Jak wykonać beton B20?

Wykonywanie własnego betonu to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na projektach typu „zrób to sam”. Ale zanim zaczniesz, musisz dokładnie wiedzieć, jakich materiałów będziesz potrzebował i jakich proporcji użyć.

W tym miejscu z pomocą przychodzi członek Klubu B20, firma Ozinga. Jako główny dostawca betonu, materiałów, energii i rozwiązań logistycznych, zobowiązał się do używania biodiesla B20 w swojej flocie przez pięć lat.

Cement

Aby beton był wystarczająco mocny, proporcje mieszanki muszą być starannie dobrane. Dotyczy to zwłaszcza betonu produkowanego z różnych materiałów, które mogą mieć mniej lub bardziej unikalne właściwości.

W tym przypadku najbardziej racjonalnym podejściem jest wybranie minimalnej zawartości cementu w mieszance, a następnie zastosowanie odpowiednich dodatków. W ten sposób uzyskuje się beton o pożądanych parametrach przy najbardziej ekonomicznej cenie.

Przeprowadzono kilka badań nad wykorzystaniem proszku szklanego w konstrukcji betonu samozagęszczalnego i stwierdzono, że dodatek 10% proszku szklanego poprawia wytrzymałość betonu na ściskanie. Jednakże dodanie więcej niż 15% proszku szklanego zmniejsza 28-dniową wytrzymałość betonu na ściskanie.

Możliwe jest również zwiększenie wytrzymałości mechanicznej betonu poprzez dodanie niewielkiej ilości chromu, który przyspiesza hydratację C3S i portlandytu, czyli składników zapewniających wytrzymałość betonu. Beton jest wtedy w stanie wytrzymać więcej naprężeń i pęknięć w czasie.

Piasek

Używając kombinacji cementu, piasku i żwiru, beton B20 jest łatwy w mieszaniu. Jest też stosunkowo łatwy w transporcie z miejsca mieszania na plac budowy. Aby dobrze wyglądała praca z betonem, prawdopodobnie będziesz potrzebował kilku dzbanków tego materiału, więc zaplanuj to odpowiednio. Użycie najlepszej jakości betonu sprawi, że nie będziesz musiał się martwić o sprężystość swojej nowej podłogi przez wiele lat.

Aby uzyskać wysokiej jakości materiał budowlany, nie można zastąpić odpowiedniej mieszanki składników. Najskuteczniejszym sposobem na to jest użycie mobilnej betoniarki. Możesz użyć małej taczki do przewiezienia mieszanki z miejsca mieszania na plac budowy lub wybrać wygodniejszy system holowany, który będzie bezpieczniejszy i szybszy.

Kruszywa

Beton jest produkowany z mieszanki cementu, wody i kruszywa, takiego jak piasek, żwir lub kruszony kamień. Jakość kruszywa w mieszance betonowej jest kluczem do jej trwałości i wytrzymałości.

Kruszywa są niezbędne do budowy dróg, chodników, parkingów, pasów startowych lotnisk i torów kolejowych. Odgrywają też ważną rolę w drenażu, filtracji wody i kontroli erozji.

Drobne kruszywo to zazwyczaj piasek i żwir, ale może to być też kamień kruszony lub inne kamienie naturalne. Muszą być wystarczająco drobne, żeby przejść przez sito o średnicy 3/8 cala i mieć jednolitą wielkość i strukturę cząstek.

Kruszywa grube to takie, które mają wielkość od 3/8 do 1,5 cala. Żwir jest najczęściej stosowanym kruszywem grubym w betonie.

Poprzedni artykuł

Jak działa miksokret?

Następny artykuł

Bloczki fundamentowe ile na m2?

Oceń artykuł: Jak wykonać beton B20?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5