Jak rośnie rzodkiewka?

Rzodkiewki rosną szybko i mogą być wysiewane kilka razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Oznacza to, że możesz mieć stały dopływ tych smacznych warzyw korzeniowych.

Rzodkiewki wysiewaj wczesną wiosną, gdy tylko ziemia będzie zdatna do użytku. Latem i wczesną jesienią sadzić je co kilka tygodni (siew sukcesywny).

Siew

Rzodkiewki najlepiej rosną w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie, bogatej w substancje organiczne. Można je również uprawiać w ciężkich, piaszczystych glebach.

Przed sadzeniem uzupełnij glebę nawozem na bazie kompostu. Unikaj nawozów o dużej zawartości azotu, ponieważ mogą one stymulować bujne ulistnienie kosztem korzeni rzodkiewki.

Nasiona wysiej na zewnątrz na głębokość około 1/2 cala i przykryj luźno ziemią. Rozstaw je w odległości 1 cala od siebie w rzędach co 12 cali.

Podlewaj lekko, aby zapobiec zaskorupieniu i zagęszczeniu gleby. Kiełkowanie trwa od 4 do 6 dni, a pierwsze zbiory są zazwyczaj gotowe po trzech tygodniach.

Sadzonki będą wymagały częstej uprawy, aby utrzymać równomierny wzrost, dlatego wysiewaj je w równych odstępach lub przerzedzaj je wkrótce po wykiełkowaniu. Taśmy z nasionami rzodkiewki są w tej kwestii bardzo pomocne, ponieważ są już optymalnie rozmieszczone.

Podlewanie

Po wysianiu nasion rzodkiewki podlewaj je często, aby zapewnić szybki wzrost. Nie chcesz, aby rzodkiewki nabrały ostrego, zdrewniałego smaku lub zostały wyparte przez chwasty. Jeśli uprawiasz je w pojemniku, dodaj trochę kompostu do ziemi doniczkowej, aby pomóc im utrzymać wilgoć.

Po tym, jak urosną na kilka centymetrów, przerzedź sadzonki rzodkiewki. Rozstaw je w odległości około jednego cala. Obserwuj rzodkiewki w miarę ich wzrostu, pamiętając o ich zbieraniu, zanim zaczną konkurować z innymi roślinami.

Kiedy będziesz gotowy do sadzenia rzodkiewek, przygotuj glebę na głębokość około 8 cali i szerokość 30 cm. Możesz użyć do tego szpadla lub glebogryzarki.

Nawożenie

Rzodkiewki wymagają nawozu o niskiej zawartości azotu, zbilansowanego z fosforem i potasem, czyli składnikami odżywczymi potrzebnymi do zdrowego wzrostu korzeni. Zbyt duża ilość azotu może sprzyjać bujnemu wzrostowi liści kosztem rozwoju korzeni.

Potas jest również ważny dla dobrej wielkości korzeni i odporności na choroby. Pomaga też budować cukry i skrobię w roślinie, co jest niezbędne do kiełkowania nasion, wzrostu korzeni oraz zawiązywania owoców i nasion.

Nawóz do rzodkiewki należy zastosować około miesiąca po jej wykiełkowaniu, aby pobudzić ją do wzrostu. Zastosuj nawóz, który ma 5% azotu, 10% fosforu i 10% potasu lub kombinację tych trzech składników odżywczych w proporcjach, które ci odpowiadają.

Zbieranie

Rzodkiewki to szybko rosnące warzywa, które są świetnym sposobem na ubrudzenie sobie rąk w ogrodnictwie. Są też dobrym towarzyszem dla innych warzyw, zwłaszcza marchwi i buraków.

Po zebraniu rzodkiewki najlepiej jeść na surowo. Nie przechowują się dobrze, więc pamiętaj, żeby je dokładnie umyć i osuszyć przed użyciem.

Są dobrym źródłem potasu, witaminy C, folianów i błonnika. Mogą być używane na surowo lub gotowane i są pyszne w sałatkach, zupach i kanapkach.

Rzodkiewki najlepiej rosną w pełnym słońcu i na dobrze przepuszczalnej glebie, która nie jest zbita. Dodanie kompostu w celu poprawienia warunków glebowych, regularne podlewanie i ściółkowanie wokół rzodkiewek pomaga zachować wilgoć i utrzymać chwasty pod kontrolą.

Następny artykuł

Jak wygląda juka?

Oceń artykuł: Jak rośnie rzodkiewka?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5