Seler to warzywo chłodne, o długim okresie wegetacji i wymagające stałej wilgoci. Jednak jego uprawa jest bardzo opłacalna ze względu na pyszny smak.
Aby wyhodować seler, zacznij wysiewać nasiona w pomieszczeniach na 10-12 tygodni przed ostatnim dniem mrozów. Namocz nasiona na noc, aby przyspieszyć proces kiełkowania.
Siew w pomieszczeniach
Seler jest rośliną, która potrzebuje dużo wilgoci. Jeśli będzie zbyt suchy, łodygi staną się żylaste i gorzkie.
Może też zostać zarażony septorią, chorobą grzybową. Dlatego utrzymuj glebę równomiernie wilgotną i sprawdź na opakowaniu nasion, jaki jest zalecany czas kiełkowania.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wysiej nasiona 14 do 6 tygodni przed ostatnim wiosennym przymrozkiem. Gdy rośliny osiągną 3 cale wysokości, przesadź je na zewnątrz.
Przed wysiewem wymieszaj dobrej jakości mieszankę do wysiewu nasion w płytkiej tacy lub doniczce. Wypełnij pojemnik taką ilością ziemi doniczkowej, aby przykryć podstawę sadzonek i umieść je w ciepłym miejscu.
Upewnij się, że pojemnik znajduje się w miejscu, w którym otrzymuje sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Po kilku dniach z górnej części podstawy selera wyłonią się małe zielone i żółte listki. Podlewaj podstawę butelką ze spryskiwaczem, aż gleba będzie stale wilgotna.
Siew na zewnątrz
Hodowla selera z nasion to świetny sposób na uzyskanie organicznych, świeżych w smaku warzyw kilka kroków od Twoich drzwi. Delikatny, pikantny smak tego chrupiącego warzywa jest fantastyczny w sałatkach, jako przekąska, w zupach lub sokach.
Aby zasiać seler na zewnątrz, wypełnij tackę lub doniczkę kompostem do siewu i lekko rozrzuć nasiona po powierzchni. Utrzymuj glebę wilgotną, ale nie mokrą, a na tydzień lub dwa przed sadzeniem można dodać lekką posypkę z nawozu uniwersalnego.
Następnie umieść tacę lub doniczkę w ciepłym miejscu, na przykład na parapecie. Nie przykrywaj nasion, ponieważ potrzebują światła, aby wykiełkować, i podlewaj je regularnie, aż wykiełkują.
Po pojawieniu się siewek umieść je pod lampami do czasu, gdy osiągną kilka centymetrów wysokości i po dacie ostatnich przymrozków, gdy temperatura w nocy utrzymuje się powyżej 50 stopni Celsjusza. Przesadź je do pojedynczych doniczek torfowych lub głębszych mieszkań, gdy pojawią się pierwsze prawdziwe liście.
Siew w doniczce
Sadzonki selera wysadź do dużej doniczki, np. plastikowego lub glinianego pojemnika o średnicy 8 cali. Wypełnij pojemnik dobrej jakości mieszanką do wysiewu nasion lub ziemią doniczkową, która jest bogata w substancje organiczne, co pomoże utrzymać wysoki poziom wilgotności.
Aby ułatwić kiełkowanie, namocz nasiona na noc przed wysadzeniem ich do pojemnika. Kiełki pojawiają się zwykle po 10 dniach, ale mogą trwać dłużej, w zależności od warunków pogodowych i techniki uprawy.
Gdy roślina jest już dobrze ukorzeniona, przesadź ją do większego pojemnika lub na grządkę na zewnątrz. Następnie regularnie podlewaj rośliny i nie pozwól im wyschnąć.
Seler lubi dobrze przepuszczalną, żyzną glebę o pH od 6,0 do 6,5. Pomoże to glebie utrzymać wilgoć i zapobiegnie blackheart, chorobie wynikającej z niedoboru wapnia.
Przesadzanie
Seler jest rośliną o stosunkowo długim okresie wzrostu, która wymaga stałej wilgotności i temperatury w zakresie 60 stopni Celsjusza. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zacznij wysiewać nasiona w pomieszczeniach na 10-12 tygodni przed ostatnim wiosennym przymrozkiem.
Przesadź sadzonki na zewnątrz, gdy noce są ciepłe, a dni powyżej 50 stopni Celsjusza (połowa maja lub połowa czerwca w strefach 6-8). Unikaj wystawiania młodych roślin na działanie temperatury poniżej 55 stopni Celsjusza, co może spowodować ich pękanie.
Alternatywnie, wysiej nasiona selera w otwartych mieszkaniach lub w skrzynkach z wysokiej jakości organiczną mieszanką do rozsady. Nasiona przed wysadzeniem należy namoczyć w herbacie kompostowej, aby przyspieszyć kiełkowanie i zapobiec problemom związanym z zarazą.
Po około tygodniu przesadź siewki selera na miejsce docelowe na zewnątrz, na grządkę, która będzie miała 5-7 godzin pełnego słońca każdego dnia. Wykop rów wzdłuż każdego rzędu sadzenia, używając kielni, i rozstaw rzędy w odległości 24 cali od siebie.