Modne w dzisiejszych czasach elementy dekoracyjne robione na szydełku tj. dywany, narzuty, poduszki czy maskotki są dość drogie i dostępne w pojedynczych egzemplarzach kolorystycznych. Ja Wam pokażę, że zrobienie ich wcale nie jest takie trudne. Potrzebny będzie Wam zapał i cierpliwość, a na końcu miejsce do ich eksponowania. No i umiejętność wykonania łańcuszek na szydełku.
Pierwszy artykuł z cyklu Podstaw Szydełkowania rozpoczniemy od nauki jednej z najbardziej podstawowych rzeczy czyli łańcuszka. Po kilku lekcjach zobaczycie, że czasem wystarczy znajomość podstaw i dosłownie kilku ruchów aby stworzyć takie rzeczy jak dywan czy poszewka na poduszkę.
Startujemy!
Przed Wami krótki obrazkowy kurs szydełkowania. Zaczynamy od pętelki:
Instrukcja krok po kroku
krok 1: Początek włóczki układamy w pętelkę jak na obrazku powyżej.
krok 2: Dalszą część włóczki wkładamy pod powstałą pętlę, na środku otworu.
krok 3: Zahaczając włóczkę szydełkiem przeciągamy ją nad pętelkę i wkładamy szydełko do środka.
krok 4: Ciągnąc za oba końce włóczki zaciskamy pętelkę na szydełku, zostawiając nieco wolnego miejsca w oczku.
krok 5: Nabieramy na szydełko od spodu włóczkę, wykorzystujemy część idącą do kłębka włóczki.
krok 6: Przeciągamy sznurek przez oczko na szydełku.
krok 7: Tak wygląda pierwsze oczko naszego łańcuszka, czynność z punktu 5. i 6. powtarzamy do uzyskania odpowiedniej ilości oczek.
krok 8: Łańcuszek na szydełku gotowy.
W ten sposób możemy stworzyć łańcuszek o dowolnej długości oczek, powtarzając kroki 5 i 6.
Dobierzcie odpowiednie szydełko do rodzaju włóczki czy sznurka którym wykonujecie ściegi. Dla standardowej włóczki będzie to rozmiar 3mm, dla sznurka bawełnianego 8mm. Na opakowaniu materiału który kupujecie zazwyczaj widnieje informacja, który rozmiar szydełka będzie odpowiedni – oczywiście w praktyce się okaże, które z szydełek pasuje Wam najbardziej.
Osobiście polecam zakup zestawu szydełek w podstawowych rozmiarach, np. od 2 do 8mm, będziecie wtedy mogli testować i sprawdzać ich wydajność i wygodę użytkowania.
Pamiętajcie!
Do nauki najlepiej używać nowej włóczki, która nie będzie się Wam zwijać i mechacić podczas prób – to znacznie utrudnia tworzenie małych oczek łańcuszka.
Powodzenia!