Jak rośnie kasza gryczana?

Gryka to uniwersalny, szybko rosnący jednoroczny gatunek, który dobrze rośnie zarówno w ogrodzie, jak i w gospodarstwie. Jest dobrą rośliną okrywową i doskonałym źródłem białka.

Gryka poprawia również strukturę i napowietrzenie gleby, wspomaga rozwój mikroorganizmów i pomaga zatrzymać wilgoć w glebie. Jest to świetny wybór dla rolników, którzy nie chcą zbytnio naruszać gleby podczas uprawy lub sadzenia.

Sadzenie

Guczak jest szybko rosnącą rośliną okrywową, która zapewnia szereg korzyści związanych z ochroną przyrody. Jej gęsty baldachim może szybko zacienić wiele chwastów i pomóc w ich zwalczaniu, zanim zdążą się zadomowić.

Jest też świetnym środkiem poprawiającym stan gleby w dłuższej perspektywie. Sadzenie gryki późnym latem lub wczesną jesienią przed uprawami jesiennymi, takimi jak kukurydza i kapusta, zwiększa ilość składników odżywczych dostępnych dla kolejnych upraw i poprawia strukturę gleby.

Drobne korzenie gryki mogą pobierać z gleby fosfor i inne minerały. Materiał roślinny szybko rozkłada się w glebie, dzięki czemu składniki odżywcze są dostępne dla innych upraw. Dodaje też do gleby cenną materię organiczną, którą można wykorzystać jako mulcz lub kompost w ogrodzie.

Siew

Gryka jest szybko rosnącą rośliną jednoroczną o ciepłej porze roku. Najlepiej kiełkuje, gdy temperatura gleby wynosi około 70 stopni Celsjusza. Posadź nasiona gryki na głębokość 2-4 cm i przykryj je ziemią.

Najlepszy czas na siew gryki dla zbiorów ziarna to koniec lipca w Missouri lub początek sierpnia na południu. W badaniach przeprowadzonych niedawno w Missouri, sadzenie w drugiej połowie lipca dało wyższe plony ziarna niż sadzenie w połowie lipca lub na początku lipca.

Roślina ta jest korzystną rośliną okrywową, która poprawia żyzność gleby i pomaga poprawić jej strukturę. Stanowi również cenne źródło materii organicznej dla kompostu.

Roślina ta może być uprawiana na szerokim zakresie gleb, od dobrze zdrenowanych gleb piaszczystych po bardzo żyzne gleby gliniaste. Może dobrze rosnąć na glebach o niewielkiej zawartości azotu. Często uprawia się ją jako zielony nawóz (lub roślinę okrywową) po roślinach strączkowych wiążących duże ilości azotu, takich jak groch, fasola i koniczyny, aby zwiększyć poziom azotu w glebie dla późniejszych upraw.

Nawożenie

Grukiew jest rośliną wiążącą azot, która dobrze rośnie po roślinach strączkowych, takich jak groch, fasola, wyka i koniczyny. Nawozy azotowe należy stosować w dawce 0-20 lb/akr wiosną i 20-40 lb/akr jesienią.

Guczynę należy wysiewać, gdy tylko pozwalają na to temperatury gleby. Sadzenie na początku sezonu, po ustaniu ryzyka przymrozków, maksymalizuje plony.

Optymalnym terminem sadzenia jest koniec czerwca. Idealnie byłoby, gdyby pole było uprawiane lub nieuprawiane, z podłożem umożliwiającym dobry kontakt nasion z glebą.

Jeśli stosuje się uprawę bezorkową, preferowane jest płytkie podłoże. Gleba powinna mieć pH pomiędzy 5,5 a 6,0, a do gleby należy dodać odpowiednią ilość P2O5, aby zapobiec niedoborom wapnia.

Badanie gleby jest niezbędne do monitorowania stanu składników odżywczych po zbiorze gryki. Niedobór składników odżywczych w gryce może spowodować słaby wzrost i zmniejszenie plonów. Po zbiorach zastosuj nawóz azotowy i fosforowy. Podstawowymi objawami niedoboru azotu są żółte liście i zahamowanie wzrostu.

Zbiór

Gryka jest ciepłolubną, letnią rośliną jednoroczną uprawianą dla nasion. Rośliny osiągają wysokość 3 stóp, gdy są sadzone wczesnym latem, a ich dojrzewanie trwa od 11 do 12 tygodni (krócej na słabych glebach).

Brązowe nasiona otoczone twardą łuską mogą być mielone na mąkę lub suszone, jak pszenica czy owies. Można je również zamrozić lub przechowywać w chłodnym miejscu do czasu, gdy będą gotowe do użycia.

Oprócz tego, że jest źródłem pożywienia, gryka jest popularną rośliną zapylającą. Wytwarza obfite białe kwiaty, które przyciągają pożyteczne owady, takie jak pszczoły miodne.

Gryka nie jest odporna na suszę, dlatego należy ją często podlewać, aby zapewnić jej przetrwanie. Może dobrze rosnąć na ubogich glebach, ale wymaga zbilansowanego nawozu, aby być produktywną.

Następny artykuł

Jak wygląda majeranek?

Oceń artykuł: Jak rośnie kasza gryczana?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5