Jak sadzić czosnek na wiosnę?

Czosnek najlepiej radzi sobie w żyznej glebie, która dobrze odprowadza wodę i jest bogata w substancje organiczne. Przed posadzeniem czosnku wsyp do gleby kilka centymetrów kompostu lub dobrze rozłożonego obornika.

Zastosuj nawóz bogaty w azot, taki jak nawóz dla ryb lub mączka z lucerny. Regularnie zasilaj rośliny, aby zapewnić zdrowy wzrost liści i rozwój główki czosnku.

Przygotowanie gleby

Rośliny czosnku najlepiej radzą sobie w dobrze przepuszczającej wodę glebie, która jest bogata w składniki odżywcze. Z tego powodu przed posadzeniem czosnku wiosną możesz dodać do gleby zdrową porcję kompostu lub starego obornika.

Aby zasadzić czosnek wiosną, zasiej ząbki nasion na głębokość dwóch cali w słonecznym miejscu, w którym słońce świeci bezpośrednio przez 6-8 godzin dziennie. W zimnym klimacie zaleca się ściółkowanie grządki czosnku 3-4-calową warstwą słomy lub liści, aby chronić młode rośliny przed uszkodzeniami spowodowanymi przez mróz w miesiącach zimowych.

Bez względu na to, czy uprawiasz zielony czosnek (szalotki), czy cebulki czosnku, będziesz chciał użyźnić glebę źródłem wysokiego azotu, takim jak mączka z krwi, mączka sojowa lub nawóz azotowy o spowolnionym działaniu. Dobrym wyborem są również organiczne nawozy na bazie wodorostów, ponieważ zawierają wiele ważnych minerałów śladowych i mikroelementów, które są niezbędne do wzrostu i rozwoju czosnku.

Sadzenie

Czosnek potrzebuje długiego zimnego okresu na jesieni, a następnie długiego gorącego okresu na wiosnę, aby osiągnąć rozwój cebulek. Następnie może być zbierany w połowie lata jako duży, pojedynczy ząbek czosnku (nie wygląda jak zielona cebulka) lub na początku czerwca, gdy jest mały i prawie jak szalotka.

Sadzenie czosnku wiosną może zaowocować mniejszymi główkami niż w przypadku odmian zimujących, dlatego ważne jest, aby wsadzić go do ziemi, gdy tylko gleba będzie zdatna do użytku. Wymaga to również dodatkowego czasu, aby liście dogoniły rozwój główek.

Gleba powinna być wolna od chwastów i dobrze zdrenowana. Podczas sadzenia można zastosować lekką dawkę zbilansowanego nawozu, takiego jak mączka z krwi lub przekompostowany obornik kurzy, aby wspomóc rozwój korzeni i cebulek.

Po wznowieniu wzrostu wiosną zastosuj drugą dawkę nawozu. Jeśli testy gleby wykażą, że ilość fosforu jest wystarczająca, zamiast pełnego nawozu można zastosować nawóz o wysokiej zawartości azotu lub nawóz zawierający tylko azot.

Nawożenie

Czosnek jest byliną należącą do rodziny cebulowatych Alliaceae, która wypuszcza puste, rurkowate liście z cebulki rosnącej pod ziemią. Czosnek wytwarza również łodygi kwiatowe (pędy), a na pędach może wytwarzać małe cebulki zwane „bulwami”.

Czosnek twardy jest najczęściej uprawianym typem. Odmiany te osiągają wysokość około 4 stóp i są lepiej przystosowane do klimatu Utah niż odmiany o miękkiej szyjce.

Sadzenie czosnku wiosną pozwala na uformowanie się pierwszych ząbków przed zamarznięciem gleby i zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez mróz. Należy jednak pamiętać, że zbyt wczesne sadzenie może spowodować wzrost wierzchołka zamiast główki, co oznacza mniejsze główki i mniej smaku.

Wiosną nawoź czosnek mączką z krwi lub granulowanym azotem, takim jak obornik rybny lub drobiowy. Nawozić ponownie na początku maja, kiedy pierwsze cebulki pęcznieją w odpowiedzi na wydłużające się światło dzienne.

Mulczowanie

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na ulepszenie ogrodu jest zastosowanie mulczu. Ściółka to warstwa materiałów rozłożona na glebie w celu ochrony korzeni roślin przed chwastami i zimną pogodą.

Dobra ściółka pomoże też korzeniom czosnku i innych roślin rozwinąć silną podstawę przed mrozami jesienią. Niektóre z najlepszych mulczów są organiczne i mogą zawierać kompost ogrodowy, słomę, wióry drzewne lub rozdrobnione liście.

W chłodniejszym klimacie dodaj 3 do 6 cali organicznego mulczu na grządkę czosnku przed posadzeniem. Pomoże to ogrzać glebę, zachować wilgoć i powstrzymać chwasty, ale pamiętaj, aby użyć tyle materiału, by przykryć wszystkie ząbki.

Zasadź ząbki czosnku korzeniem do dołu w przygotowanych grządkach w odległości 4-6 cali od siebie i na głębokość 1-2 cali lub użyj dużych otworów do sadzenia. Wokół każdego ząbka umieść cienką warstwę ścinków trawy bez pestycydów. Będą one źródłem azotu, gdy rozłożą się wiosną.

Poprzedni artykuł

Jak wypestkować śliwki?

Oceń artykuł: Jak sadzić czosnek na wiosnę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5