Jak zrobić sadzonki ziemniaka?

Do uprawy ziemniaków w domu musisz kupić certyfikowane, wolne od chorób nasiona ziemniaka. Są one lepsze niż te kupowane w supermarkecie, ponieważ są testowane na obecność potencjalnych szkodników i chorób.

Sadzeniaki można sadzić w całości, ale mają one również naturalne „oczka”, które mogą wykiełkować nową roślinę, gdy pozostaną w magazynie. Jeśli więc zamierzasz pociąć ziemniaki na kawałki, zrób to około dwóch dni przed sadzeniem, aby mogły utworzyć kalus lub uszczelnienie, które zapobiegnie ich gniciu podczas wzrostu.

Przygotowanie gleby

Przed rozpoczęciem sadzenia sadzonek ziemniaków upewnij się, że gleba jest dobrej jakości. Najlepiej, aby była to dobrze zdrenowana, lekka i głęboka gleba gliniasta o dużej zawartości substancji organicznych. Dodaj dobrze spulchniony kompost lub zielony nawóz dwa miesiące przed sadzeniem ziemniaków.

Ważne jest też pH gleby. W przeciwieństwie do większości warzyw, ziemniaki wolą glebę lekko kwaśną o pH 4,8-5,5 (parch jest mniejszym problemem przy niskim pH).

Jeśli pH gleby jest zbyt wysokie, może to spowodować słaby wzrost i zmniejszenie plonów. Jeśli jest zbyt niskie, ziemniakom może brakować fosforu i innych składników odżywczych.

Przed posadzeniem ziemniaków przesiej glebę, aby usunąć kamienie, korzenie i grudki ziemi. Poprawi to strukturę gleby i pozwoli jej zatrzymać wilgoć. Ważne jest także usunięcie chwastów z ogrodu, ponieważ mogą one pokonać ziemniaki i spowodować problemy we wczesnych fazach rozwoju.

Przygotowanie nasion

Sadzeniaki, tak jak wszystkie nasiona warzyw, muszą być przygotowane przed sadzeniem. Jeśli w instrukcji na opakowaniu jest napisane, że należy namoczyć nasiona w wodzie, zrób to przed sadzeniem, ponieważ pomoże to wchłonąć inhibitory kiełkowania znajdujące się w glebie.

Sadzeniaki kupione w sklepie powinny być wolne od chorób i nie powinny być traktowane inhibitorem wzrostu, który może uniemożliwić kiełkowanie lub zahamować wzrost rośliny. Zaleca się także używanie ziemniaków uprawianych ekologicznie, ponieważ niektórzy producenci stosują środki chemiczne, które mogą przenosić się na bulwy ziemniaków.

Aby przygotować sadzeniaki, pokrój je na kawałki o boku około 2 cali i zawierające co najmniej jedno lub dwa oczka – pączek, z którego wyrośnie nowa roślina ziemniaka. Pozostaw kawałki do wyschnięcia na dzień lub dłużej, zanim je posadzisz.

Zależnie od odmiany, sadzeniaki mogą zacząć kiełkować w chłodnych i słonecznych warunkach szklarni lub pudełka na jajka. Nazywa się to „czatowaniem”. Możesz też pozwolić im wykiełkować w ogrodzie przez kilka dni przed posadzeniem.

Sadzenie

Przy sadzeniu sadzonek ziemniaków ważne jest, aby sadzić je w miejscu, które otrzymuje co najmniej sześć godzin pełnego światła słonecznego dziennie. Unikaj sadzenia w miejscach porośniętych drzewami lub krzewami, które zacieniają ziemniaki i hamują ich wzrost.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, rozpocznij sadzenie ziemniaków w pomieszczeniu na miesiąc lub więcej przed planowanym terminem wysadzenia ich na zewnątrz (w zależności od miejsca zamieszkania). Ten proces nazywa się zazielenianiem.

Możesz to zrobić, umieszczając je w chłodnym miejscu z jasnym światłem na 2 do 4 tygodni przed sadzeniem. Dzięki temu ziemniaki wyrosną mocne, krzepkie i ciemnozielone.

Po wykiełkowaniu ziemniaków możesz je zasadzić w dołku lub wykopie o głębokości od 3 do 4 cali. Rozstaw je w rzędach co około 12 cali.

Zbieranie

Po posadzeniu sadzeniaków musisz je zebrać w odpowiednim czasie. Istnieje kilka etapów wzrostu ziemniaków, od odmian wczesnych do odmian uprawianych w plonie głównym, a rozłożenie zbiorów w czasie pozwoli Ci cieszyć się pysznymi ziemniakami przez cały sezon.

Aby rozpocząć, posadź kilka segmentów sadzeniaków przeciętą stroną do dołu (oczkami do góry) w dołku lub rowie o głębokości 6 cali. Rozstaw segmenty w odległości 12 cali ze wszystkich stron, a pomiędzy każdym segmentem rozsyp 2 łyżki stołowe nawozu o niskiej zawartości azotu i wysokiej zawartości fosforu.

Podlej dokładnie i ściółkuj glebę, aby zapobiec wysychaniu ziemniaków. Jest to szczególnie ważne podczas suchej pogody.

Małe „młode” ziemniaki możesz zbierać z roślin, gdy tylko zaczną kwitnąć, kilka miesięcy po posadzeniu. Możesz to robić przez kilka kolejnych miesięcy, aby zapewnić sobie stały dopływ smacznych młodych ziemniaków.

Poprzedni artykuł

Jak kwitnie papryka?

Następny artykuł

Jak rozmnożyć kalanchoe?

Oceń artykuł: Jak zrobić sadzonki ziemniaka?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5