotować w całości (15-25 minut); udusić (10 minut).
Można z nich zrobić dżem, placki i kruszonkę. Są doskonałym źródłem prowitaminy A, witamin z grupy B oraz minerałów takich jak bor, cynk i miedź.
Najlepsze śliwki są wolne od skaz, jędrne, ale nie twarde jak skała i błyszczące. Powinny lekko odkształcać się przy delikatnym ściskaniu.
Do tego przepisu możesz użyć przejrzałych śliwek, ale będą one mniej miękkie i bardziej soczyste. Czas gotowania będzie krótszy, jeśli śliwki będą miękkie.
Umieść śliwki w dużym garnku na średnim ogniu i wlej wodę, cukier, sok pomarańczowy i cynamon. Mieszaj, aż cukier się rozpuści. Zmniejsz ogień do niskiego i gotuj przez 2 minuty, a następnie odwróć i gotuj kolejne 2 minuty, aż śliwki będą miękkie, ale nie mięsiste.
Przechowywanie
Niezależnie od tego, czy jesteś na rynku śliwek, czy po prostu masz ich kilka pod ręką, możesz zastanawiać się, jak je przechowywać, żeby się nie zepsuły. Chcesz wiedzieć, jak długo wytrzymają, jak rozpoznać, że są dobre i czy trzeba je przechowywać w lodówce.
Dojrzałe śliwki można przechowywać przez 2-3 dni w temperaturze pokojowej lub tydzień w lodówce. Jeśli chcesz przyspieszyć proces dojrzewania, włóż je do papierowej torby. W ten sposób zatrzymasz gaz etylenowy, który wytwarzają, i szybko je dojrzejesz.
Możesz też zamrozić śliwki po wydrylowaniu. Ta metoda pozwoli zachować świeżość przez kilka miesięcy lub nawet rok. Pamiętaj tylko, że niedojrzałe śliwki nie smakują zbyt dobrze po rozmrożeniu, więc wybieraj odmiany wysokiej jakości.