Arborystyka to nauka stosowana o zarządzaniu roślinami drzewiastymi – drzewami, winoroślami i krzewami. Wymaga dużej wiedzy i doświadczenia oraz intensywnych szkoleń.
Naturalne pH gleby jest funkcją skały, z której powstała (materiał macierzysty) oraz procesów wietrzenia, takich jak klimat, roślinność, topografia i czas. Procesy te z czasem obniżają pH gleby.
Gleba kwaśna
Odczyn pH gleby określa, jak bardzo jest ona kwaśna lub zasadowa. Skala pH obejmuje zakres od 0 do 14, przy czym pH 7 jest obojętne, a im więcej jonów wodorowych znajduje się w roztworze glebowym, tym bardziej jest on kwaśny lub zasadowy.
Odczyn gleby może mieć wpływ na wzrost roślin, ponieważ wpływa na zdolność pożytecznych mikroorganizmów do rozkładania materii organicznej. Bakterie glebowe, które przekształcają azot w formy możliwe do wykorzystania przez rośliny, są hamowane w glebach o silnym odczynie kwaśnym.
Ponadto pH gleby wpływa na dostępność składników odżywczych niezbędnych do wzrostu roślin. Należą do nich azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka.
Typowo, lekko kwaśne gleby, o pH 5,5, mają najlepszą równowagę tych składników odżywczych i pierwiastków śladowych. Tego właśnie potrzebuje większość drzew i krzewów, żeby dobrze się rozwijać, a także wiele pożytecznych dżdżownic, które pomagają rozkładać i przetwarzać materię organiczną, od której rośliny są uzależnione w kwestii odżywiania.
Gleba zasadowa
Gleba zasadowa ma zwykle pH 7,5 i więcej. Jest to zazwyczaj wynik występowania ekstremalnie suchych lub jałowych terenów o zmniejszonych lub rzadkich opadach rocznych, a także wysokiej zawartości węglanu wapnia w glebie.
Roślinom rosnącym w takich glebach zawsze będzie brakowało żelaza i fosforu, ponieważ nadmiar wapnia uniemożliwia im przyswajanie tych pierwiastków. Często obecność kwasów organicznych w glebie również pomaga obniżyć pH.
W przeciwieństwie do gleb kwaśnych, obniżenie pH gleb zasadowych jest znacznie trudniejsze, ale możliwe do osiągnięcia. Siarka elementarna może być dodana lub wprowadzona do gleby w ilości, która nie spowoduje uszkodzenia roślin.
Używanie preparatu siarkowego o powolnym uwalnianiu jest najlepszym sposobem kontroli pH gleby. Produkt w postaci granulatu stosuje się co roku, a gleba z czasem powoli wraca do swojego pierwotnego pH. Inne sposoby leczenia to stosowanie preparatu zawierającego kwas cytrynowy lub regularne stosowanie kwasu humusowego, który stymuluje mikroby rozkładające materię organiczną w glebie.
Gleba neutralna
Odczyn gleby jest miarą jej kwasowości lub zasadowości. Gleby klasyfikuje się jako kwaśne (pH poniżej 7) lub zasadowe (pH powyżej 7).
Idealnie, optymalny zakres pH dla większości roślin jest zbliżony do neutralnego lub lekko kwaśnego. W tym zakresie rośliny są w stanie wchłonąć większość potrzebnych im składników odżywczych.
Jednakże, gdy pH jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, korzenie roślin nie mogą efektywnie przetwarzać potrzebnych im składników odżywczych. Może to prowadzić do niedoborów roślin.
Na pH gleby wpływa rodzaj materiału macierzystego, z którego powstała, a także opady deszczu. Ogólnie rzecz biorąc, gleby powstałe w warunkach niskich opadów są zwykle zasadowe i mają wyższe wartości pH niż gleby powstałe w warunkach wysokich opadów.
Gleba kombinowana
Gleba jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie drzewa. Dlatego tak ważna jest znajomość pH gleby, w której rosną rośliny, a także wiedza o tym, jak wpływa ono na nawożenie i inne kluczowe elementy zdrowego systemu arborystycznego.
PH gleby to wskaźnik kwasowości lub zasadowości gleby. Gleby o pH od 6,5 do 7 są uważane za neutralne i w tym przedziale większość roślin rośnie najlepiej.
Fluor gleby można sprawdzić za pomocą testera pH lub paska testowego, który zanurza się w glebie, aby sprawdzić jej kwasowość lub zasadowość. Można też zastosować wapno rolnicze, aby podnieść pH gleby, co pomoże wielu roślinom rosnąć zdrowiej.