Ścieg gwiazdkowy – instrukcja krok po kroku

Ścieg gwiazdkowy to świetny wybór na kocyk dla dziecka lub szal. Tworzy ładną fakturę i nie jest zbyt rozciągliwy.

Ścieg gwiaździsty jest odmianą ściegu margerytkowego (zwanego też „kolczastym gronem”). Każda gwiazda składa się z grupy „kolców” lub „pętli” na górze i na dole gwiazdy. Wyjaśnienie tego ściegu może być trochę trudne, ale kiedy już się go opanuje, jest naprawdę łatwy!

Ścieg 2

Ścieg gwiazdkowy to bardzo dekoracyjny i strukturalny wzór szydełkowy, z którego powstaje piękna tkanina, idealna do robienia dodatków. Jest również bardzo łatwy do wykonania, co czyni go świetnym ściegiem dla początkujących.

Zacznij od nawlekania łańcuszków po 2+1 i przerabiania ściegów gwiaździstych na całej długości, aż pozostanie jeden nieobrobiony łańcuszek. Następnie wykonaj „końcowy ścieg gwiazdkowy”, aby zamknąć rząd.

„Końcowy ścieg gwiazdkowy” jest taki sam jak częściowy ścieg gwiazdkowy, tylko że działa aż do uzyskania 5 pętli na haczyku zamiast 6. Przeciągnij pętlę w oczko poprzedniej gwiazdy, przeciągnij pętlę w ostatnią odnogę poprzedniej gwiazdy (lub między dwiema ostatnimi odnogami, jeśli wolisz) i przeciągnij pętlę w podstawę poprzedniej gwiazdy.

Powtórz kroki 4-8 dla wszystkich gwiazd w rzędzie, aż zostanie Ci 1 łańcuszek. W ten sposób powstanie „oczko” ściegu gwiaździstego, które widać na górnym zdjęciu powyżej.

HDC w 2. oczku od haka

Następnym krokiem w ściegu gwiaździstym jest zrobienie pół podwójnego szydełka (hdc). Ten ścieg będzie miał pewien luz z powodu tych wszystkich podciąganych pętli, więc ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak bardzo się on rozwija.

Aby rozpocząć pół podwójne szydełko, włóż hak w drugie oczko od haka i podciągnij pętlę. Powtórz ten proces jeszcze 4 razy, a będziesz mieć 6 pętli na haku.

Teraz możesz powtórzyć ten sam proces w każdym z pozostałych oczek łańcuszka w rzędzie. W ten sposób uzyskasz taką samą liczbę oczek hdc w całym rzędzie.

Pomoże to również utrzymać stałą liczbę oczek w rzędzie, dzięki czemu nie będziesz musiała liczyć pierwszego oczka, które znajduje się bezpośrednio pod łańcuszkiem zwrotnym.

Teraz jedyną rzeczą, która się zmieniła w tym rzędzie, jest to, że zamiast wykonywać sc w każdym oczku łańcuszka, będziesz wykonywać HDC w każdym oczku. To sprawia, że gotowy ścieg gwiaździsty wygląda nieco inaczej, ale nie jest to zbyt duży problem.

HDC w następnym łańcuszku

Ścieg gwiaździsty to świetny sposób na dodanie odrobiny blasku do Twojego szydełkowego projektu. Pięknie wygląda w czapce, szalu lub kocyku i pasuje do każdego schematu kolorystycznego. Można go również użyć do zrobienia mankietów butów bez szwu!

W rzędzie 2, wykonaj pół podwójnego szydełka (hdc) w górnej części ostatniej gwiazdki i wykonaj 2 hdc w każdym oczku pozostałych gwiazdek. Na koniec tego rzędu wykonaj 1 hdc w górnej części turlającego się ch i obróć pracę.

Przy wykonywaniu ostatniego hdc, możesz zdecydować się na pracę w drugim łańcuszku początkowego odcinka gwiezdnego lub możesz pracować w ch, które pominęłaś pracując w drugim ch od haka w początkowym odcinku gwiezdnym. Jednak o wiele łatwiej jest pracować w ch, które się pominęło.

W rzędzie 3, rozpoczniesz pracę w drugim łańcuchu od haka, robiąc beg star st. Następnie będziesz pracować w pierwszych 3 sts w rzędzie (to ostatnie 3hdc z poprzedniego rzędu). Następnie kontynuuj wykonywanie ściegów gwiaździstych wzdłuż rzędu, aż do momentu, gdy pozostanie jeden nieobrobiony ścieg i wykonasz końcowy ścieg gwiaździsty.

Oceń artykuł: Ścieg gwiazdkowy – instrukcja krok po kroku

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5