Domowej roboty olejek lawendowy to niedrogi sposób na łagodzenie wysypki, oparzeń, ran i innych problemów skórnych. Sprawdza się również jako środek nawilżający, olejek do masażu i składnik domowych receptur na pielęgnację skóry, takich jak balsamy czy kremy.
Olejek lawendowy jest łatwy do wykonania – wystarczy dodać suche pąki kwiatów i jadalny olej nośny! Ważne jest, aby używać 100% suszonych pąków kwiatowych, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Jak zrobić olejek lawendowy
Lawenda jest popularnym ziołem w wielu domach i ogrodach ze względu na swój piękny wygląd i kojący zapach. Ponadto lawenda ma właściwości lecznicze jako olejek eteryczny i może być używana do kąpieli, pielęgnacji skóry, zapachów, a nawet mydła domowej roboty.
Aby zrobić macerat z lawendy, zacznij od napełnienia słoika suszonymi kwiatami lawendy i dodaj do niego wybrany przez siebie olej nośny. Możesz użyć dowolnego oleju roślinnego, ale dobrym wyborem jest oliwa z oliwek lub olej ze słodkich migdałów.
Po kilku tygodniach przecedź mieszaninę, używając szachownicy lub sita. Przelej olejek lawendowy do ciemnej szklanej butelki lub słoika, aby go przechować.
Olejek lawendowy będzie trwały, jeżeli będziesz go przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu i możesz go używać do wielu różnych zastosowań kosmetycznych. Jednak zjełczeje, jeśli będzie wystawiony na działanie światła lub jeśli będzie przechowywany w gorącym, wilgotnym środowisku.
Przygotowanie
Olejek lawendowy ma wiele właściwości antybakteryjnych. Jego działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze przypisuje się monoterpenom, takim jak linalool. Związki te są w stanie przenikać przez błonę lipidową bakterii i hamować ich metabolizm, co prowadzi do śmierci komórki.
Oprócz działania bakteriostatycznego olejek lawendowy ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wykazano również, że nawilża skórę starzejącą się i trądzikową.
Aby przygotować własny olejek eteryczny z lawendy, maceruj kwiaty w wybranym oleju nośnym przez kilka dni, aby upewnić się, że wszystkie składniki aktywne zostały włączone do olejku. Następnie przefiltruj olejek, aby usunąć wszystkie pozostałości kwiatów lawendy.
To starożytny proces, który stosujemy do ekstrakcji eterycznego olejku lawendowego. Opary pary wodnej łączą się z olejkami, tworząc ekstrakty olejków eterycznych, podczas gdy nielotne pozostałości pozostają w komorze. Ciekłe i stałe opary trafiają do separatora, w którym olejki eteryczne unoszą się na górze, a woda wypływa na dole.
Infuzja
Infuzja to lek podawany za pomocą igły przymocowanej do rurki wprowadzonej bezpośrednio do żyły pacjenta. Ta droga podawania jest stosowana w leczeniu niektórych chorób i infekcji, których nie można leczyć lekami doustnymi.
Proces infuzji trwa zwykle około godziny, ale może się różnić w zależności od rodzaju leczonej choroby lub infekcji. Terapia infuzyjna jest doskonałym sposobem leczenia niektórych rodzajów nowotworów, infekcji przewodu pokarmowego, choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Po całkowitym zanurzeniu kwiatów lawendy w olejku umieść je w nasłonecznionym miejscu i pozostaw na co najmniej tydzień, ale lepiej dłużej. W czasie trwania naparu potrząsaj słoikiem od czasu do czasu, żeby lawenda i olejek nie wypłynęły na wierzch.
Ekstrakcja
Lawenda jest popularnym ziołem, szeroko stosowanym w kąpielach i aromaterapii ze względu na łagodne działanie uspokajające i kojące. Ma także właściwości antyseptyczne, bakteriostatyczne i przeciwzapalne.
Wytworzenie olejku lawendowego w domu jest możliwe dzięki procesowi destylacji z parą wodną. Para wodna przechodzi przez suszoną lawendę, zbierając drobne kropelki olejku roślinnego. Następnie para wędruje w górę, stykając się z wklęsłą pokrywą, gdzie kropelki pełne olejku skraplają się, stygną i spadają do naczynia zbiorczego.
Ta technika pozwala na wyprodukowanie dużej ilości olejku eterycznego z niewielkiej ilości kwiatów lawendy. Nie wymaga ona dużej przemysłowej aparatury, co oznacza, że można ją łatwo wykonać w domu, korzystając z urządzenia kuchennego.
Proces ekstrakcji sprawia, że olejek jest bardziej stabilny i mocny, co oznacza, że jest bezpieczny do stosowania miejscowego. Jest to dobry wybór do produkcji własnych lawendowych olejków do masażu lub do mieszania z olejami nośnymi w celu stworzenia aromatycznych produktów do pielęgnacji ciała i włosów.