Jak zniwelować teren pod trawnik?

Poziomowanie terenu pod trawnik to częsty projekt majsterkowania dla właścicieli domów. Można to zrobić z różnych powodów, np. przygotowując grunt pod nowe elementy, takie jak basen naziemny, podjazd lub ogród.

Niezależnie od przyczyny, wyrównywanie terenu można wykonać przy użyciu kilku prostych narzędzi i materiałów. Możesz też użyć ziemi z wypełnieniem, żeby naprawić niskie miejsca.

Przygotuj swój trawnik

Poziomy trawnik jest ważną cechą bezpiecznego, zdrowego i użytecznego podwórka. Może sprawić, że każda aktywność (od piłki nożnej po krokiet) będzie o wiele przyjemniejsza.

Trawnik z wybojami i zagłębieniami może być trudny do chodzenia i może sprawić, że uprawianie sportów na świeżym powietrzu będzie bardziej niebezpieczne. Problemy te mogą być również spowodowane przez uszkodzone rury wodne lub drenażowe, dlatego przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac wyrównujących możesz skonsultować się z ekspertem.

W zależności od wagi problemu możesz wybrać jedną z różnych metod jego rozwiązania. W przypadku małych powierzchni, proste nawożenie lub mieszanka gleby, którą zamieciesz pod dywan, są łatwymi i niedrogimi opcjami.

Przygotuj mieszankę gleby

Gdy gleba w Twoim trawniku nie jest tak zdrowa, jak być powinna, staje się pożywką dla chwastów i chorób oportunistycznych, które mogą zabić Twoją trawę. Poświęcając czas na wyrównanie mieszanki glebowej trawnika przed położeniem nasion lub zasianiem, możesz sprawić, że przyszły trawnik będzie zdrowy, gęsty i bujny przez wiele lat.

Możesz to zrobić, dodając do istniejącej gleby kompost i inne dodatki. Produkty takie jak kompost grzybowy, przekompostowane oborniki, piasek rzeczny i własny kompost organiczny rozluźniają gęstą glebę, a jednocześnie zwiększają ilość pożytecznych mikroorganizmów i składników odżywczych, które umożliwiają roślinom rozwój. Pomoże to poprawić dostępność składników odżywczych i wzrost roślin, zwłaszcza w przypadku trawników, które wolą glebę lekko kwaśną.

Koszenie trawy

Jeśli masz wiele niskich miejsc na podwórku, najłatwiejszym sposobem na ich wyrównanie jest zastosowanie mieszanki nawozowej. Aby ją przygotować, zmieszaj dwie części piasku z jedną częścią kompostu i dodaj do taczki.

Używając tej mieszanki, wsyp odrobinę do każdego niskiego miejsca i wypełnij je, aż będzie równe z resztą trawnika. Zapobiegnie to przesuwaniu się ziemi po trawie i sprawi, że będzie ona bardziej estetyczna.

Jednakże ważne jest, aby zająć się podstawowymi problemami, które spowodowały te niskie miejsca i wzniesienia. Te problemy to szkodniki, choroby i brak wierzchniej warstwy gleby.

Usuń chwasty

Chwasty są nie tylko brzydkie, ale też kradną składniki odżywcze z trawy i uniemożliwiają jej wzrost. Mogą stanowić problem zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych, dlatego ważne jest ich usuwanie, zanim opanują Twoją posesję.

Jednym ze sposobów pozbycia się chwastów jest ściółkowanie terenu grubą warstwą materiału organicznego. Dzięki temu chwasty nie będą miały dostępu do światła słonecznego, co je zabije.

Mulczowanie można wykonać przy użyciu dowolnych materiałów, od ścinków trawy po wióry drewniane. Pomoże to zapobiec kiełkowaniu chwastów, a także zniechęci niektóre owady do zjadania roślin.

Woda

Jeśli Twój trawnik ma niskie miejsca lub nierówności, będziesz chciał go wyrównać, żeby był bardziej estetyczny i bezpieczniejszy dla dzieci. Zapobiegnie to także uszkodzeniom wody i przesiąkaniu wody wokół fundamentów domu.

Nierówny teren możesz wyrównać, zasypując go warstwą ziemi i piasku. Piasek jest popularnym wyborem, ponieważ może przylegać do gleby gliniastej, zapewniając jej strukturę i właściwości wyrównujące.

Po nałożeniu warstwy wierzchniej ważne jest odpowiednie nawodnienie terenu. Pomoże to mieszance piasku z glebą osiąść, usunie kieszenie powietrzne i pozwoli glebie wchłonąć kompost i składniki odżywcze zawarte w mieszance.

Gdy wierzchni nawóz osiądzie, możesz ponownie obsiać teren nowymi nasionami trawy. Najlepiej zrobić to wiosną, gdy trawa aktywnie rośnie.

Poprzedni artykuł

Drzewka owocowe – jak dbać?

Następny artykuł

Ile bobu z jednego krzaka?

Oceń artykuł: Jak zniwelować teren pod trawnik?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5