Co to jest tuberoza?

Kwiat ten jest popularny na ślubach i w bukietach ślubnych. Znany jest również ze swojego delikatnego i długotrwałego zapachu.

Jest to roślina wieloletnia z rodziny Asparagaceae, podrodziny Agavoideae. Pochodzi z Meksyku, a obecnie jest powszechnie uprawiana jako roślina ozdobna.

Cebulki tuberozy rosną w dobrze przepuszczalnej glebie i na pełnym słońcu. Nie radzą sobie dobrze w glebie podmokłej lub gdy są zacienione przez wyższe rośliny.

To jest kwiat

Tuberoza, czyli Polianthes tuberosa, to mały biały kwiatek, który jest popularny ze względu na swój słodki zapach. Ten kwiat jest również często spotykany w hawajskich leis i udowodniono, że obniża poziom stresu.

Ten pachnący kwiat jest doskonałym wyborem do tworzenia bukietów ślubnych. Gałązka tuberozy jest często dołączana do zaproszeń ślubnych, aby zachęcić nową parę do miłości i płodności.

Podczas uprawy tuberozy należy umieścić ją w miejscu słonecznym i dobrze nawadniającym. Można ją również uprawiać w pojemnikach.

Posadzaj cebulki tuberozy wiosną, gdy nie ma zagrożenia mrozem. Można je sadzić na głębokości 2-4 cali i w odległości 6-8 cali od siebie, w dobrze przepuszczającej wodę mieszance glebowej.

Z kłącza (podziemnego magazynu) wyrasta podstawowa rozeta liści i kłos kwiatowy, który może osiągnąć wysokość 4 stóp. Gdy kwiaty znikną, należy usunąć liście i wykopać cebulę w celu zabezpieczenia jej na zimę w miejscach, gdzie temperatura zimą spada poniżej 20 stopni F (-7 C).

To jest roślina

Tuberoza (Polianthes tuberosa) to staroświecki kwiat ogrodowy spokrewniony z agawą. Uprawia się je ze względu na ich wspaniałe, białe kwiaty i intensywny zapach.

Można je uprawiać w słonecznym ogrodzie lub w ogrodzie krajobrazowym, pod warunkiem że zapewnisz im dobrze przepuszczalną glebę i będziesz je regularnie podlewać. Można je również uprawiać w pomieszczeniach w chłodniejszym klimacie.

Tuberoza jest kwiatem o silnym zapachu, dlatego często używa się jej w perfumach i produktach do kąpieli i ciała. Może nadać perfumom świeży, czysty lub delikatny, kobiecy charakter.

Może być również użyta do nadania zapachowi romantycznej lub dzikiej strony. Jest również dobrym dodatkiem do bukietów kwiatowych lub leis.

Często używany w bukietach ślubnych, ponieważ symbolizuje czystość i niewinność. Chroni również przed złymi duchami.

Zapach

Tuberoza jest kwiatem o silnym, złożonym zapachu kwiatowym. Jest popularnym wyborem w kompozycjach zapachowych.

Roślina tuberozy pochodzi z Meksyku i Ameryki Środkowej, ale jest uprawiana w różnych klimatach na całym świecie. Kwitnie wczesnym latem i wytwarza olejek eteryczny, który jest szeroko stosowany w kompozycjach zapachowych.

Można go pozyskiwać z kwiatów na kilka sposobów, między innymi poprzez ekstrakcję heksanem, etanolem lub nadkrytycznym CO2. Absolut tuberozy jest jednym z najdroższych kwiatów we współczesnym perfumiarstwie i zazwyczaj miesza się go z innymi kwiatami, aby stworzyć nutę serca lub środka.

Jest to jeden z najsilniejszych składników zapachowych, który ma reputację erotycznie uwodzicielskiego i podniecającego. Ma wyjątkowy i niezapomniany aromat, który urzeka perfumiarzy od wieków i jest podstawą każdej kolekcji zapachów.

To lei

Tuberoza jest popularnym kwiatem do robienia lei. Jest znana z silnego, egzotycznego zapachu, który potrafi wypełnić całe pomieszczenie. Często łączy się ją z innymi kwiatami, takimi jak he’e berry, goździk czy ilima.

Jest też ulubionym kwiatem do lei na zakończenie studiów i ślubu. Te leis są wykonywane metodą kui (przekłuwanie) i humu (besztanie).

Tradycyjnie tuberoza była symbolem miłości i małżeństwa. Uważa się, że kiedy roślina kwitnie w nocy, symbolizuje miłość żony do męża aż do śmierci.

Intensywny zapach kwiatu sprawił, że był on używany jako kwiat pogrzebowy w całej Azji i w czasach wiktoriańskich. Jednak w nowszej historii tuberoza stała się popularnym kwiatem na śluby na całym świecie.

Tuberoza jest tropikalnym kwiatem, który rozwija się w ciepłym klimacie i dobrze radzi sobie w doniczkach. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu i potrzebuje dobrze zdrenowanej gleby. Można ją sadzić w pojemnikach lub w ziemi. Kwitnienie trwa kilka miesięcy.

Poprzedni artykuł

Jak kwitnie imbir?

Następny artykuł

Jak uprawiać kalafior?

Oceń artykuł: Co to jest tuberoza?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5