Jeśli chcesz, aby Twoje pomidory były zdrowe i dobrze się rozwijały, musisz je przykryć. Pomidory mogą ulec poparzeniu słonecznemu i rozwinąć brązowe plamy, jeśli są zbyt długo wystawione na działanie gorącej pogody.
Pomidory mogą też zmarznąć, gdy temperatura w nocy spadnie poniżej 32 stopni F lub 41 stopni C. Uszkodzenia spowodowane wychłodzeniem mogą zahamować wzrost, zwiędnąć lub zabić liście i zwiększyć podatność rośliny na choroby.
Używanie klatki na pomidory
Klatki to klasyczny sposób podtrzymywania roślin pomidorów i ułatwienia zbiorów. Dzięki nim rośliny są zdrowsze i produkują więcej owoców.
Najlepsze klatki są wysokie i solidne, wykonane z betonowego drutu wzmacniającego. Są też łatwe w budowie i użytkowaniu.
Używanie klatek jest idealne, jeśli uprawiasz małą liczbę pomidorów. Jeśli uprawiasz dużą liczbę pomidorów, preferowaną opcją jest palikowanie.
Pomidory uwielbiają ciepło, a osłona może chronić je przed promieniami słonecznymi, utrzymując owoce miękkie i czyste. To także świetny sposób na ukrycie nieestetycznych korzeni roślin i zapobieganie kiełkowaniu chwastów.
Możesz łatwo wykonać prostą i niedrogą osłonę dla swoich pomidorów, używając rolki siatki betonowej. Drut ten jest mocny i trwały, dzięki czemu doskonale nadaje się na klatkę na pomidory.
Użycie płotu lub bariery
Jeśli nie chcesz używać klatki na pomidory, płot lub bariera mogą ochronić Twoje pomidory przed szkodnikami. Jest to łatwy projekt do samodzielnego wykonania, który może zrealizować praktycznie każdy domowy ogrodnik.
Czy zdecydujesz się na użycie płotu lub bariery, musisz mieć pewność, że jest on mocny i dobrze zakotwiczony w ziemi. Wysoki, solidny słupek lub palik powinien być wbity w ziemię na końcu każdego rzędu i między co drugą rośliną.
Pomidory można też podeprzeć, uprawiając je wzdłuż płaskiej płaszczyzny. Dzięki temu będą mogły się bardziej rozłożyć, odeprzeć szkodniki, złapać więcej słońca i urosnąć większe.
Dla większych pomidorów możesz zbudować kratę z ocynkowanej siatki metalowej lub drutu z kurczaka. Zrób siatkę o boku około 6 cali. Możesz przyciąć krawędzie, aby uzyskać łatwiejszy i czystszy wygląd.
Używanie osłon rzędowych
Osłony rzędowe, zwane też tunelami lub ramowymi osłonami rzędowymi, zapewniają ochronę przed mrozem całemu rzędowi roślin pomidorów lub sadzonek. Mogą być wykonane z lekkiej siatki, tkaniny lub plastiku.
Te proste, niedrogie i uniwersalne osłony nadają się do wielokrotnego użytku w kolejnych sezonach. Są świetnym sposobem na przedłużenie ogrodu o kilka tygodni zarówno wiosną, jak i jesienią.
Pomidory i inne rośliny o chłodnej porze roku, które potrzebują wczesnego ocieplenia, takie jak sałata czy ogórki, można posadzić kilka tygodni wcześniej niż zwykle, gdy wiosną przykryje się je lekką, średnią lub ciężką osłoną rzędową.
Lekkie tkaniny są bardziej przewiewne niż te o większej gramaturze i można je pozostawić na miejscu przez całe lato, aby zapobiec atakom szkodników w ogrodzie. Są one szczególnie pomocne w utrzymaniu motyli kapuścianych, motyli omacnicy prosowianki, motyli tytoniowych i motyli omacnicy pomidorowej przed dostępem do roślin i złożeniem jaj, które mogą stać się gąsienicami szkodników.
Używanie indywidualnych osłon przeciwmrozowych
Używanie indywidualnych osłon przeciwmrozowych jest prostym i niedrogim rozwiązaniem chroniącym pomidory przed zimnem. Wystarczy przykryć rośliny pomidorów o zmierzchu i zdjąć je, gdy pogoda się ociepli.
Rośliny są szczególnie wrażliwe na mróz i nawet lekki przymrozek może uszkodzić rośliny, jeśli nie są dobrze chronione. Pomidory są szczególnie podatne na uszkodzenia spowodowane wychłodzeniem, które może zahamować wzrost i spowodować wysuszenie liści i łodyg.
Najlepszym rozwiązaniem jest koc przeciwdeszczowy z tkaniny polipropylenowej, który tworzy barierę zatrzymującą ciepło z gleby wokół roślin. Dzięki temu rośliny pomidorów będą ciepłe i dobrze się rozwijać w chłodniejszych porach roku.
Komercyjne maty przeciwdeszczowe są dostępne w kilku gramaturach, w tym 2,1, 2,5 i 4,0 uncje. Te lekkie tkaniny nie blokują światła słonecznego i doskonale nadają się do okrywania dojrzałych roślin pomidorów, jak również wiosennych sadzonek pomidorów.